יוסף הדר

​במלאת שבע שנים לפטירתו של המלחין, המעבד והמוזיקאי יוסף הדר אנו מזכירים כאן את שירו הנודע "ערב של שושנים" ומגישים ביצועים מיוחדים של השיר.
 
יוסף הדר נולד בתל אביב ובהמשך עבר לגבעתיים. בן שמונה החל ללמוד כינור ושש שנים לאחר מכן כבר היה שותף בהקמת הרכבים מוזיקליים. הדר התנדב לחיל הנוטרים בגליל ובמלחמת השחרור השתתף בקרב לטרון והיה לקצין תרבות ומדריך שירה בחטיבה שבע. יוסף הדר היה  מבוגרי המחזור השני של המדרשה למוזיקה בתל אביב, ובמשך יותר משלושים שנים עבד בהוראת מוזיקה. כן הקים  וניצח על מקהלות ילדים, מקהלת הגברים רמת גן ורבות אחרות.  שירו "ערב של שושנים" (למילים מאת משה דור) זכה לתפוצה ולביצועים רבים בארץ ובעולם ואף הפך שיר תפילה דתי. עדות לכך מופיעה בתכניה "ערב של שושנים : המלחין יוסף הדר חוגג 55 שנות יצירה" משנת 2003, שם נכתב על אודות השיר: "שירו "ערב של שושנים" נכנס לתפילה בערבי שבת ובשבת בבוקר ובחתונות עת הכלה נכנסת תחת החופה. כמו כן הוכנס השיר לתפילה כמזמור מס' 15 בכנסיה הלותרנית בצפון אירופה".
 
מתוך ההקלטות הרבות המצויות בארכיון הצליל בחרנו מספר ביצועים מיוחדים. 

 

הגרסה הראשונה של השיר, מוכרת בביצוע צמד הדודאים. ההקלטה שלפניכם לקוחה מתקליט שידור הנושא על מדבקתו את התאריך 1.2.1958. 
 
שמונה שנים לאחר מכן, בשנת 1966, הקליט אריק איינשטיין בליווי להקה כלית, "האיינשטיינים", את השיר בעיבודו של דוד קריבושי. שימו לב למשפט המופיע בבית האחרון שבשיר "סלחו לי הדודאים אם שיניתי כמה צלילים אנחנו חברים...".

 

השיר "ערב של שושנים" תורגם לשפות שונות ובוצע בידי אמנים ברחבי העולם. כך למשל ביצוע של השיר מפיה של הזמרת ננה מושקורי ביוונית ובעברית, וביצוע נדיר בספרדית של הזמרת יפה ירקוני.
 
שירים רבים בכתב ידו של המלחין, עיבודים ותוכניות מצווים באוסף יוסף הדר במחלקת המוזיקה בספרייה הלאומית שנתרם לספרייה הלאומית.  

 

יוסף הדר נפטר ב-ב' אלול תשס"ו, 26.8.2006 והוא בן 80 במותו.

השיר היומי
השיר היומי
השירים המובאים כאן הם מבחר קטן מתוך אלפי שירים, פיוטים, תפילות ויצירות מוזיקה אחרות שניתן להאזין להן באתר מרכז המוזיקה של הספרייה הלאומית. שימור השירים והנגשתם נעשו בסיוע קרן לגסי הריטג'.