דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

גילה בשארי

אתר הזמנה לפיוט

16/11/2015

תקציר המאמר

על גילה בשארי, אחת המבצעות הבולטות והמרכזיות של שירת יהדות תימן

לתקציר המלא

גילה בשארי – אחד הקולות הבולטים והמרכזיים בשירת יהדות תימן לגווניה. נולדה למשפחה מוסיקלית. לאביה היתה להקת חתונות וגילה הופיעה אתו לעתים בסוף האירוע. מאביה למדה את שירת הנשים של תימן וגם את שירת הגברים, המורכבת יותר – הפיוטים והתפילות.

שכן ששמע אותה שרה בביתה המליץ עליה לתכנית הרדיו 'תשואות ראשונות' (ה'כוכב נולד' של אז). היא זכתה שם במקום ראשון. לאחר שירות בנח"ל הדתי בקיבוץ טירת צבי הופיעה בפסטיבל הזמר המזרחי עם השיר 'תפילה' של האחים יאיר ובצלאל אלוני. היא לא זכתה בפרס, אבל קיבלה דבר חשוב יותר – את אהדת הקהל.

כשהוזמנה להופיע במכון ואן ליר גילה אותה המלחין מארק קופיטמן שהתלהב מהשירה שלה. קופיטמן כתב עבורה יצירה מיוחדת 'לקול הזיכרונות', שבוצעה לראשונה עם התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור והמנצח גארי ברתיני. מאז הופיעה עם היצירה הזו ברחבי העולם.

לפני מספר שנים הוציאה בשארי את התקליטור 'זאפה' - אלבום מוזיקה תימנית עליו עבדה במשך שלוש שנים. השירים התימניים הוקלטו בהיגוי תימני ובעיבודים אתניים. האלבום כולל חוברת עם מילות השירים בעברית ובאנגלית.

בשנים האחרונות פיתחה גילה מיזם תרבותי-תיירותי: היא מארחת בביתה קבוצות תיירים מהארץ ומרחבי העולם שמבקשים לחוות את היופי של קהילת יהדות תימן אשר חייתה בבידוד משאר קהילות ישראל בתפוצות במשך רוב שנות קיומה.

גילה פותחת את ליבה ומנעימה במיתרי קולה את זמנם של האורחים. היא שרה שירי חולין ושירי קודש, שירת נשים ושירת גברים, מספרת את הסיפורים מאחורי השירים ובנדיבות וברגישות פורשת את יופייה של המסורת התימנית האותנטית.