מוזיקה > חדש במחלקת המוזיקה > כתבי יד לא ידועים של החזן הידוע יוסל'ה רוזנבלט נתרמו לספרייה

כתבי יד לא ידועים של החזן הידוע יוסל'ה רוזנבלט נתרמו לספרייה

גלגולו של האוסף 
יוסל'ה רוזנבלט80 שנים בדיוק לאחר פטירתו של החזן הידוע יוסל'ה רוזנבלט, נתרם לאחרונה למחלקת המוזיקה של הספרייה הלאומית ארכיון הרב והחזן מנחם (אמיל) גרוס. לארכיון שנתרם בידי נכדו, יעקב גרוס, סיפור מרתק: מנחם (אמיל) גרוס הוסמך לרבנות בישיבת פרשבורג ושימש כחזן בבתי הכנסת האורתודוכסיים בהמבורג ובפרנקפורט (גרמניה) ועלה לישראל ערב השואה, בדצמבר 1939.
 
בהיותו תלמיד בישיבת פרשבורג, אליה הגיע בשנת 1902, הכיר גרוס את החזן האגדי יוסל'ה רוזנבלט, שכיהן אז כחזן בבית הכנסת המקומי. השניים התיידדו ובשנת 1907 סייע רוזנבלט לגרוס בקליטתו כחזן בהמבורג שבגרמניה. כעת מתברר מהארכיון כי רוזנבלט הפקיד בידי ידידו כתבי יד רבים שלו ובהם עשרות לחנים שכתב. מנהלת ארכיון המוזיקה בספרייה הלאומית, ד"ר גילה פלם, מציינת כי יש להניח שרוזנבלט נתן את התווים לגרוס לצורך למידה או ביצוע.
 
אוסף התווים היה מונח שנים רבות במזוודה ישנה במחסן ביתה של משפחת גרוס בירושלים. הארכיון כולל ספרי תווים, כתבי יד של יצירות חזניות וחומרים ארכיוניים הקשורים להווי הקהילה היהודית בגרמניה בשנות השלושים.
האוסף נקלט בספרייה וחשיבותו מתגלה מיד 
לאחר קטלוג האוסף בארכיון הצליל והמוזיקה של הספרייה הלאומית, הגיע לספרייה חוקר החזנות מוטי בויאר וביקש לעיין באוסף החדש. כעבור שעה קלה הכריז בהתרגשות שמצא תווים בכתב ידו של החזן יוסל'ה רוזנבלט. כשבוע לאחר מכן, אישש המוזיקאי הידוע ריימונד גולדשטיין שאכן מדובר בכתב ידו של רוזנבלט. על אחת היצירות ניתן לקרוא בבירור "חברתי ערב רה"ש [ראש השנה] תרס"ח J. Rosenblatt ", ובמקום אחר התאריך "פסח תרס"ז" (מרץ 1907).

 
יוסל'ה רוזנבלט - חזן נערץ ומושא לחיקוי עד היום
יוסל'ה רוזנבלט (1933-1882) היה אחד החזנים האהודים והנערצים ביותר במאה העשרים. הוא השאיר אחריו הקלטות רבות אולם רק מעט מיצירותיו יצאו לאור או נשתמרו בכתב יד. עד היום יצירותיו של יוסל'ה נחשבות לפופולריות מאד ורבים רואים בו את "גדול החזנים". יצירותיו מבוצעות תדיר, וחזנים רבים מנסים לחקות את סגנונו. יוסל'ה רוזנבלט נפטר בטרם עת בעת ביקור בארץ ישראל והוא לא השאיר אחריו ארכיון מסודר. על כן, לדברי ד"ר פלם, לתגלית הנוכחית נודעת חשיבות רבה לחובבי החזנות ולחוקריה. "אנו מקווים לשתף פעולה עם מיטב החזנים והמעבדים לצורך ביצוע של יצירות אלו", אומרת מנהלת ארכיון המוזיקה בספרייה הלאומית.