דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

​​

בואו לגני

​אל לקט מערכי לימוד ומגוון הקלטות מקור ייחודיות​


"בואו לגני" היא תכנית ייחודית שמטרתה להפגיש גננות, ילדים והורים עם המורשת הרב-קולית של שירת הפיוטים ממסורות ישראל השונות, מתוך מגמה לשלב אותה בשגרת החיים של הגן.

 
התכנית יצאה לדרך בשנת הלימודים תשע"ו והיא חלק מראייה רחבה יותר המבקשת  להעשיר את פס הקול של התרבות הישראלית, בדגש על מערכת החינוך, במקורות מגוונים של חכמת הדורות.
 
הפיוטים נבחרו בקפידה מתוך התנסות מעשית עם ילדי גן והם הותאמו למהלך היום-יום, למעגל השנה, לימי הולדת ושמחות שונות ולתכניות הלימודים בגני הילדים.

 
לבניית והפעלת התכנית חברו יחד משרד החינוך, יד יצחק בן צבי, ואתר הזמנה לפיוט, ובעידוד קרן מתנאל. במקביל לעיבודים ולהקלטות הייחודים, נבנים מערכי שיעורים לגננות עבור הפיוטים שנבחרו בהובלתה של רחל מלכא מטל מנשה ובשיתוף צוות התכנית.

 

על התכנית


תקליטור


שמונה- עשרה הקלטות מקוריות בעיבודים חדשים ונגישים הוקלטו במיוחד עבור התכנית ואוחדו לתקליטור איכותי בליווי חוברת מילים. ההקלטות מקיפות שתים-עשרה מסורות, כלים אופייניים לכל מסורת ומגוון זמרים וזמרות. התקליטור מופץ למאות גננות וילדים המשתתפים בתכנית.

 

השתלמויות לגננות


750 גננות נחשפו לתוכני התכנית באירוע חגיגי שנערך בבנייני האומה בירושלים. נוסף עליו, התקיימו השתלמויות למאות גננות בכל רחבי הארץ לגננות מהחינוך הממלכתי ומהממלכתי דתי. את ההשתלמויות מעבירים אנשי התוכן של התכנית וכן מדריכות מוזיקה מקצועיות.

 

אירועי פייטן בגן


 

במסגרת העבודה בגנים הוכשרו קבוצה של פייטנים ופייטניות והם מגיעים לגנים כדי לתת ביטוי חווייתי לתהליך בגן. על פי רוב, לאירוע מוזמנים גם בני המשפחה והדבר גורם לחיבורים ולמפגשים מרגשים בין שלושה דורות.

 

מערכי שיעור


מערכי השיעור נכתבים על הפיוטים ומותאמים במיוחד לצורכי הילדים והגננות. את המערכים כתבו צוות בראשות רחל מלכא ובליווי מקצועי של אנשי הזמנה לפיוט.

לקובץ המערכים ואוסף הפיוטים לחצו כאן​.
 

תגובות גננות


 


הילדים מקבלים את נושא הפיוט באהבה גדולה.


 

השתלמתי בהשתלמויות רבות, אולם בהשתלמות כה מרגשת ומעניינת כמו זו לא השתלמתי.

 
היה מרגש במיוחד כשסבתא רבתא בת תשעים ניגשה אלי בסוף ובעיניים דומעות הודתה לי על שזכתה להיות יחד עם נינתה ​             ​​בפעילות בגן.

 
ביום שישי חגגנו את יום המשפחה בגן עם פייטן, מר עמרם בוסקילה. זו הייתה שעת הנאה מלאה, ההורים יצאו בהרגשה                     נהדרת.

 
ההורים היו בהלם איך הילדים שרים את הפיוטים, הם התרגשו כי חלק מההורים אמרו שהחזרנו אותם שנים אחורה פיוטים                 מבית אבא וסבא. 

 
היה פשוט נפלא ושונה מכל ימי המשפחה שחגגתי בגן. ועל זה אומר תודה שנתתם לי את ההזדמנות להיות שייכת לפרויקט זה.

 
אימא אחת שלחה לי סרטון של אביה המבוגר מפייט ביחד עם נכדו את הפיוט "כנפי יונה" שלמד בגן. היא סיפרה לי שבבית הם           מתפעלים מאיך שהוא כל היום מפייט. 

 
אחת האימהות כתבה לי: 'זו אחת החוויות היותר מרגשות שבני נחשף אליהן בזכותך'.

 
אני מרגישה שמדובר בתהליך חווייתי בעל משמעות רגשית עמוקה, כיוון שעבורי הוא אינו רק פרויקט חינוכי, כי אם נגיעה                במעגל אישי- משפחתי, המערב היבטים של תרבות, יהדות, אמונה, מסורת, ערכים והעברת מסרים.

 
מבחינתי האישית עליתם על דרך המלך בחשיפת ילדים גן לרפרטואר כה מגוון של זמר עברי, קלאסי, מחזות ,מוזיקת עולם                 ופיוט. זהו המודל האידיאלי. הילדים נהנים מהכול והם פתוחים לכל, לא משנה מאיזה בית ותרבות הגיעו.

 
הגעתי אל הגן וללא הכנה השמעתי את הדיסק בגן, התבוננתי בילדים אשר היו עסוקים במשחק והבחנתי שחלקם הפסיקו                  לשחק והחלו להקשיב, חלקם צחקו, ואחרים גילו עניין, מלמלו ונעו לשמע הניגון.

 
הילדים שיתפו פעולה באופן מעורר השתאות. לא היו הפרעות או פטפטת. זה היה עונג עצום והתרוממות רוח שליוו אותי זמן             רב.