מוזיקה > חדש במחלקת המוזיקה > זהרירה חריפאי (2012-1929)

זהרירה חריפאי (2012-1929)

"התיאטרון בשבילי הוא מקום שבו אפשר להוציא דברים מן הכוח אל הפועל. אתה נפגש בחומר שמרגש אותך. אתה יוצא נפעם ממנו, וניתנה לך רשות להוציא מפיך את המילים המרגשות הללו. כל יום אתה מגשים חלום. התיאטרון נותן חופש לדמיון וליכולת היצירה, ומזה יוצא נס, כל יום מחדש. כך זה בעיניי".

– במלים אלה מסכמת השחקנית זהרירה חריפאי שנים ארוכות בעבודתה בתיאטרון.

 
​השחקנית זהרירה חריפאי הלכה לעולמה בבית החולים בילינסון כשהיא בת 83, לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. חריפאי, כלת פרס ישראל לתיאטרון לשנת 2003, הותירה אחריה את בעלה, הסופר שלמה שבא, בתה, השחקנית והבמאית איה שבא, וכן שני נכדים.

 

בשנה האחרונה כיכבה חריפאי על במת תיאטרון הקאמרי בהצגה "סוף טוב" העוסקת במחלת הסרטן. את המחזה כתבה ענת גוב. על תפקידה בהצגה זכתה בפרס התיאטרון לשחקנית הטובה ביותר ב-2011.

 
במהלך הקריירה הבימתית שלה, שיחקה זהרירה חריפאי בעשרות רבות של הצגות וסרטים, בהם מחזות מן הקלסיקה העולמית ומחזות ישראלים מקוריים רבים. חריפאי גילמה שורה ארוכה של תפקידים במחזות של חנוך לוין. היא הופיעה במחזות הללו באנגליה, בארה"ב, בגרמניה ובבולגריה וזכתה להערכה רבה. "יעקובי וליידנטל", שהועלה בפסטיבל אדינבורו, זכה בפרס הראשון ולביקורת בלתי רגילה. גם במחזות אחרים הגיעה זהרירה חריפאי להישגים שקידמו את המחזאות העברית והפיצו את שמו של התיאטרון העברי בארץ ובעולם.

 

זהרירה חריפאי שיחקה כמעט בכל התיאטראות בארץ: ב"קאמרי", ב"הבימה", בתיאטרון חיפה, בתיאטרון באר שבע ובחאן הירושלמי והייתה בין המייסדים של תיאטרון "זווית".

 

היא עבדה גם כמורה וכבמאית ב"בית צבי" ברמת גן  והעניקה לתלמידים מהידע העצום שלה הן בתחום של קריאת שירה עברית והן מפירות עבודתה על מיטב הקלאסיקה העולמית.

 
זהרירה הייתה אחת הראשונות שעסקו בקריאת שירה. בתחום זה קבעה סגנון של קריאה עברית בהירה.
 
תחום פעילות נוסף שחריפאי הקדישה לו מזמנה היה ביצוע שירים ופזמונים בתיאטרון. תכניתה 'לשיר תיאטרון', שהופקה גם בתקליט, וכללה שירים של יעקב שבתאי, ברטולט ברכט, קורט וייל, חיים חפר ואחרים.