דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

אודות

אתר הפיוט והתפילה


אתר הפיוט והתפילה הוא פרויקט ייחודי וחדשני שמטרתו לשמר ולהחיות מסורות, שירה, תפילה ומוזיקה יהודית בנות אלפי שנים מכל קהילות ישראל. האתר מנגיש לקהל הרחב את עולם הפיוט והתפילה על מרכיביו השונים – הטקסטים, המנגינות, הרקע הרעיוני, ההיסטורי, התרבותי והאקטואלי. מאגר הפיוטים והתפילות שבאתר מכיל ביצועים פופולאריים וביצועים פחות מוכרים כאחד, המופצים באופן יום-יומי בישראל וברחבי העולם. מאז קם האתר ב - 2005 נהנים מאות אלפי גולשים כל שנה מפיוטים, תפילות, לחנים, מבואות, סרטונים, מאמרים ועוד המייצגים יותר ממאה מסורות שונות של העם היהודי.


 

נקודת המוצא של האתר היא הנגשת עולם הפיוט והתפילה המסורתי המתקיים בקהילות ישראל זה אלפי בשנים, באופן נאמן ומדויק ככל שניתן. אנחנו קשובים למציאות הרב-גוניות לאורך הדורות ועד ימינו, בקהילות בארץ וברחבי העולם ופותחים את השערים למנעד הרחב ביותר. המטרה היא לשקף ולאפשר מציאות של נוסחים רב-קוליים המשלבים קווים עתיקים ובני זמננו, שכבות בנות אלפי שנים, קיבוץ גלויות ואורחות חיים שונים.

חלקי התמונה המלאה של פס הקול היהודי מצטרפים זה לזה בזכות תרומתם האדירה של גולשים מרקעים וממסורות שונות. האתר מעמיד לרשותם של הגולשים מערכת מתקדמת שבה הם משתפים טקסטים, ביצועים ולחנים מהמסורת שלהם ומפרי עטם. כך, קהל הגולשים באתר נחשף לרב קוליות האותנטית ביותר בחברה הישראלית ובעולם היהודי כולו.
ואולם, מסורת הופכת להיות חיונית ורלוונטית כאשר היא כלי שימושי בקרב קהילות, מנהיגים וילדים. הדרך ללבם של הילדים עוברת בהכשרת המורים, בכתיבת תכניות לימוד ייחודיות ובהתאמת הפריטים לשכבות הגיל השונות. אתר הפיוט והתפילה מפתח תכנים ייעודיים לשכבות גיל שונות ועובד בשיתוף עם משרד החינוך כדי להכשיר אנשי צוות.


 

מאז ומתמיד היה לשירה, לתפילה, לשירה ולמוסיקה מקום מרכזי בתרבות העברית. השירים, התפילות והמנגינות שמצליחות לעבור מדור לדור מחזיקות בתוכן סוד גדול, סוד שמאפשר להן לגעת בלבבות של אנשים רבים ושונים, מעבר לזמן, למקום ולהגדרות חברתיות.


 

כל פיוט וכל תפילה פותחים שערים רבים. הם משמיעים קול שנוסע בזמן ומגיע עד ימינו-אנו. הפיוטים והתפילות ספגו לתוכם געגועים, כאבים, תקוות וגם שמחה של דורות רבים, והמאזינים לקולות האלה מבקשים להיקשר אליהם. כך נוצר מפגש עם השפה העברית, עם יופייה ועם סודה של המנגינה, ונפתחת הזמנה לחזור אל השורשים, אל התרבות היהודית, אל מעגל השנה ומעגל החיים. השירה והמוזיקה מעמיקים את הקשר של כל יחיד לקהילתו ושל כל קהילה לעם היהודי כולו, בישראל, ברחבי העולם, בעבר ובהווה.

אתר הפיוט והתפילה מפגיש את חוויית השירה והתפילה עם התשתית האינטרנטית. לכאורה, מפגש זר ולא טבעי. אולם, דווקא בכוחו של החיבור הזה להוציא פירות רבים שגולשים ברחבי העולם יוכלו ליהנות מהם.

לבנות את מרכז משאבים רחב ומקיף – האתר משקיע מאמצים רבים באיסוף טקסטים, לחנים וביצועים מכל המסורות, וכך משיב לחיים פריטי תרבות שנשכחו עם השנים. ההשפעה של האוצר התרבותי העשיר הזה באה לידי ביטוי בזכות הנגשה דיגיטלית של התוכן, בזכות ההפצה בישראל ובעולם היהודי והתרגום לשפות זרות. אלפי פיוטים, קטעי תפילה, ביצועים ולחנים מקוטלגים באתר לטובת הגולשים.


