דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

מכתב תפוצה כסלו 1

empty

16/11/2015

תקציר המאמר

לתקציר המלא

 

אם אינכם יכולים לקרוא מייל זה כראוי, אנא לחצו כאן

To the English home page

כותרת למכתב

אור צח ומצוחצח

אנו בפתחו של חודש כסלו הנושא בכנפיו את חג החנוכה. את השבועות הקרובים נקדיש לחג החנוכה - תוכלו למצוא באתר פיוטים לחג, מקבץ פיוטים על אור, רשימות אישיות ועיונים בפיוטי חנוכה.

 

טרנד הפיוטים - בועה? תהליך תרבותי?

בשבועות האחרונים נוצר במסגרת המדור החדש 'מרחב אישי' שיח של קולות ודעות סביב ההתרחשות הפיוטית של התקופה האחרונה. רוני איש-רן הצר על החיבוק החלקי לו זוכה הפיוט, ועל כך שלדעתו עדיין אין נכונות ציבורית אמיתית להיפתח למוסיקה המזרחית הקלאסית שחלק ממסורות הפיוט נושאות עימן; אהרן פוירשטיין מעודד מהגילוי של מרבצי העומק של עולם הפיוט וחולם על תרבות אלטרנטיבית, ותוך כדי מתריע אף הוא "שמתוך רצון לשווק את הפיוט נוותר על אופיו המיוחד ועל הקשריו התרבותיים". על הדברים האלו הגיבה בשבוע שעבר במרחב האישי טל אורה בר, החושבת שאנו בשלב ראשוני ומשמח של גילוי המעיין וטיפוח הגן, מציעה להרגיע לרגע את הביקורת, ואומרת כי הנטייה להתאבל על שאבד, אסור לה למנוע את החיים והחיות מלהתקיים.

אתם מוזמנים להגיב על הדברים.

 

מזמור תהלים ב-17 ביצועים

"מזמור לדוד הבו לה' בני אלים" הוא אולי אחד ממזמורי התהלים המוכרים ביותר, בהיותו המזמור המושר מדי קבלת שבת לפני 'לכה דודי'. רבות מהקהילות נוהגות לשיר אותו גם בעת החזרת ספר התורה לארון הקודש ביום השבת ובהקפות של שמחת תורה. אתם מוזמנים להאזין לשלל ביצועים שונים של המזמור - מאיטליה ועד גרוזיה ופרס.

 

פרשת השבוע בראי הפיוט

ועוד מדור חדש באתר - מדי שבוע יביא פרופ' אפרים חזן, פיוט - מוכר יותר או פחות, בין אם יש לו מסורת של לחן מושר ובין אם לאו - העוסק בפרשת השבוע של אותו שבוע. בשבוע שעבר - בהקשר של פרשת ויצא שבמרכזה יעקב אבינו, הוא עוסק בפיוט הנפוץ למוצאי שבת - "אמר ה' ליעקב" ומביא פיוט משל יניי, הבנוי אף הוא במתכונת של פתיחות מקראיות המסיימות בשם יעקב, חלקן הגדול מתאימות לאמירות המוכרות של 'אמר ה' ליעקב'. השבוע, לקראת פרשת וישלח, שבמרכזה המתח בין יעקב ועשיו, מוצג פיוטו של ר' שלמה אבן גבירול - שער פתח דודי - כדגם למתח הנצחי שבין אדום וישראל ומצוקת הגלות הממושכת.

 

הפנים הבבליות של שירת הבקשות

במסורת יהודי בבל היתה נהוגה אמירת בקשות (או 'שבחות' בלשון הבבלים) מדי יום ביומו - לפני תפילת שחרית. לכל יום הוקדש מחזור שירים משלו. המנהג לא נשתמר אולם השירים כן. בשבועות האחרונים העלינו לאתר מספר הקלטות מתוך הופעה שהתקיימה בבית הקונפדרציה בירושלים והוקדשה לשירת השבחות של יהודי בבל, בהשתתפותם של חזנים בבליים, ותיקים וצעירים - משה חבושה, יהודה עובדיה-פתיה, דוד מנחם ועוד.

 

מאחורי הקלעים של ההקלטות התורכיות באתר

ולסיום, הנה סיפורו של התהליך הארוך שמאחורי חלק ניכר מהקלטות מסורת תורכיה באתר. זמן קצר אחרי הקמת האתר פנה אלינו אחד הגולשים - אבי אשר - שהעביר לנו הקלטות שקיבל מאשתו של חזן מיהוד שהלך לעולמו. המוזיקאי אלעד גבאי קיבל מידינו את החומרים לפענוח ותיעוד, וחלק מהם שימשו אותו במופע שערך על מסורת המפטירים התורכית במסגרת פסטיבל העוד 2007. לאחר מכן, אבי הציע להתנדב ולסייע בתחקיר נוסף. ואכן ביקשנו מאבי להגיע לפונותיקה (ארכיון הצליל הלאומי באוניברסיטה העברית) ועשינו אתו סינון ראשוני של חומרים הראויים לעבור דיגיטציה - חומרים ששנים רבות לא נגעו בהם ולא היו נגישים לציבור הרחב באינטרנט או בהקלטות אחרות, בהם חומרים שהוקלטו בתורכיה לפני שנים רבות. בסיום תהליך הדיגיטציה קיבל אבי את החומרים ועשה להם פענוח. סיפור מעניין הוא שבין המוקלטים אבי מצא הקלטה של קרוב משפחה שלו, שלמשפחתו לא היה ידוע עליה כלל וכלל...

זו גם ההזדמנות להודות להנהלת וצוות ארכיון הצליל הלאומי על כך שהם מאפשרים לנו להעלות לאתר מאוצרות הארכיון.

חודש טוב ומבורך,

צוות 'הזמנה לפיוט'