דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

אומרים סליחות

רות קלדרון

16/11/2015

תקציר המאמר

ד"ר רות קלדרון כותבת על מנהג אמירת הסליחות ועל הניסיון של מכללת עלמא, שהיא עומדת בראשה, להציע אמירת סליחות מסוג אחר, ובו ביצוע מחודש לפיוטי סליחות מסורתיים יחד עם שירי תפילה ישראליים חדשים.

לתקציר המלא

אמירת הסליחות נוהגת בקהילות יהודיות רבות, כל אחת בדרכה. בציבור החילוני בו גדלתי היו הסליחות מושא לצפייה. היינו יוצאים השכם בבוקר לסיור סליחות בירושלים או בצפת להתבונן ביהודים 'האותנטיים' שנגעו ללב. התום שלהם מתעוררים לסליחות היה אצל אחדים מושא לתמיהה, ואצל אחרים מושא לכמיהה. בצפייה בהם היתה תחושה של שיבה לפרק מתוך שלום עליכם, לאותו יופי שזרוי קורטוב טרגיות. נכנסנו בקבוצה לבית כנסת אחר בית כנסת ושטיבל אחרי שטיבל ובכולם היינו צופים. לעתים בגעגוע, לעתים בניכור ולעתים באסירות תודה על חסדו של השמש המציע תה ועוגיות.

בשנים האחרונות מתרחשת בארץ תחיה של חיים יהודיים–עבריים. רנסנס תרבותי. ציבור גדול לא מסתפק עוד בתפקיד הצופה בחיים היהודיים ועובר לעשייתם. בקהילות רבות בארץ, בבתי מדרש ובקבוצות שקמו ברחבי הארץ ישנם נסיונות להשתתף בזמן היהודי ובטקסט היהודי בדרך המתאימה לערכי המשתתפים וללמוד ברוח שאמיתית להם. לרכוש מחדש את מסורתם. ראשונים נגאלו לוח השנה העברי והטקסט הקאנוני.

בעשור האחרון חגגה עלמא את תיקון ליל שבועות בתל אביב. את מקום החג החקלאי שהיה נוהג בשנות המדינה הראשונות תפס בציבור החילוני (בראשיתו על ידי מאיר איילי בקיבוץ יפעת) רעיון חג מתן תורה במובנו הרחב - חג הלימוד, השמחה על היותנו אנשי ספר. משנה לשנה התרחב התיקון והתפשט למקומות רבים במרחב החילוני.

השנה אנו מבקשים להזמין את הקהל לליל סליחות המשלב פרקי לימוד עם שירי תפילה ישנים וחדשים, שירי כוונה חשבון נפש וכמיהה. לחבר ביצוע מחודש לפיוטי סליחות מסורתיים יחד עם צרוף שירי תפילה ישראליים חדשים, שנכתבו מחוץ לעולם הדתי, אך נוגעים לנשמה.

אנו מבקשים ליצור מקום וזמן בו נוכל  לחגוג ביחד, יהודים ממסורות שונות, את סוף השנה ולהתכונן לשנה החדשה בפתיחת הלב. סליחות, כמו תיקון ליל שבועות, יקבל פנים אחרות כמפגש עם העולם התרבותי שלנו. התרבות הישראלית לא רגילה במועד הזה ומציאת הטון הנכון תיקח כמה שנים. מן הסתם מבחר השירים ישתנה במשך השנים ויהיה מגוון, המשתתפים יהיו גברים ונשים ושפת ההתכוונות תהיה ישראלית יותר מיהודית. אני מקוה שבכל זאת נצליח לנגוע במקום האישי המבקש להתעורר. שהאמת שלנו תצטרף לזו של קהילות יהודים אחרות.

 

 

'אומרים סליחות' של "עלמא" יתקיים בפארק הירקון ביום שלישי כח' אלול 11 בספטמבר בשעה 20:00. ישתתפו בו יאיר לפיד, רות קלדרון, דנה ברגר, עובדיה חממה ורמי קליינשטיין

 

                                       

                                                דלת בית בשכונת "נחלאות" בירושלים

 

ד"ר רות קלדרון עומדת בראש מכללת "עלמא", בית לתרבות עברית בת"א; כלת פרס אבי חי. ספרה "השוק, הבית, הלב" (2001) מציע קריאה אישית באגדות תלמודיות.