מוזיקה > מחלקת המוזיקה

מחלקת המוזיקה

מחלקת המוזיקה היא חלק מהספרייה הלאומית, הפועל באותה מסגרת ארגונית ומבנית. המחלקה אוספת, מתעדת, משמרת ומציעה לציבור כל חומר הקשור למוזיקה הארץ-ישראלית, הישראלית והיהודית.
 
בין החומרים שהמחלקה אוספת נמצאים דפוסים (ספרים, תווים וכדומה), הקלטות וידאו ואודיו (תקליטים, תקליטורים, קלטות, ועוד) וחומרי ארכיון (טיוטות של יצירות, רשימות מחקר, מכתבים, תמונות, תעודות, מודעות, תכניות, קטעי עיתונים, הקלטות פרטיות ועוד).
​ארכיון הצליל הוא חלק ממחלקת המוזיקה. ארכיון זה הוא הגדול בעולם בתחום ההקלטות האתנוגרפיות והמסחריות של מוזיקה ישראלית ויהודית, וכולל גם מוזיקה שאינה יהודית. כמחצית מן ההקלטות הנמצאות בו הן הקלטות מסחריות, מרביתן נרכשו או נתרמו לספרייה וחלקן התקבל מתוקף חוק הספרים (חובת מסירה וציון הפרטים) התשס"א-2000. מחציתן השנייה של ההקלטות מורכבת מהקלטות סקר (הקלטות שנעשו באולפן או בבית האינפורמנט) והקלטות פונקציה (הקלטות שנעשו בזמן אירוע חי, למשל חתונות ופסטיבלים), שחוקרים (מוזיקולוגים, אתנו-מוזיקולוגים, אנתרופולוגים וכו') העבירו אל הארכיון, וכן הקלטות שנעשו על ידי "קול ישראל" והופקדו בארכיון הצליל. חומרי הארכיון שבאוסף המחלקה מייחדים אותה, אף יותר מן הפרסומים שלה, בין דומותיה בארץ ובעולם.
 

פעולות לקהל הרחב

הספרייה הלאומית אינה מסתפקת באיסוף ושימור, ושוקדת על פתיחת האוצרות לציבור הרחב. מרגע שהם מגיעים אל המחלקה ועד שהם זמינים לציבור, עוברים החומרים מסלול ארוך שמתחיל בקִטלוג ומִפתוח, ומסתיים בהשאלה, בהצעה לעיון באולם הקריאה ובהצגה באתר האינטרנט. כמו כן, נערכים קונצרטים של יצירות מן הארכיונים, ביניהן גם יצירות שמושמעות בבכורה עולמית. כל אלה מוצעים חינם, כנהוג גם בשאר אוספיה של הספרייה הלאומית. בין הקונצרטים שערכה הספרייה הלאומית היו קונצרטים שהוקדשו למלחינים אשר הם או בני משפחתם תרמו את אוספיהם, ובהם אלכסנדר (סשה) ארגוב, משה וילנסקי, מרק לברי ועמנואל זמיר, וכן קונצרטים שהוקדשו לנושאים בזמר העברי, כמו "צלילים ראשונים במולדת" ו"שדות שבעמק" שהוקדשו למלחיני התנועה הקיבוצית, או "שבחי ירושלים" שהוקדש לירושלים.
 
מחלקת המוזיקה עורכת ימי עיון וסמינרים בנושאי הזמר העברי והמוזיקה הישראלית. אל המחלקה מגיעים תלמידי בית ספר ומוריהם וכמובן סטודנטים ומרצים, אשר לומדים וחוקרים את הזיכרון המוזיקלי של העם היהודי.
​אנו פונים אליכם בבקשה להוסיף ולתרום לידע ולאוספים שלנו בכל נושא הקשור בחומר מוזיקלי יהודי וישראלי. נשמח לקבל שירים, הקלטות, כתבי יד וכל חומר רלוונטי בתחום. על מנת ליצור עמנו קשר לחצו כאן.