דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

שיר אזור

אמנון ששון

16/11/2015

תקציר המאמר

לתקציר המלא

סוג של שירים סטרופיים שנתחדש בספרד בעקבות השירה הערבית (מוושח). סוג זה נקבע על פי מבנהו ולא על פי נושאיו. השיר בנוי משלוש עד שש סטרופות (מחרוזות) ולפעמים אף יותר. כל סטרופה מורכבת מענף - בדרך כלל שלושה עד חמישה טורים, ומאזור (חגורה) שבא בסופה, ובו בדרך כלל טור אחד או שניים ולפעמים שלושה.

 

שיר האזור שקול לפי השיטה הכמותית (יתד ותנועה), אבל במשקל מיוחד לכל שיר, ולא בתבניות המשקל הרגילות. המשקל של כל הענפים שווה בכל השיר, ואילו החריזה משתנה מענף לענף. לעומת זאת, כל האזורים באותו שיר שווים זה לזה לא רק במשקלם אלא גם בחריזתם. משקל הענפים והאזורים יכול להיות זהה, אך חריזת האזורים חייבת להיות שונה מחריזת הענפים.

 

האזור הראשון יכול להופיע לפני הסטרופה הראשונה, ואז הוא נקרא מדריך. האזור האחרון, החותם את השיר, כתוב בערבית או בספרדית קדומה, ונקרא חתימה או כ'רג'ה.

 

שירי האזור נועדו לשירה בציבור בליווי נגינה. נושאי השירים הם מיני שעשועים, יין, חשק, תהילה וכיוצא בזה. הם מופיעים לראשונה אצל שמואל הנגיד במחצית הראשונה של המאה העשירית. רשב"ג הנהיג את שירי האזור בשירת הקודש, ואחריו נכתבו פיוטים רבים בסוג זה, אבל כמובן בלי כ'רג'ות.