על וילנסקי (המשך)

​עם פרוץ מלחמת השחרור הכיר וילנסקי את המשורר חיים חפר (פיינר) ויחדיו חברו שירים ללהקת הפלמ"ח, הצ'יזבטרון. מוכרים מאותה התקופה השירים: "שיר החבלנים", "הצ'יזבט", "היו זמנים", "בת-שבע", "זה הכל עניין של אופי", "הקרב האחרון" ועוד. בכל תקופת הקרבות סייר משה וילנסקי עם שושנה דמארי במשלטים והופיע בפני חיילים.

 
בשנת 1949 יצא משה וילנסקי עם שושנה דמארי לסדרת הופעות בארצות הברית. בשנת 1950, עם חזרתו ארצה, ערך סדרה של תכניות ב"קול ישראל" אשר לכל תכנית נהג לחבר שיר חדש. המוכרים שבהם "לאור הזיכרונות", "משלט עזוב" ו"הרועה הקטנה מן הגיא".
 
בין השנים 1953-1951 יצא לסדרת הופעות שניה בארצות הברית. עם חזרתו לארץ, החלה תקופה חדשה ביצירתו. הוא החל לכתוב שירים ללהקות הצבאיות - בעיקר ללהקת הנח"ל והרבה לשתף פעולה עם המשורר יחיאל מוהר בשירים כמו "כתה אלמונית" "הורה ממטרה" "מול הר סיני" ועוד.  

 

ראיון של ציפי פליישר עם משה וילנסקי ונחמה הנדל (9 מרץ 1995) על כתיבה ללהקת הנח"ל (אודיו)

 

הכתיבה ל"בימה הקלה" המשיכה ללוותו. בשנת 1957 חיבר וילנסקי את האופרטה-מחזמר "שולמית" - מחזה מוסיקלי המבוסס על אגדת העם מאת יגאל מוסינזון. את התפקיד הראשי מילאה שושנה דמארי. בתקופה מאוחרת יותר חיבר את המחזמר "פישקה" (1967) על פי סיפורו של מנדלי מוכר ספרים ו"שמח בנמל" עם דן אלמגור (1971).

 

לחצו כאן לעיון בתוכניית המחזמר "שולמית"