מוזיקה > חדש במחלקת המוזיקה > שאול ביבר (2013-1922)

שאול ביבר (2013-1922)

​​​​​​שאול ביבר הלך לעולמו. ביבר, שהיה ראש ענף הווי ובידור במפקדת קצין חינוך ראשי בתקופת הזוהר של הלהקות הצבאיות, היה דמות מרכזית ביותר בגיבוש הלהקות הצבאיות.
 
שאול ביבר נולד בשנת 1922 בקרית ענבים, למד בבית הספר המחוזי בגבעת השלושה ומאוחר יותר בבית הספר החקלאי "כדורי". בהמשך התגייס לפלמ"ח ולימים נרתם לפעולת חינוך בצה"ל. ביבר הוא גם זה האחראי להקמת להקת גייסות השריון ולשילובה של נעמי פולני כבמאית הלהקה בשנותיה הראשונות. תוכנית י' של הלהקה נשאה את שמו של שירם המשותף של ביבר ויהורם טהרלב  "פשוט שריונר" וכפי שכתב בדברי המבוא לספר "חיילים יצאו לדרך: 101 שירי להקות צבאיות" :"צה"ל נולד תוך סערת הקרב של מלחמת העצמאות. על יד ערשו עמדו המשורר והסופר, הפזמונאי והמלחין. המחברים ראו עצמם כחלק בלתי נפרד מצה"ל... מה שנולד ליד המדורה נשאר ליד המדורה. בשביל ששיר או פזמון יחיה את חייו צריך להקה שתבצע אותו, ורדיו שישמיעו וינחילו לכל חיילי צה"ל בים באויר וביבשה. בעקבות שיר הפלמ"ח, בא המנון הנח"ל ואחר כך כל פיקוד ושירו כל חיל ופזמונו.  אלופי פיקוד ומפקדי החילות, רובם ככולם שורשיהם בתקופה שלפני הקמת המדינה, חניכי תנועות הנוער למיניהן. מי כמוכם יודע את ערכו של השיר, ההמנון והפזמון המלכד, המסעיר והמדרבן. הם הרואים בלהקה לא רק גוף מבדר אלא בעיקר מכשיר חינוכי ונותנים את ידם, תמיכתם וברכתם לסוג זה של שירים ופזמונים".
 
בשנות החמישים שאול ביבר היה חבר בצוות התוכנית "שלושה בסירה אחת" ואף כתב מערכונים לתוכניות רדיו שונות. ביבר פרסם מספר ספרים ביניהם "היה ונברא! מעלילות אבו-ליש", "עשרים שנות חיינו היפות ביותר: מתוך ה"סליק" הפרטי של שאול ביבר" ויצירות אחרות ביניהן הטקסט של המחזה "כיצד שוברים חמסין" שלווה בפזמונים מאת נעמי שמר.  
NLI_ImageGallery
NliImageGallery
  • טקסט השיר "פשוט שריונר" למילים מאת יורם טהרלב בלחן שאול ביבר
  • "היה ונברא! מעלילות אבו-ליש"
  • "עשרים שנות חיינו היפות ביותר: מתוך ה"סליק"
  • "ממחשך לאור יום: ספור 'ההגנה' בגוש דן".