דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

בליל זה יבכיון

דוד חי הכהן

16/11/2015

תקציר המאמר

הקינה "בליל זה יבכיון" מונה את שרשרת האסונות והפורענויות שאירעו לעם ישראל ביום זה, יום תשעה באב. הרב דוד חי הכהן מספר על האופן המיוחד שבו מבוצעת קינה זו ועל הרישום שהשאירה בנפשו מאז שמע אותה כילד מפי אביו.

לתקציר המלא

אל הפיוט - מלים, לחן וביצוע

 

קינה זו היא הקינה הראשונה הנאמרת בליל תשעה באב לאחר קריאת מגילת איכה. דגם תוכנה המסכם את האסונות שפקדו את ישראל ביום מר זה משמש פתיחה לאמירת הקינות הבאות העוסקות כל אחת בצרה מיוחדת, לעומת קינת "בליל זה" הכוללת את דבר חז"ל במסכת תענית הקובעים את עיקר האסונות שאירעו ביום זה. אלו הם חמשת הדברים הקשים הנזכרים בבית השני של הקינה: חורבן בית ראשון, חורבן בית שני, נפילת ביתר, הגזירה של דור המדבר, שלא ייכנס לארץ וחרישת הר הבית ע"י שונאי ישראל כדי לאבד כל זכר למקום ההיכל והעזרות.

מתוך ספר יוסיפון, הולנד, 1771, באדיבות אוסף משפחת גרוס, תל-אביב

קינה זו מיוחדת גם באופי המיוחד שניתן לה במסגרת התפילה. עד קינה זו נאמרה התפילה ומגילת איכה ע"י שליח הציבור ושאר המתפללים החרו אחריו בשקט כדרך שנהוג בכל התפילות. קינה זו נאמרת בהשתתפות הציבור בדרך שבה המקונן אומר את הבית והציבור עונה אחריו במקהלה את המלים: יבכו השריפה אשר שרף ד'. מלים אלו לקוחות מדברי משה רבנו לאהרן אחיו בעת שריפתם הנוראה של שני בניו, נדב ואביהוא, שנשרפו לעיניו ביום חנוכת המשכן. זכרון האסון הנורא המזעזע את הלבבות בהרגשת השכול של אב הכואב את בניו שבבת אחת ספו תמו, מלמד עד כמה שריפת המקדש היא גם אסון לאומי וגם זעקת שבר פרטית הנוגעת לכל אחד מישראל.

זכורני בילדותי עת התפללתי בבית הכנסת "מנחת יהודה" בירושלים, שם היה אבי ז"ל קורא את הקינה בקולו הצלול ולפתע פתאום היה נחנק קולו בבכי ועמו יחד בכינו גם כל הקהל שהרגיש את כאב הלב שהקיף את כולנו. קינה זו שנאמרה כאשר כולנו ישבנו על הקרקע כאבלים לאור עמום שנשאר בבית הכנסת חרטה רשמים בלב שלא יירפאו עד אשר יבוא גואל לציון.