מוזיקה > חדש במחלקת המוזיקה > אוזן רואה, עין שומעת

אוזן רואה, עין שומעת

 על הקשרים בין צליל לתמונה באמנות, בעריכת יעל כדורי

בשנים האחרונות חלה תפנית במעמדו של הסאונד ביחס למרכיב החזותי ביצירה האודיו-ויזואלית, במיוחד עם היווצרות הווידאו-קליפ. בעידן הנוכחי התרגלנו לצרוך ולקלוט את המוזיקה בהקשר חזותי ואת האמנות החזותית בהקשר המוזיקלי כשההיררכיה בשני המקרים איננה חד-משמעית. מתבקשת אפוא בחינה מחדש של מערכות היחסים בין המדיום השמיע לבין המדיה האחרים ובדיוק במרחב הזה עוסק הספר אוזן רואה, עין שומעת
 
לחצו להגדלההספר הוא אסופת מאמרים שצמחה מתוך מבחר הרצאות שנִשׂאו בכנס בינלאומי "רואים את הקולות: יחסי הגומלין בין המוזיקה, האמנויות הפלסטיות ואמנויות המופע" שנערך באוניברסיטה העברית בירושלים מטעם המכון ללימודים מתקדמים בשיתוף עם בצלאל והאקדמיה למוזיקה בירושלים. המאמרים, חלקם מתורגמים וחלקם בעברית כשפת מקור, מקיפים היבטים מגוונים של יחסי הגומלין הללו. האסופה משלבת ארבעה ערוצי-תוכן: החקירה הפילוסופית, תולדות האמנויות, ביקורת ואנליזה, וטכנולוגיה עכשווית. וקובץ המאמרים מתמקד באמנות-משולבת בת-זמננו ועתירת טכנולוגיה, אך מעגן אותה במסורות חשיבה תיאורטיות, פילוסופיות ואסתטיות המרחיקות עד יוון הקלאסית ומוגשות לעתים בפרספקטיבה היסטורית.

 
הספר כולל פן חזותי מרהיב: רפרודוקציות ואילוסטרציות משובצות בגוף המאמרים ומעניקות ערך מוסף אסתטי לחוויית הקריאה. אוזן רואה, עין שומעת הוא תוספת ראויה למדפי הספרים של מדורי המוזיקה והאמנות בספריות השונות ולמדף הספרים האישי של שוחר האמנות הפרטי.