על וילנסקי (המשך)

​בשנת 1961 החל משה לעבוד ב"קול ישראל" כאחראי על המוסיקה הקלה ושם ניצח על תזמורת הבידור עבורה גם עיבד ותזמר. במסגרת עבודה זו גם דאג לשמר שירים עבריים שטרם הוקלטו והיה למנהל המוסיקלי של פסטיבל הזמר בסגנון עדות המזרח. בשנת 1978 פרש לגמלאות.

 

ראיון של ציפי פליישר עם משה וילנסקי (9 מרץ 1995) על עבודתו בתזמורת הבידור של "קול ישראל" (וידאו)

בשנת 1963, זכה שירו "סתיו" (למילותיו של שמעון חלפי), בפסטיבל זמר בינלאומי שנערך בפולין בביצועה של אסתר עופרים. בשנת 1983 הוענק לו פרס ישראל על מפעלו המוסיקלי ותרומתו לזמר העברי. בשנת 1986 זכה בפרס אקו"ם למפעל חיים ובתואר יקיר תל אביב.

 

ראיון של ציפי פליישר עם משה וילנסקי (9 מרץ 1995) על בחירת השיר "סתיו" לפסטיבל (וידאו)

 

לחצו להאזנה לשיר "סתיו". מילים: שמשון חלפי מנגינה משה וילנסקי, ביצוע: אסתר עופרים.

 

החל משנות ה-30 ועד שנות ה-90 של המאה ה-20, יצירתו של משה וילנסקי חוצה דורות, בעלת סגנונות שונים ומגוונים. הוא היה מלחין עדכני שתפס את רוח הזמן. בנימוקי השופטים לפרס ישראל נאמר כי "וילנסקי הוא המתמיד שבמלחיני הארץ... שיריו ופזמוניו הראשונים נקלטו בישוב העברי והושרו בפי כל; רבים מהם מתנגנים עד היום". חינוכו המוסיקלי האירופאי שהקנה לו את מיומנותו המקצועית, אפשר לו לבטא ניחוח ארץ ישראלי מיוחד המשלב תרבות אירופאית עם אווירת המזרח. משה וילנסקי כתב מוסיקה לסרטים כמו "באין מולדת", "דן וסעדיה הולכים העירה" ו"עמוד האש". הוא חיבר כאלף שירים ופזמונים שבחלקם יצאו לאור בשני ספרים בהוצאת הקיבוץ המאוחד: "תמיד כלניות תפרחנה" ו"על הכביש ירח". יצירותיו התזמורתיות יצאו לאור בהוצאת המכון למוסיקה ישראלית. הוא היה מראשוני המלחינים בארץ שיצירותיו הוקלטו - שיריו הראשונים ("דודה הגידי לנו כן", "צלילי הורה" ", שיר השוטר"), כמו גם עיבודים ("מה טובו אהליך יעקב" של עמנואל עמירן ו"תן כתף" של מרדכי זעירא), הופיעו בתקליטי קרטון מצופים צלולואיד שיוצרו ע"י חברת "אחווה". הוא הלחין למילותיהם של ביאליק, אלתרמן, יחיאל מוהר, עודד אבישר, עמנואל הרוסי, אלכסנדר פן, הרב קוק, תרצה אתר, חיים חפר, יעקב אורלנד, חיים קינן, רפאל קלצ'קין, נתן יונתן, דן אלמגור, יהודה עמיחי, אהוד מנור, עמוס אטינגר, שמרית אור, יורם טהרלב ועוד רבים. מיטב הזמרים והזמרות נהגו לבצע את שיריו - שושנה דמארי, אסתר עופרים, חוה אלברשטיין, יהורם גאון ועוד.

 

​ראיון של ציפי פליישר עם משה וילנסקי (9 מרץ 1995) על הלחנת שירי משוררים (וידאו)

 

משה וילנסקי נפטר ב 2 בינואר 1997, כג' טבת תשנ"ג.

 

משה וילנסקי על השכחה (וידאו)