דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

העתקה של מפת מידבא עם גילויה

​​
​​

העתקה של מפת מידבאזוהי העתקה נדירה של מפת הפסיפס הביזנטית המפורסמת, שנתגלתה ב-1896 בעיר מידבא שבירדן. הפסיפס נחשף כאשר הקהילה הנוצרית שבה לעיר אחרי היעדרות ארוכה, וביקשה לבנות כנסייה על חורבות הכנסייה העתיקה שניצבה במקום. גילויו של הפסיפס הכתוב יוונית ומציג את ארץ הקודש במאה השישית לספירה עורר תגובות נלהבות בפטריארכיה הירושלמית ובחוגי העולם המדעי.


לצד העתקות מקצועיות (כולל העתקה בקנה מידה של 1:1) וצילומים שנעשו עם גילויה של המפה, נעשו גם העתקות על ידי אמנים מקומיים. המפה שלפנינו, המתוארכת לראשית המאה ה-20 וצוירה ביד, היא דוגמה חשובה להעתקה שכזו. בפינה השמאלית התחתונה של ההעתקה נוסף גם תיאור ביוונית על אודות גילויה של מפת הפסיפס, קיצור תולדות העיר, והדגשת חשיבותה של המפה.


מפת ירושלים הביזנטית מופיעה במרכז מפת ארץ הקודש, והיא מציגה את תכנית ירושלים הנוצרית כפי שהייתה באמצע המאה השישית לאחר בנייתה של כנסיית הניאה על ידי הקיסר יוסטיניאנוס. במפה מופיעים בבירור שערה הצפוני של העיר והעמוד שניצב ברחבה שלפניו (כיום שער שכם), הקרדו – רחובה הראשי של העיר שנמשך מצפון לדרום; כנסיית הקבר, וכנסיות נוספות – ביניהן בולטות כנסיית הניאה, המופיעה בצד ימין מעל לקרדו, וכנסיית ציון, בצד ימין מתחתיו.


ראויה לציון העובדה שכפי שירושלים מוצבת במרכז מפת ארץ ישראל, כך גם כנסיית הקבר הועתקה למרכז מפת ירושלים.