דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

שירי הרקדה ושמחה לחתונה

חנה פתיה

16/11/2015

תקציר המאמר

לתקציר המלא

רפרטואר הרקדת החתונות המסורתיות מבוסס בדרך כלל על ניגונים או על שברי פסוקים עם לחן החוזר על עצמו ומושר בדבקות, במעין לופ. אבל כמעט בכל חתונה מגיע גם הרגע של "הריקודים המזרחיים" או של הפיוטים.

לא תמיד קל לרקוד לפי הקצב של הפיוטים, אבל מה שבטוח זה שהם עושים הרבה שמח באולם.

הנה כמה המלצות לפיוטים מרקידים ושמחים במיוחד

 

אם ננעלו

זהו קרוב לודאי הפיוט המוכר ביותר בעולם, בזכות עפרה חזה, מדונה ועוד שלל ביצועים. שיר של ר' שלום שבזי שמושר ע"י בני תימן באופן מסורתי בשמחת החתונה. השיר נכתב בשילוב של עברית וערבית ובעיקר מוכר ומושר הבית הראשון של השיר, על אף שהאזכור של חתן וכלה אינו מופיע בבית זה אלא רק בבתים הבאים.

Media Type: 2 Media Id: 430

Radio: אם ננעלו / תימן 1 / אנסמבל דיוואן

 

ישמח חתני

אחד משירי החתונה המוכרים והפופולאריים, שמבוצע באינספור גרסאות, מפייטנים מסורתיים ועד להקות חתונה והרכבים מקצועיים.

זהו שיר קצרצר שופע ברכות לחתן, והוא מושר גם במהלך שבע הברכות, בין ברכה לברכה.

 

Media Type: 2 Media Id: 2092

Radio: ישמח חתני / כורדיסטן / ביאת / דוד שירו ורחמים שירו

יעלה יעלה

יעלה יעלה בואי לגני הנץ רימון גם פרחה גפני – קשה לסרב להזמנה רומנטית שכזו, ואכן השיר הזה על מלות האהבה שבו ועל לחניו השונים הוא אולי אחד השירים המבוצעים ביותר ע"י אמנים ישראליים כיום – ברי סחרוף, דניאל זמיר וערן צור הם רק מקצת מן השמות, כשכל אחד לוקח את השיר לכיוון היצירה האישי שלו.

הנה כמה דוגמאות ללחנים והמבצעים הרבים של השיר

יעלה יעלה - מיתרי דוד

יעלה יעלה בביצוע ערן צור, בלחן ממסורת מרוקו

 

איילת חן

שיר חתונה של ר' שלום שבזי, פופולרי מאד בחתונות, מוכר גם בזכות הלחנים החדשים יחסית שנתחברו לו, כמו למשל זה של מאיר בנאי. בד"כ שרים רק את חלקו הראשון של השיר ובו תיאורה של איילת החן. רק אם ממשיכים אל חלקו השני של השיר מבינים כי איילת החן של המשורר היא בעצם התורה. במסורת תימן נהגו לשיר את השיר הזה כאשר היו מלווים את החתן מבית הכנסת לביתו, אחרי תפילת שחרית של 'שבת החתן' (השבת שלאחרי החתונה, שבה עולה החתן לתורה בבית הכנסת).

 

Media Type: 2 Media Id: 3794

Radio: איילת חן / ישראל – לחן: רמי דנוך / שלומית לוי

מה נאוו עלי

הלחן הקליט של השיר הזה ואווירת השמחה שבו עזרו לו לבסס את מקומו כשיר לחתונה ולשמחות בכלל, על אף שנושא השיר איננו חתונה והמילה כלה מוזכרת שם דווקא בהקשר של גלות.

מה נאוו עלי - יהודה פתיה

 

אל מאד נעלה

שיר חתונה מרכזי במסורת הספרדית ירושלמית. שיר קצר ובו ברכות לחתן ולכלה, לחן קליט ומעורר, פיוט חובה ברבות מן הקהילות הספרדיות, בעיקר של יוצאי ארם צובה.

Media Type: 2 Media Id: 4443

Radio: אל מאוד נעלה / חאלב - על פי לחן תורכיה / ביאת / משה גיאת

שלום לך דודי

דו שיח קצר בין זוג אוהבים, פרי עטו של ר' שלמה אבן גבירול. הקהל הישראלי מכיר את השיר הזה לא מעט בזכות ג'ו עמר, שהביצוע שלו לשיר הפך אותו ללהיט במושגים של השנים ההן. מאז זכה השיר לעוד ועוד ביצועים, בין היתר של מאיר בנאי, ברי סחרוף וארז לב ארי. 

Media Type: 2 Media Id: 417

Radio: שלום לך (לבן) דודי / מרוקו / כורד / ג'ו עמר

שמחה גדולה הלילה
שיר לשמחות, שמשנה את מילותיו בהתאם לסוג השמחה. כיוון שהמילים פשוטות וקלילות אפשר לאלתר עליהן לפי סוג השמחה המדובר. במקור נכתבו המילים לשמחת יום העצמאות, אבל כאמור, מילות הבתים עצמן פחות חשובות, העיקר שחוזרים על הפזמון  - הלילה, לילה, לילה, שמחה גדולה הלילה.

הלילה לילה לילה, שמחה גדולה הלילה

חנה פתיה היא עורכת המשנה של אתר הזמנה לפיוט