ליום האחד במאי

​במדינות רבות נהוג עדיין לציין את יום האחד במאי כחג הפועלים.
 
עד היום נוהגים חברי תנועת ה"בונד" בעולם לחוג את החג בשירת המנון הבונד. הבונד הוא תנועה סוציאליסטית יהודית חילונית שנוסדה בוילנה באימפריה הרוסית ב 1897 במטרה לאחד את כל הפועלים היהודים ולשלבם בתנועת הפועלים העולמית. 
 
השיר "די שבועה" ושירים סוציאליסטיים אחרים שנכתבו בתחילת המאה העשרים ביידיש, עדיין מושרים בעצרות של התנועה בעולם כולו ובמרכז של התנועה בתל אביב. תנועת ה"בונד" מאמינה בתרבות ובשפה היידית כתרבות הלאומית של היהודים.

 

בארץ, בעיקר בשנות ה-50 וה-60, נהגה ההסתדרות הכללית של העובדים העברים בארץ ישראל לחגוג בתהלוכות ובעצרות המונים  את "חג  הפועלים". לשם כך תרגמו לעברית חלק מהשירים  שנכתבו במקור ברוסית וביידיש, וגם יצרו גרסאות ציוניות לשירים ולטקסטים שמושמעים בחג.
 
החוברת "ליום האחד במאי" שיצאה על ידי המרכז לחינוך של ההסתדרות הכללית ב-1950 מספרת על תולדות החג ועל ההכנות וההפקה של הטקס ב-35 העמודים הראשונים ורק אחר כך מופיעים כעשרים שירים – מלים ומנגינה וסיפורים ומשחקים לילדי הגן וכתות א' וב'.
השיר היומי
השיר היומי
השירים המובאים כאן הם מבחר קטן מתוך אלפי שירים, פיוטים, תפילות ויצירות מוזיקה אחרות שניתן להאזין להן באתר מרכז המוזיקה של הספרייה הלאומית. שימור השירים והנגשתם נעשו בסיוע קרן לגסי הריטג'.