דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

טיש

שרה פרידלנד בן-ארזה

16/11/2015

תקציר המאמר

לתקציר המלא

(ביידיש: שולחן) סעודה פומבית שעורך הרבי החסידי בנוכחות חסידיו. האדמו"ר, מנהיג החצר החסידית, סועד בשבת, בחגים, במועדים וכן בימי פטירתם של אדמו"רים מן השושלת שאליה הוא מתייחס, בראש שולחן ארוך, שסביבו מתקבצים חסידים ואורחים. ב'טיש' טועם הרבי יין, לעתים בוצע על הפת ואוכל מאכלים מסורתיים או פירות. מן המאכלים שעליהם בירך ומהם טעם הוא מחלק לחסידיו 'שיריים'. החסידים חשים שהם מתקשרים אל הרבי באמצעות טעימה זו.

באירוע זה, המתרחש לרוב בשעות הערב (בליל שבת ובמוצאיה, לפני השקיעה בסעודה שלישית, בלילי חגים מן התורה, חנוכה ופורים ובלילי הילולות), דורש הרבי בתורה מענייני היום והפרשה, ושר עם חסידיו ניגונים חסידיים. חלק מן הניגונים מושרים ללא מלים וחלקם מושרים למלותיהן של הזמירות, התפילות או הפיוטים הקשורים לאירוע. יש ניגונים המושרים על ידי הרבי לבדו, יש המושרים על ידי קהל החסידים כולו, ויש המונהגים על ידי מקהלת החצר או מובילי הניגונים של הרבי. לעתים יכבד הרבי מי ממקורביו בהובלת ניגון או בבחירתו.

בכל אחת מן החצרות אופי שונה ל'טיש'; כך גם משתנה מחצר לחצר חלקם היחסי של מרכיביו השונים של האירוע. כך, במודז'יץ ובוויז'ניץ, למשל, מוקצה זמן רב יותר לשירת ניגונים, ואילו בחב"ד עומדים דברי התורה במרכז, והניגונים מהווים אתנחתות לשם התבוננות בין שיחה לשיחה ובין מאמר למאמר שאומר הרבי.

בחלק מהחצרות הגדולות מוקף השולחן בספסלי עמידה מדורגים, כך שהמון גדול יוכל לחזות ברבי בעת ה'טיש'. יש שלשירת ניגוני הריקוד יוצאים החסידים במחול. נשים מורשות לצפות ב'טיש' מתוך עזרת הנשים בלבד.

סביב ה'טיש' מתלכדים חסידי החצר. ממנו מופצות תורותיו המתחדשות של האדמו"ר, והוא משמש גם כמוקד לחידוש ניגונים בחסידות, להפצת הניגונים ולשימורם, לצד בית הכנסת ולצד קלטות, דיסקים ושאר אמצעים אלקטרוניים, המשמשים אף הם להפצתה של המוסיקה החסידית היום.

ראו הרחבה במאמרו של יעקב מזור באתר זה - "מילה, פיוט וניגון בחברה החסידית", בתת-הפרק 'ייחודו של הטיש'.