מרצי התכנית

 

​קובי מידן​
קובי מידן הוא איש תקשורת. מזה שנים רבות הוא מגיש ועורך תכניות ראיונות ברדיו ובטלוויזיה, בין היתר "פגישה לילית" בערוץ 2, "חוצה ישראל" בטלוויזיה החינוכית ו"אנשים בלילה" בגלי צה"ל. לצד העיסוק התקשורתי עוסק גם בתרגום ובכתיבה. בין היתר תרגם את "ספר הכמיהה" ו"השירים" מאת לאונרד כהן, "הגביהו את קורת הגג" מאת ג' ד' סלינג'ר וכתב את ספר הילדים "בית חרושת לשירים" שאותו עיבד למחזה בשם זה. המחזה זכה בפרס ההצגה הטובה בפסטיבל הבין לאומי להצגות ילדים בחיפה. מלמד ומנהל בבית הספר לעיתונאות באוניברסיטת תל אביב.

 

 


רות קלדרון
ח"כ ד"ר רות קלדרון היא חוקרת תלמוד ואשת חינוך. בוגרת תואר ראשון במקרא, פילוסופיה ומחשבת ישראל ב'אורנים'. השלימה תואר שלישי בספרות התלמוד באוניברסיטה העברית. עבודת הדוקטור שלה עוסקת במאפייני האגדה התלמודית. ספרה "השוק. הבית. הלב." מתאפיין בקריאה אישית באגדות תלמודיות. רות קלדרון זכתה בפרס קרן "אבי-חי" על יוזמתה לייסד את בית המדרש השוויוני "אלול". למדה בבית הספר למנהיגות חינוכית של מכון "מנדל", הקימה את "עלמא", מוסד חינוכי המשלב לימוד יהודי -מסורתי בדרך של בית מדרש עם לימוד אקדמי של תרבות כללית ויצירה אמנותית בתל אביב. ערכה והגישה את התכנית "החדר" בערוץ 2, שבה דנה עם אורחים על טקסטים בתרבות העברית. במרץ 2012 מונתה לראש אגף תרבות וחינוך בספרייה הלאומית.

 

 

משה הלברטל
פרופ' משה הלברטל הוא פרופ' למחשבת ישראל ופילוסופיה באוניברסיטה העברית ופרופ' למשפטים באוניברסיטת ניו יורק ובמרכז הבינתחומי בהרצליה. בין ספריו, "מהפכות פרשניות בהתהוותן" העוסק בפרשנות הלכתית ו"על דרך האמת" העוסק בהגותו ההלכתית והקבלית של הרמב"ן. ספרו האחרון On Sacrifice יצא לאור בהוצאת אוניברסיטת פרינסטון ב 2012. משה הלברטל הוא חבר האקדמיה הישראלית למדעים.

 

 

אהרן צ'חנובר
פרופ' אהרן צ'חנובר נולד בחיפה ב-1947. למד רפואה בבית הספר לרפואה של "הדסה" והאוניברסיטה העברית בירושלים אותם סיים בשנת 1973. במהלך לימודיו סיים גם את השתלמותו לתואר מוסמך (M.Sc.; 1971) בביוכימיה. עם השלמת שרותו הצבאי (1973-1976) כרופא קרבי בחיל הים ולאחר מכן ביחידת המחקר והפיתוח במפקדת קצין רפואה ראשי של צה"ל, החל בעבודת מחקר לתואר דוקטור במדעים בפקולטה לרפואה של הטכניון בחיפה בהנחיית הפרופ' אברהם. צ'חנובר עבד בשיתוף פעולה עם הפרופ' אירווין רוז מן המכון לחקר הסרטן ב- Fox Chase בפילדלפיה בארה"ב. החוקרים גילו את מערכת האוביקיטין לפרוק חלבוני התא ואת מנגנון פעולתה. עם השנים התבררה חשיבותה של המערכת בויסות רבים מן התהליכים הבסיסיים בתא החי ובתקשורת בין התא לבין התאים הסובבים אותו ובינו לבין הסביבה החיצונית. התגליות הללו הביאו לאפיון מחלות רבות הקשורות בהפרעות בפעילותה ולתנופה בפיתוח תרופות. צ'חנובר שב לפקולטה לרפואה של הטכניון והוא משמש בה היום כפרופסור מחקר. בין הפרסים הרבים בהם זכה נמנים פרס אלברט לסקר למחקר בסיסי (הנחשב לפרס השני בחשיבותו אחרי פרס נובל; 2000), פרס ישראל לחקר הביולוגיה (2003), ופרס נובל לכימיה (2004), אותו חלק עם הפרופסורים הרשקו ורוז. 

