דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

מפת ירושלים – חברת הכשרת היישוב, 1922

​​​

מפת חברת הכשרת היישובמפה זו של ירושלים הוכנה והופצה על ידי חברת הכשרת היישוב בשנת 1922. המפה מציגה תמונת מצב מרתקת של ירושלים באותה עת. מטרתה העיקרית של המפה היא להציג אדמות חדשות שנרכשו על ידי החברה; אדמות אלה מסומנות במפה בצבע כחול. במפה ניתן לראות את אזור גן אנטימוס, בו תיבנה הכנסת (הישנה); את מקומה העתידי של האוניברסיטה העברית בהר הצופים; ג'נזיריה, הלא היא רחביה העתידית; מקומה העתידי של שכונת בוני בית – בית הכרם; שכונת תלפיות; אדמת עמוס – שכונת מקור חיים ועוד.

 

לצד אלו ניתן לראות את חלקיה הבנויים של העיר העברית, אשר מתפתחת מאז היציאה מן החומות בשנות ה-60 של המאה ה-19: בצפונה של העיר בתי אונגרין, מאה שערים, שכונת הבוכרים וכרם אברהם; במרכזה בית החולים רוטשילד, וממערב לו בצלאל ושכונת שערי חסד; ובמערב העיר מוביל רחוב יפו, שלאורכו בנויות שכונות יהודיות, לבית החולים שערי צדק, לבית היתומים דיסקין ולמושב הזקנים בכניסה לעיר. בדרום העיר ניתן לראות את תחנת הרכבת והמסילה; ממזרח לה את בית החולים הסקוטי לחולי עיניים, ומדרום את המושבה הגרמנית ואת ראשיתן של בקעה והמושבה היוונית.

 
 

לצד כל אלה ממשיכים להופיע גם אתרים היסטוריים כמו "מקום המקדש", שער הרחמים, שער הורדוס, יד אבשלום, וה"תופת" בגיא בן הינום.