מוזיקה > חדש במחלקת המוזיקה > עמנואל זמיר – 50 שנה למותו

עמנואל זמיר – 50 שנה למותו

 מאוצרות ארכיון מחלקת המוזיקה

עמנואל זמיר (1925-1962), מהיוצרים החשובים של הזמר העברי בשנות ה-50 וממייסדי חוגי הזמר והשירה בציבור, נולד בפתח תקווה ב-19.08.1925. זמיר למד הוראה ב"בית המדרש למורים העברי" בירושלים וכן לשון, ספרות ותנ"ך באוניברסיטה העברית. בתקופה זו כתב את שיריו הידועים הראשונים: "הטלה" ו"ערב שח".

 
לאחר סיום לימודיו התגייס לצה"ל, והיה פעיל בתחומי החינוך והתרבות בצבא. מפעולותיו: הקמת חוליות נגינה וזמר (בהן "חבורת האש" אשר ביצעה את "עלי האש" ו"דבקת החמור"), הקמת ה"תזמורת החזיתית" (לימים תזמורת צה"ל), ריכוז וניהול אמנותי של מטה הלהקות הצבאיות ובהן להקת פיקוד הנח"ל (כתב והלחין את המנון הנח"ל "מגל וחרב"), ארגון כנסים למחול ולזמר ועוד.
עם שחרורו מצה"ל ראה זמיר את ייעודו בהפצת הזמר העברי בכל רחבי הארץ, ואכן הוא נודע בסיוריו הרבים בטנדר שלו בין יישובי עולים, מעברות, כפרים ערביים, שבטי בדואים וכמובן ערים ויישובים ברחבי הארץ. בכל מקום שאליו הגיע הוא ביצע משיריו ומשירי הזמר העברי, הקים להקות זמר מקומיות ועודד כישרונות צעירים שאותם אף נהג לצרף למסעותיו. במקביל, לימד בבתי ספר ובקורסים ארציים של תנועות נוער, ארגן טקסים ועצרות בחגים ובחגיגות יובל של ערים ויישובים (לכבודם כתב והלחין שירים, ובהם "אל אדמות לכיש", "המנון לרחובות"), הקים וניצח על מקהלות ועל תזמורות עממיות, הנחה תכניות זמר בקול ישראל  והקליט תקליטים משיריו. בשנת 1960 הקים את "תנועת הזמר הישראלי", שהקיפה אלפי חברים מתוך מפגשי הזמר שארגן. עד היום פועלות בארץ קבוצות זמר על-שמו.
 
עמנואל זמיר היה בין המעטים בתקופה זו שכתבו לחנים למילים משלהם. המוטיבים של שיריו, שנכתבו בשפה מליצית ותנכי"ת, התבססו ברובם על הווי ארץ-ישראלי כפרי של נופים, עבודת אדמה, רועים ועדרי צאן, סיירוּת והווי מדורות. רבים מלחניו הושפעו מלחנים עממיים מקומיים של עולים, של ערבים ושל בדואים, ונכתבו בסולמות מודאליים ומזרחיים, כשהחליל, התוף והמצלתיים היו מרכיב מרכזי בביצוע שיריו. זמיר כתב שירים רבים לריקודי העם, אשר נחשבו בעיניו כמבטאים המובהקים של התרבות החלוצית והמורשת התנ"כית. רבים מהם עיצבו – במלל ובמקצב – את מחול העם הישראלי, והם מושרים ונרקדים עד היום.
 
עמנואל זמיר נהרג בתאונת דרכים ביולי 1962.

 

ארכיונו של עמנואל זמיר (094 MUS) נתרם לארכיון המוסיקה בספרייה הלאומית והוא מכיל כתבי יד של תווים, שירים, מחזות ומסכתות; עיבודים תזמורתיים לשיריו; מסמכים; מכתבים; גזרי עיתונים; כרזות ותכניות של ערבי שירה וחוברות מודפסות של שיריו.

 

 

הקלטות של שירים שמונגשים באתר ארכיון הצליל

 

1)  בנות עלינה (עמנואל זמיר ולהקתו עם אהובה צדוק)
2)  בת יפתח (אהרוני חנה)
3)  מהעיר אל הכפר (להקה עממית)
4)  מחול יוטבתה (אהובה צדוק)
5)  עם כל אחי (שושנה דמארי בליווית להקה עממית)
6)  הקוצרים הידד (כלי)
       א. התזמורת הסימפונית של "קול ישראל" ; ניצוח, אריה לבנון.

       ב. פסנתר, שמעון כהן ; בליווי תזמורת ההקלטות של רשות השידור ; ניצוח, משה וילנסקי..
       ג. להקת "לרוקדים הידד" ; ניצוח, נועם שריף. 
       ד. חנה אהרוני (1952)
7)  הרועה
       א. צמד העמרנים (1968)
       ב. להקה עממית
       ג. אביגל מרים (1961)
8)  רקוד הרועים (חנה אהרוני) (1952)
9)  שיר המנון לרחובות (מקהלה עממית)

NLI_ImageGallery
NliImageGallery