דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

מזמורי נבוכים

קובי אוז

16/11/2015

תקציר המאמר

באלבום החדש של קובי אוז, מזמורי נבוכים, מופיע שיר ובו קולו המוקלט של סבו, ר' נסים מסיקה. כך נוצר דואט מיוחד במינו בין הנכד לבין הסבא שהלך כבר לעולמו. ההקלטה הזו היא אחת מני רבות שמצאו בני משפחתו של סבא מסיקה לאחר פטירתו. 

לתקציר המלא

 

קובי אוז 

סבא שלי, רבי נסים מסיקה (רְבּי שְנַיישֵן) ז"ל, היה פייטן, מוהל ושוחט. הוא חלם לשמר את השירה היהודית-טוניסאית אך התקשה להשאיר חותם מוסיקלי בישראליות החילונית והמערבית. אחרי מותו מצאנו קלטות מסודרות עליהן שקד ימים רבים, בהן מוקלטים בקולו העתיק והיפה כל הפיוטים והתפילות אותם נהג לשיר בגולה ובבתי כנסת קטנים ברחבי הארץ. אוצר בלום זה נפתח לאט לאט בעת שאני מגלה את זהותי היהודית בלימוד ובשיר. אך לא הפיוטים לבדם היו צוואתו. סבא שלי היה דתי ספרדי מתון, אדם שומר מצוות שדאג לקרב ולא להרחיק, ומעל לכל התענג על כל מנהג וקיים אותו בתענוג משל היה אנין טעם במסעדת יוקרה. אהבת היהדות, אהבת הזולת הן צוואתו.

ואני, שגדלתי כחילוני "נאור" בבית הספר הכללי בשדרות, סירבתי לשיר איתו בעליה לתורה את הפטרת הבר מצווה שלי. הוא לא כעס ולא אמר מילה. ובכל זאת אני מצטער על כך כל כך. הוא נפטר כשנתיים לאחר מכן. רק לאחרונה מצאתי סליל שהוא הקליט לי כדי שאתכונן לעליה לתורה.

כטיפש-עשרה עיקש פיספסתי הזדמנות לשיר איתו בחייו. והרי חלק מהתיקון שלי: עכשיו כשאני מתקרב לגיל ארבעים לקחתי אחד מפיוטיו המוקלטים ויצרתי שיר שהוא תפילה משותפת. והנה אנו שוב ביחד מתפללים בבית הכנסת הגדול הזה שנקרא ארץ ישראל.

קובי אוז

קובי אוז

 

 

 קובי אוז לשמיעת כל הפיוטים בביצועיו של ר' נסים מסיקה

 

 קובי אוז לצפיה בקטעי וידאו