 

ליצור מרחב משותף מגוון ומחבר – בעשור האחרון כוחו של הפיוט ליצור חיבורים בין אנשים קהילות ובציבור רחב הלך וגבר. במאות סדנאות ופעילויות נפגשים קהלים מגוונים עם העבר, ההווה והעתיד של העם היהודי ולעתים גם עם המסורת שלהם-עצמם. מסורות השירה יוצרות מרחב משותף המביא לידי ביטוי את השייכות של המשתתפים מכל הקבוצות ומכל הזרמים למכנה משותף רחב, למטען תוכן אחד מרובה קולות.


 

להצמיח דור של מנהיגים צעירים – תכניות בתחום החינוך החווייתי הרואה בשירה ובפיוט כלי הוראתי ופדגוגי משמעותי. התכניות פועלות במערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית ויוצרות חיבורים בין אנשי חינוך, תלמידים מזרמים שונים וקהילות בתי הספר.


 

לחזק את הקשר עם התפוצות – בכוחו של הפיוט לגשר על פער תרבויות, שפות ומרחק ולחבר בין ישראל והתפוצות. אנו מבקשים להזמין לשיח, לדיאלוג ולאתגר המשותף יהודים מכל רחבי העולם. בשיתוף פעולה עם גורמים מקומיים בארצות הברית נבנה פרויקט "פיוט צפון אמריקה" - שבמסגרתו נוצרו התאמות שונות לקהל יעד מגוונים בקהילות יהודי צפון אמריקה.

השותפים שלנו הם קודם כל אתם – הגולשים.
האתר הוא בניין שאת אבניו תורמים אלפי גולשים, חזנים, אמנים, חוקרים, ידידים וחברים, ואתם מוזמנים להצטרף לקהילת השיתופיוט ולשתף אותנו בידע ובניסיון שלכם. יחד, נבנה האתר המוביל בתחומו שעומד בחוד החנית של המוזיקה היהודית בארץ ובעולם.

האתר נוסד ב-2004 בסיוע נדיב של קרן אביחי שתמכה באתר בעשור הראשון של פעילותו. במקביל הצטרפו אלינו לאתגר ולעשייה  ארגונים ושותפים פרטיים רבים.


עמותת סנונית מביאה איתה ידע בן שלושה עשורים בפיתוח תכנים אינטרנטיים ובהנגשת מידע.
הספרייה הלאומית הספרייה הלאומית שותפה בכל ההיבטים הטכנולוגיים הקשורים לתפעול האתר באמצעות תמיכה ייעודית של פרויקט ציוני דרך - המשרד לירושלים ומורשת.

קרן אבי חי – תומכת מן היסוד באתר "הזמנה לפיוט"
משרד החינוך, האגף לתרבות יהודית תומך לאורך שנים במאמץ השימור והתיעוד.
קרן אדמונד י. ספרא                    

מכון רננות למוזיקה יהודית​
המרכז לחקר המוזיקה היהודית באוניברסיטה העברית
קהילות שרות
מרכז ​​אור שלום לשימור וה​נחלת מורשת יהדות לוב

פונט האתר בעיצוב  עודד עזר ובאדיבותו (www.hebrewtypography.com​​).​

צוות הזמנה לפיוט השקיע משאבים ומאמצים רבים כדי לאתר את בעלי הזכויות של כלל הביצועים והפריטים באתר. אם בכל זאת נתקלתם בפריט שאתם בעלי הזכויות שלו, אנא פנו אלינו בצירוף הפרטים המלאים ליצירת קשר. [email protected]

מיכל ברילנט – מנהלת כללית

יאיר הראל – מייסד ועורך ראשי
רן חורי – עורך תוכן ולשון
אורי קרויזר – רכז תחום תפילה, חינוך וקהילה
טליה בר – עורכת שמע, אוצרת מוזיקה, וידאו ותמונות
אביגיל צדק – רכזת מערכת והפקת תוכן  

אליה כהן – הפקה ועריכה מוסיקאלית​


כותבים קבועים :

חנה פ​תיה, ד״ר איתי מרינברג, שרה פרידלנד בן ארזה, חנן בניהו, גל כהן, רות זרביב הולצמן, אלישב רבינוביץ, דוד ליברמן ד"ר איילת לזרובסקי,  אהובה נאה, יעקב קרויזר, א​ליהו גליל, שירן עמוסי, רן חורי.

 

כותבי מאמרים ומבואות ראשיים:

פרופ' חביבה פדיה, פרופ' אדווין סרוסי, פרופ' אפרים חזן, רוני איש רן, אסיקה מארקס, ד"ר מאיר בוזגלו, יהושע גרנט,  אורי קרויזר, רות הולצמן-זרביב, יאיר הראל, אהרן פוירשטיין, ד"ר עמית עסיס, אמנון ששון.​