דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

שעה נאסר - אמנות השיר

אתר הפיוט

16/11/2015

תקציר המאמר

המבנה, המשקל והחריזה בפיוט 'שעה נאסר'

לתקציר המלא

אל הפיוט - מלים, לחן וביצוע

סימן:               שלמה (כפול: פעם אחת בראשי המחרוזות, ופעם שנייה בראשי הטורים של המחרוזת הראשונה; האות ה"א של הפעם השנייה אינה בראש טור, כי אם בסוף הטור השלישי, במילה 'הֶמְיַת').

מבנה וחריזה:   שיר סטרופי [=שיר העשוי מחרוזות מחרוזות. סטרופה – מחרוזת], בתבנית מעין-אזור משוכללת ביותר, המוכרת גם מפיוטים אחרים של רשב"ג: מערכת החריזה בפיוט כוללת שלושה מרכיבים. א. מרכיב קבוע בסופי המחרוזות – '-עִיר'. ב. מרכיב משתנה ממחרוזת למחרוזת – משותף לחתימת כל טורי המחרוזת. '-עִיר' בראשונה (לתפארת הפתיחה); '-אני' בשנייה; '-פַנִי' בשלישית; '-שָׁן' ברביעית. ג. מרכיב משתנה נוסף, קטן יותר, המשתנה מטור לטור. עיקרו בחריזת שתי הצלעות הראשונות הקצרות של כל טור יחד. סכמת החריזה של כל מחרוזת בשיר, נראית פחות או יותר כך: אא-ש / בב-ש / גג-ש / דד-ש / הה-ת.

משקל:            משקל הברתי-דקדוקי [=צורת משקל המבליעה שוואים-נעים וחטפים בתנועות הסמוכות להם, ואינה מונה אותם כהברה לעצמם; שיטה זו, בצד השיטה הכמותית, מאפיינת את שירת הקודש בספרד]. בכל טור 12 הברות סך-הכל, המתחלקות באופן הבא: 3 הברות בצלע הראשונה, 3 בצלע השנייה, ו- 6 בצלע השלישית. כך:

-    -      - //  -  -  - //     -   -   -    -    - -

וְהַ-שְּׁפִי-פוֹן // מִ-צָּ-פוֹן // כְּשִׁ-בּוֹ-לֶת שְׁטָ-פַ-נִי

 -  -    -  //    -  -   -  //     -   -   -    -  -   -

וְנָ-הַג  שְׁבִי // אֶ-רֶץ צְבִי // כְּמוֹ כַּ-דּוּר צְנָ-פַ-נִי

דגם משוכלל זה, על חריזתו המיוחדת, נחשב לחידוש צורני של ר' שלמה אבן-גבירול, וניתן לראותו למשל גם בפיוטו 'שנאנים שאננים'.