שרהלע

​השבוע קראנו את פרשת "חיי שרה" המספרת על פטירתה של שרה אמנו. חייה של שרה לא היו קלים והפרשה מספרת על כך ברמז ואף יותר מכך.
 
השם שרה הוא אחד השמות הנפוצים ביותר בישראל גם היום. השיר שבחרנו מספר על נערה ששמה שרה ועל אהבתה הנכזבת. כתב את השיר הטרובדור נחום שטרנהיים (1942-1879). השיר היה פופולרי והוקלט על ידי הזמרת דיאנה בלומנפלד בניו יורק בשנת 1949 ועל ידי זמרים אחרים.
 
השיר מספר על אהבה נסתרת בין שרהלע, בתו של חייט בשם בורעלע (ברוך), ובין שלמהלע, תלמיד בית המדרש.  שניהם חולמים זה על זה יומם וליל.  אולם, שנים רבות חלפו ושרהלע לא נישאה.  אביה החייט לוקח אותה לצדיק בעל נסים לשם עצה וברכה.  בפגישה מזהה הצדיק בבית החייט את נערת חלומותיו.  בסוף השיר מביע שלמהלע הצדיק את תמיהתו על דרכי הגורל, אולם שרהלע אינה מזהה אותו ומוסיפה לשאת בלבה את חלום נעוריה.
 
בניגוד לטקסט  העצוב, המנגינה קליטה, סימטרית ושמחה והפכה את השיר לפופולרי בשנות השלושים של המאה העשרים באירופה ואחר כך בארצות הברית.
 
השיר מוקדש לפרופ' דב נוי (שערך יחד עם ד"ר גילה פלם את ספר השירים של נחום שטרנהיים) ולשרה טיילור שעבדה בספרייה עד השבוע.
השיר היומי
השיר היומי
השירים המובאים כאן הם מבחר קטן מתוך אלפי שירים, פיוטים, תפילות ויצירות מוזיקה אחרות שניתן להאזין להן באתר מרכז המוזיקה של הספרייה הלאומית. שימור השירים והנגשתם נעשו בסיוע קרן לגסי הריטג'.