 

 

תומר פרסיקו
ד"ר תומר פרסיקו חוקר ומרצה על התרבות הרוחנית העכשווית בתוכנית לדתות זמננו אוניברסיטת תל-אביב, ומלמד על המסורת המיסטית היהודית בישיבה החילונית בירושלים. את עבודת הדוקטורט שלו הוא כתב על מדיטציה יהודית לתולדותיה. במשך חמש שנים כתב טור קבוע על ענייני רוחניות באתר מעריב, תרם לעיתונים כגון 'הארץ' ו'מקור ראשון', והוא בעל הבלוג 'לולאת האל'. שנתיים מחייו עברו עליו בהודו, שם למד ממורים רוחניים שונים וחקר את הרוחניות ההינדואיסטית והבודהיסטית. מזה כחמש-עשרה שנים הוא מתרגל ומלמד מדיטציית ויפאסנה. הוא גר בירושלים עם זוגתו יעל ובנו עברי.

 

 

מאיר בוזגלו
ד"ר מאיר בוזגלו הוא מרצה לפילוסופיה באוניברסיטה העברית סיים תואר שני במתמטיקה ואת הדוקטורט עשה על הפילוסופיה של שלמה מימון. תחומי עיסוקו ומומחיותו הבולטים הם לוגיקה, פילוסופיה אנליטית ומטפיסיקה. מאיר בוזגלו גם עסק רבות בשאלות של זהות יהודית בישראל ולאחרונה עוסק בהגותו של הרמב"ם.

 

 

מיכאל אברהם
הרב ד"ר מיכאל אברהם הוא בעל תואר שלישי בפיסיקה, בעבר שימש ר"מ בישיבת ההסדר ירוחם, מלמד במכון הגבוה לתורה באוניברסיטת בר אילן ובבצלאל. ד"ר אברהם הוא ממקימי הקבוצה ללוגיקה תלמודית באוניברסיטה. תחומי העניין העיקריים שלו הם פילוסופיה ולוגיקה, בעיקר בהקשרים הנוגעים לתלמוד ולהלכה.

 

 

ענבר רווה
ד"ר ענבר רווה, מרצה וחוקרת בתחומי הספרות העברית, מתמחה באגדת חז"ל.
ספרה "מעט מהרבה: מעשי חכמים מבנים ספרותיים ותפישת עולם" יצא בהוצאת אוניברסיטת בן גוריון ודביר, ספרה: "בפני עצמן: קריאות פמיניסטיות באגדת חז"ל "ראה אור לאחרונה בהוצאת רסלינג.

 

 

דוד הלבני
דוד וייס הלבני (יליד 1927) רב וחוקר תלמוד ישראלי-אמריקאי, שימש כפרופסור מן המניין בבית המדרש לרבנים באמריקה בניו יורק, אחר כך באוניברסיטת קולומביה בארצות הברית, כעת פרופסור באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטת בר-אילן. חבר האקדמיה האמריקאית לאמנויות ולמדעים משנת 1993 וחתן פרס ישראל לשנת תשס"ח. כתב סדרה של ספרי ביאור על התלמוד, ספרים העוסקים במחשבת חז"ל וכן על התאולוגיה היהודית לאחר השואה.

 

 

עוזי פוקס
ד"ר עוזי פוקס הוא ראש החוג לתורה שבעל פה במכללת הרצוג-גוש עציון; מרצה במחלקה לתלמוד באוניברסיטת בר אילן.
עוסק במחקר פרשנות הגאונים לתלמוד ובנוסח התלמוד הבבלי.
 

 

 

צרויה שלו
צרויה שלו היא אחת הסופרות הבולטות בספרות הישראלית וזכתה להכרה ברחבי העולם. ספריה "חיי אהבה", "בעל ואישה", "תרה", ו"שארית החיים" זכו לקוראים רבים ולפרסים בארץ ובחו"ל. שלו היא בעלת תואר שני במקרא. כתיבתה של שלו שואבת מלשון המקרא וכתיבתה משלבת מוטיבים מן המקורות היהודיים הקדומים. 

 

 

שמא יהודה פרידמן
פרופ' שמא יהודה פרידמן הוא פרופסור מן המניין בבית המדרש לרבנים באמריקה, שם הוא מופקד על הקתדרה לתלמוד ולספרות רבנית ע"ש בנימין ומינה ריבס. משמש פרופסור (מן החוץ) במחלקה לתלמוד באוניברסיטת בר-אילן. הקים את המכון לחקר התלמוד ע"ש שאול ליברמן בבית המדרש הנזכר, את מפעל אוצר עדי הנוסח לספרות התנאית של אוניברסיטת בר-אילן, ואת האיגוד לפרשנות התלמוד, והוא עומד בראשם. הוא חבר האקדמיה ללשון העברית והאקדמיה האמריקאית לחקר היהדות, וחתן פרס מפעל הפיס למדעים ולמחקר ע"ש לנדאו בספרות חז"ל ותקופת המשנה והתלמוד לשנת תש"ע. פרסם מחקרים בספרות התלמודית, לשונה ופרשנותה. בשנת תש"ע יצא לאור קובץ מחקריו, "סוגיות בחקר התלמוד הבבלי".

