מוזיקה > חדש במחלקת המוזיקה > מאיר נוי (1922-1998)

מאיר נוי (1922-1998)

מאיר נוימן נולד בקולומיאה שבגליציה בשנת 1922, בבית שבו זכה לחינוך ציוני ומוזיקלי. הוא השתלם בלימודי הנדסה ומוזיקה והצטיין במיוחד בנגינה בכינור.  במלחמת העולם השנייה, ברח מהגטו הבוער בעירו והוא בן עשרים.  בשירותו בצבא האדום ניצח על להקה מוזיקלית וניגן בה. עם תום המלחמה הגיע למחנות המעפילים בקפריסין, שם הנץ בו "שיגעון" איסוף שירים של הזמר ביידיש ושל הזמר העברי.  מאיר הבין שאם החומר לא ייאסף וירשם באורח מדויק במילים ובתווים, הזיכרון המוזיקלי של יוצאי מזרח אירופה ושל העולים שזה עתה באו למדינת ישראל ייעלם ויישכח. 

איסוף השירים החל כבר במחנה המעפילים בקפריסין.  מאיר ואחיו דב נוי ערכו והדפיסו בסטנסיל את "שירון קפריסין". ברשימות הביבליוגרפיות שערך מאיר נוי "שירון קפריסין" הוא הראשון ברשימת הפריטים.

 

NLI_ImageGallery
NliImageGallery

 

עם הגיעו לארץ, גייס אותו חיים פיינר (חפר) כאקורדיוניסט ללהקת הצ'יזבטרון, להקת הבידור של הפלמ"ח שהמשיכה ופעלה גם כלהקת בידור של צה"ל, ומאיר נוי שירת בה עד שחרורו מצה"ל בשנת 1949.  לאחר השחרור לימד מוזיקה בבית החינוך ע"ש א.ד. גורדון בתל אביב והתמיד בכך במשך שלושים שנה, עד שנת 1979. 
 
מאיר נוי הלחין מאות שירים לצורכי עבודתו בבית חינוך וללהקות צבאיות כגון הצ'יזבטרון, להקת הגדנ"ע ולהקות פיקוד הדרום, הצפון והמרכז.  כמו כן כתב ללהקות בצל-ירוק, להקת איילון, הגלגל (להקת אגד), רביעיית מועדון התיאטרון, צמד העופרים, רן ונמה, וכן לזמרים רבים.  בנוסף לכל אלו, הוא חיבר מוזיקה להצגות "שחקנינו בפנטומימה" (הקאמרי 1954) ו"השקיעה" (הבימה 1965) ועוד.

 

 

 

NLI_ImageGallery
NliImageGallery

 

 

 

אולם מעל לכל, מפעל חייו של מאיר נוי היה ארכיון הזמר היידי (אז"י) וארכיון הזמר העברי (אז"ע), שאותו הקים בביתו בתל אביב.  ארכיון זה כולל אלפי שירים (שאותם כינה "זמרים") שמאיר נוי אסף ללא לאות.  חלק מהשירים יצאו לאור בספרים ובאסופות שונות, ואילו חלק גדול מהם הוא רשם בכתב ידו, מהאזנה, משמיעה, ולעתים אף העתיק ספרי שירים ותווים בכתב ידו מכיוון שהם היו נדירים, מה גם שיש לזכור שטכנולוגיית העתקת הנייר לא הייתה קיימת באותם ימים.
 
