דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

זהו זה

במשך 20 שנה הראתה לנו חבורת "זהו זה" איך עושים את זה אחרת, בתכנית בידור בלתי נשכחת למוקד בלתי נשכח של מדורת השבט של ההומור הישראלי ונות​רה מצחיקה, רלוונטית ובועטת עד היום. 
 

בעיר, בכפר ובקיבוץ, כולנו צחקנו מכל הלב עם מוני, בראבא, גידי, דובה'לה וקושניר, אמנים מוכשרים שצמחו בתכנית והפכו לכוכבים ענקיים בעולם הבידור הישראלי. השחקנים הצעירים היו מעורבים מאוד ביצירת הדמויות ובכתיבת הטקסטים המשעשעים. היום קוראים לתופעה "מולטי טאלנט", אך בשנת 1978, כשהתכנית עלתה לאוויר, התופעה נקראה פשוט "זהו זה".​
 

תכנית הדגל של הטלוויזיה החינוכית החלה את דרכה כמגזין קיץ ששודר פעמיים בשבוע בשידור חי. המגזין הורכב ממערכונים משולבים​ בהופעות של מיטב המוזיקאים הישראליים כמו שלמה ארצי, מתי כספי, כוורת ושלום חנוך, ובפינות בכיכובם של אמנים בולטים כמו ספי ריבלין ורבקה מיכאלי.​
 

​תוך זמן קצר זכתה "זהו זה" לפופולריות חסרת תקדים, ובכל יום חמישי התכנסו הכול כדי לצפות בתכנית, וכמובן גם בשידור החוזר. בכל שבוע נדרשו צוות היוצרים והשחקנים להגיב בשידור חי על הנושאים החמים שעל סדר היום, מול קהל באולפן. טרנדים חברתיים, אקטואליה, תרבות ותכניות טלוויזיה, כולם קיבלו טיפול מלא בהומור ובביקורת, לעתים מחויכת, לעתים נושכת ותמיד מצחיקה.

 

קול צחוקו של הקהל באולפן "זהו זה" ליווה את החברה הישראלית במשך שני עשורים. בשנות ה-80 נכתבו טקסטים סאטיריים על היורדים לארה"ב, על חברת החשמל ועל הכנרת המתייבשת. בשנות ה-90 הועלו מערכונים על העלייה מחבר העמים, על תופעת ריקודי העם, על חינוך מיני ופרודיות על תכניות טלוויזיה כמו "משפחת קוסבי", "כלבוטק" ו"סיפורים לשעת לילה מאוחרת". בתקופת מלחמת המפרץ הצליחה התכנית להעלות את המורל בחדר האטום ושוב לכנס סביבה את מדורת השבט הישראלית, עם דמויות שהוטבעו בהוויי המלחמה כמו ה"באבא בובה" וה"זקנים" וכן פרקים ששיקפו את החוויה הישראלית בתור למסכות האב"כ, במקלטים ובריצה למקובלים ולקברי צדיקים.
 

בשנת 1998, לאחר אין-ספור ציטוטים ודמויות אהובות כמו יאצק, דובהלה החזאי, אבו חומוס ובורגול מ"סרט ערבי" ועד ה"פולניות" וארווין התימהוני, ירדה "זהו זה" מהמסך. היא הותירה אחריה רף גבוה של הומור, איכות וכישרון לתכניות הבידור בישראל, והשאירה אותנו מתגעגעים.

          

 

משתתפים: מוני מושונוב, גידי גוב, שלמה בראבא, אבי קושניר, דבלה גליקמן, דליק ווליניץ, מתי סרי ועוד

שפת פסקול: עברית
משך: 50 דקות
מספר פרקים: 448
שנת הפקה: 1998-1978

התכנית באתר החינוכית

 

​​​​​​​​​