דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

מפת וילסון: מפת ירושלים משנת 1865

​​

Ordnance survey of Jerusalem by Captain W. Wilsonבשנת 1864 התנדב קפטן צ'רלס וילסון מחיל ההנדסה המלכותי הבריטי לבוא לירושלים ולמפות את העיר במסגרת ה-Ordnance Survey of Jerusalem, שמטרתו המוצהרת הייתה לתכנן מערכת מים חדשה לעיר, אשר מי השתייה שלה היו מזוהמים. למעשה, פעילות מחקרית ומדינית של גורמים צרפתיים – ובמיוחד פעילותו של מהנדס העיר ארמטה פיירוטי, ששיתף פעולה עם הצרפתים והואשם על ידי חוקרים בריטים בפלגיאט באותה שנה – דִרבנו את הבריטים להגביר את מעורבותם בענייני ארץ הקודש. בעוד וילסון שוהה בארץ ישראל, הוחלט בבריטניה בשנת 1865 על הקמת ה-Palestine Exploration, ארגון שערך מספר שנים לאחר מכן סקר מקיף של כל הארץ, ואף הכין מפות מדידה מפורטות ומדויקות. תרומתו של ארגון ה-PEF להכרת ההיסטוריה והגיאוגרפיה של ארץ ישראל הייתה מכרעת.


מפת ירושלים שהכין וילסון נחשבת למפת המדידה הראשונה המדויקת של ירושלים. המפה היא מפה טופוגרפית, שמציגה תמונה של העיר באותה עת: במפה ניתן לראות בפירוט רב את בתי העיר, ארבעת רבעיה, ורחובותיה; הכנסיות, בתי הכנסת, המסגדים, המקומות הקדושים, בתי ההארחה, בתי הספר, מחנות הצבא ובריכות המים. מחוץ לחומה נראים בפירוט רב הדרכים, שדות מעובדים, חורשות, בתי קברות של העדות השונות, ועוד. בולטים במיוחד מצפון-מערב לעיר מתחם מגרש הרוסים על בתי ההארחה שלו, כנסייה, בית החולים, משכנות שאננים ותחנת הרוח – שהוקמו אך שנים ספורות קודם לכן המצויים מדרום-מערב.


בניגוד למפתו של פיירוטי ולמפות קודמות רבות, אין במפתו של וילסון כמעט התייחסות למקומות הקדושים לנצרות ולתולדותיה של העיר. עם זאת, גם וילסון וצוותו לא עמדו בפיתוי, ובמקומות מסוימים ניתן לזהות שמות היסטוריים כמו "החקרא" (המוצגת באופן שגוי למרגלות הר הבית), "ברכת איסראיל" שזוהתה עם בריכת בית חסדא מן המסורת הנוצרית, והר הבית קרוי "אלחרם אלשריף" אך גם "מוריה".
 

 

 


 ​