עמנואל זמיר

עמנואל זמיר (1962-1925) היה מהיוצרים החשובים בזמר העברי. זמיר נולד בפתח תקווה, למד בירושלים והיה ממייסדי חוגי הזמר והשירה בציבור. זמיר היה פעיל בהקמת תזמורת צה"ל ובניהול הלהקות הצבאיות. לאחר שירותו הצבאי עסק רבות בהפצת הזמר העברי ברחבי הארץ, לימד בבתי ספר ובקורסים ארציים של תנועות הנוער וארגן טקסים, עצרות וחגיגות יובל. בשנת 1960 הקים זמיר את "תנועת הזמר הישראלי". עמנואל זמיר בלט בכך שהוא הלחין שירים שהוא עצמו כתב. שיריו מתארים הוואי ארץ-ישראלי כפרי, את נופי הארץ, את עבודת האדמה ואת חייהם של רועים, סיירים וצעירים היושבים סביב מדורות. עמנואל זמיר נהרג בתאונת דרכם בשנת 1962.

 ​

​לכבוד יום הולדתו של זמיר, בחרנו בשיר "בפאת הכפר" שקיים עבורו ביצוע מחודש (מחודש אוגוסט 1974), מתוך תכנית הרדיו "דו רה ומי עוד" בביצוע נתנאלה. העיבוד והניצוח של מתי כספי.

 
בנוסף, אנו מביאים ביצוע של שושנה דמארי מתוך הסרט "באין מולדת" (על הס​רט ראו) וכן ביצוע נוסף של הזמרת יונית שקד-גולן מתוך ערב שהתקיים בספרייה הלאומית, "באר בשדה", משירי עמנואל זמיר לרגל העברת הארכיון שלו למחלקת המוזיקה.
 
אנו מביאים גם קטע מלל קצר של נחומי הר-ציון ביחס ל"דבקה הזמירית" ("עמנואל נדבק בדבקה"). השיר נכתב בשנת 1947. כתב יד של השיר מתוך הארכיון. תדפיס השיר הוא מתוך תכניית הערב בספרייה הלאומית.

​​

NLI_ImageGallery
NliImageGallery
  • כתב יד השיר "בפאת הכפר". מתוך אוסף עמנואל זמיר
  • "בפאת הכפר" בביצוע שושנה דמארי. תקליט מסחרי "הד ארצי".
  • עמנואל זמיר, "זמר חג", הסתדרות הכללית של העובדים בארץ ישראל, 1974.
  • עמנואל זמיר, "זמר חג", הסתדרות הכללית של העובדים בארץ ישראל, 1974.
  • "באר בשדה" קונצרט משירי עמנואל זמיר לרגל העברת האוסף לספרייה הלאומית. תוכניה.
  • "באר בשדה" קונצרט משירי עמנואל זמיר לרגל העברת האוסף לספרייה הלאומית. תוכניה.