כל השירים שמאיר נוי אסף קוטלגו על ידו בכרטסות ועברו ביקורת קפדנית ותיקונים, וכל שיר ושיר, אם נמצאה בו טעות – במחבר המילים, במלחין, במקור הלחן, במילים או בתווים – מאיר נוי תקן בעט בדיו אדומה ותיעד את התיקון "על פי עדותו של ....." או "במקום אחר נאמר " וכד'.
וכך תיאר מאיר נוי את הארכיון שלו ואת הכרטסת שלו "ארכיון הזמר הינו מפעל ביבליוגרפי שימושי ומעודכן של זמרים בעברית וביידיש... ארכיון הזמר מסייע בחינם לכל פונה ומבקש ביעוץ מידע ובחומר... ספירת מלאי ל-1.12.1987 מנתה 50,547 זמרים ועוד אלפי שירים ללא תווי נגינה ולחנים ללא מילים. מספר הכרטיסים למינהם הוא כ-300,000":

 

 

NLI_ImageGallery
NliImageGallery

 

כל הכרטיסים, הרשימות הביבליוגרפיות, הקיצורים והחומר עצמו פתוחים לעיון של כל אחד ממבקרי הספרייה.  החומרים שבאוסף עברו קטלוג מחדש על ידי ספרני מחלקת המוזיקה – בעקר על ידי דריה ישראלי ז"ל ותמר זיגמן תבדל"א מאז הגעתן לספרייה הלאומית – והעבודה עדיין לא נשלמה.  על כן עדיין יש שימוש "בכרטסת" נוי.  בנוסף כוללת כרטסת נוי אתחלתאות בתווים שלא נמצאים בקטלוג הממוחשב של מחלקת המוזיקה.
 
בשנת 1990 בתמיכתו של אליס וקס וביוזמתו של דב נוי (אחיו של מאיר נוי),  העביר מאיר נוי את האוסף למחלקת המוזיקה בספרייה הלאומית. מאיר נוי עזר לצוות מחלקת המוזיקה בקליטת ארכיונו ועד יומו האחרון המשיך לייעץ לספרייה.  לאחר העברת האוסף המשיך מאיר לאסוף – הן יצירות שכבר מסר לספרייה הלאומית והן יצירות נוספות.  כמו כן, הוא למד לכתוב במחשב וכתב מילים ותווים והוציא לאור בהוצאה שלו את שיריו וכן לקטים של שירים שונים על פי נושאים ומלחינים. מאיר הוציא יותר משלושים קבצים וקרא להוצאה שלו "אם אין אני לי מי לי?".  בין השאר הוא ליקט שירים שעברו מיידיש לעברית, שירים על פי אותיות האלף בית, שירים של מנגר ועוד. אחת האסופות שהוא ערך היא "מעייני הזמר: השפעות לחנים יהודיים ממזרח אירופה על הזמר העברי". אחד השירים הכלולים באוסף הוא השיר "שכב בני" שמבוסס על ניגון של חסידי חב"ד שנכתב בידי החסיד שלום חריטונוב (שוחט ובודק מניקולייב) ומושר בתפילת ערבית של יום כיפור למילות הפיוט "כי הנה כחומר ביד היוצר". השיר "שכב בני" הותאם ללחן הקיים בידי המשורר עמנואל הרוסי שכתב "שיר ערש" לבנו אבנר שנולד בחודש אב שנת תרפ"ט עת אביו נקרא להגן על תל אביב מפני הפרעות.
 

 

מאיר היה בין החוקרים היחידים שהכירו על בוריין את התרבות המוזיקלית של יהודי מזרח אירופה ושל הזמר העברי המתהווה. מאיר נוי נפטר בביתו בתל אביב ב-27 בנובמבר 1998. ליום השנה לפטירתו ערכה הספרייה הלאומית קונצרט לזכרו שבו השתתפו דן אלמגור, גיל אלדמע, אמנון שילה, דב נוי, שרה יפת, אליהו הכהן, נחומי הר-ציון, שמעון כהן, מיכל טל, גילה פלם, גילה ירון, בני משפחה ואחרים.

 

NLI_ImageGallery
NliImageGallery

 

בחג הפסח, ביום ג' 26.3.2013 בין השעות 12:00-14:00 תשודר ברשת ב'  תכנית רדיו שתוקדש למאיר נוי ולארכיונו, בעריכת טובה קלינגר ובהשתתפות ד"ר דן אלמגור, ד"ר גילה פלם, יורם רותם, אילן נוי ואחרים.
 
עריכה וכתיבה: ד"ר גילה פלם