 

 

אתי יוסף תמרי
ד"ר אתי יוסף תמרי למד באוניברסיטת תל אביב (תורת הספרות הכללית ולימודים קלאסיים), בבית הספר הטכני הגבוה בדארמשטט (טכנולוגיות של דפוס) ובאוניברסיטת יוהאנס גוטנברג במיינץ (היסטוריה של הספר). חוקר תולדות אות הדפוס העברית והספר המודפס באותיות אלה. בשנים האחרונות חוקר אוספי הבראיקה בספריות בארצות הדוברות גרמנית. מרצה, מפרסם מאמרים וספרים בתחום מחקרו ושוקד על השלמת ההיסטוריה של אות הדפוס האשכנזית.

 

 

מלכה פיוטרקובסקי
הרבנית מלכה פיוטרקובסקי נשואה ואם לחמישה ילדים, גרה ביישוב המעורב תקוע. בעלת תואר ראשון בחוג המשולב למדעי היהדות - אוניברסיטת בר אילן ותואר שני בתלמוד מאוניברסיטת תל אביב. מזה כשלושה עשורים לומדת ומלמדת גמרא והלכה במסגרות שונות ברחבי הארץ. עסקה בהכשרת מורים להוראת תושב"ע וכתבה תכניות לימודים בתחום, עבור משרד החינוך. ממקימות 'פורום תקנה' וחברה פעילה בו. חברת הוועד המנהל של ביה"ס 'מעלה' לקולנוע ותקשורת. חברת הוועד המנהל של 'קרן קובי מנדל'. חברת הוועדה הציבורית של עמותת 'במעגלי צדק'. חברת חבר הנאמנים של הארגון 'מבוי סתום'. לאחרונה, קיבלה תואר ד"ר לשם כבוד, מאוניברסיטת בר אילן.

 

 

צילום: דן פורגס אברהם ב. יהושע 
פרופ' א"ב יהושע הינו סופר מחזאי ומסאי נולד ב-1936, דור חמישי בירושלים. בוגר האוניברסיטה העברית בספרות עברית ופילוסופיה. החל מתחילת שנות השבעים שימש כפרופסור לספרות עברית וכללית באוניברסיטת חיפה. כמו כן היה פרופסור אורח באוניברסיטאות שיקגו, פרינסטון רומא ופריז. יצירותיו תורגמו לשפות רבות וכן זכו לעיבודים תיאטרליים וקולנועיים בארץ וברחבי העולם. כמו-כן נכתבו מחקרים רבים על יצירותיו. קיבל פרסים רבים בישראל וברחבי העולם, והחשוב ביותר בעיניו- פרס ישראל בשנת 1995 וזכה להיות מוכתר כדוקטור כבוד באוניברסיטאות בישראל וכן באוניברסיטת טורינו ובמוסד ללימודים גבוהים של איטליה בעיר פיזה.  

 

 

בני לאו 
בנימין צבי לאו נולד בתל אביב. גדל ברמת גן, למד בבית הספר סגולה בבני ברק, ולאחר מכן למד בישיבה התיכונית נתיב מאיר בירושלים. התחנך בתנועת הנוער בני עקיבא. סיים לימודי תואר ראשון בהיסטוריה ובתלמוד באוניברסיטה העברית, ותואר שני ודוקטורט באוניברסיטת בר-אילן. את עבודת הדוקטורט הקדיש למחקר אודות שיטתו ההלכתית של הרב עובדיה יוסף. עם נישואיו לנועה בשנת 1985 עבר לקיבוץ סעד. בין השנים 1993 - 2000 שימש כרב הקיבוץ סעד. במהלך שנים אלו יצא עם משפחתו לשליחות בת שנתיים בלונדון כרב תנועת בני עקיבא באירופה. החל משנת 1998 כיהן בבית מורשה בירושלים, וכיהן כראש בית המדרש, לצדו של הרב ד"ר יהודה ברנדס. בשנת 2000 הקים את בית המדרש לנשים בבית מורשה. בשנת 2005 הקים את בית המדרש לצדק חברתי בשיתוף עם ארגון "במעגלי צדק" מתוך מגמה להכניס לשיח התורני סוגיות מתחומי החברה בישראל. החל משנת 2002 משמש כרב קהילת רמב"ן בשכונת קטמון. הרבנות בקהילת רמב"ן משמשת מודל של הפיכת בית הכנסת למוקד פעילות של תרבות יהודית לצד מפעלי חסד עבור תושבי השכונה. בין השנים 2007 ו2009 פירסם טור קבוע בימי שישי במוסף "תרבות וספרות" של עיתון "הארץ". לאו מופיע בכל יום שישי בערוץ הראשון בתוכנית פרשת שבוע יחד עם אבי רט.