דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

יוצר

אמנון ששון

16/11/2015

תקציר המאמר

לתקציר המלא

מערכת פיוטים שנתגבשה בתקופה הקדם ספרדית ונועדה לקשט בתפילת שחרית, בעיקר בשבתות ובימי חג, את שלוש הברכות שמסביב לקריאת שמע: את שתי הברכות שלפני קריאת שמע - "יוצר המאורות" ו"הבוחר בעמו ישראל באהבה", ואת הברכה שנאמרת אחרי קריאת שמע - "גאל ישראל".

 

מערכת היוצר כללה במקורה שבעה פיוטים, וזה סדרם: 1. היוצר (או גוף היוצר); 2. אופן; 3.מאורה; 4. אהבה; 5. זולת; 6. מי כמוכה; 7. גאולה (אדוני מלכנו). לכל אחד מפיוטים אלה היו נושא מוגדר ותבנית קבועה. לפי מנהג ארץ ישראל הקדום, הקדושה המשולבת בברכת יוצר המאורות לא נאמרה בימי החול, ולכן מערכת היוצר לא כללה בימי החול את גוף היוצר וגם לא את האופן.

 

בשירת ספרד נתפרקה מערכת היוצר לסוגים עצמאיים וכל אחד מן הפיוטים הפך לסוג נפרד העומד בפני עצמו. פייטני ספרד זנחו את שני המרכיבים העיקריים של מערכת היוצר מבחינת היקפם - גוף היוצר והזולת, ושני מרכיבים אלה הפכו לסוגים שוליים וחסרי חשיבות ביצירתם. ראה פירוט על כל סוג - לפי שמו.

 

כמו כן מציין המונח "יוצר" (או "גוף היוצר") את הפיוט הראשון, הפותח את מערכת היוצר. פיוט זה מתחיל בראשית הברכה הראשונה שלפני קריאת שמע של שחרית וסופו בקדושת היוצר. גוף היוצר כולל תיאור של בריאת העולם ודברי שבח לאלוהים יוצר האור. בתבניתו הקלאסית מורכב היוצר ממחרוזות בעלות שלושה טורים, ובראשיהן אקרוסטיכון א"ב, ושמו של המחבר משולב במחרוזת מיוחדת הקוטעת את רצף הא"ב. בשירת ספרד בולט יוסף אבן אביתור ביוצרות הרבים שחיבר.