מוזיקה > חדש במחלקת המוזיקה > מתי כספי – הקסם והחידה

מתי כספי – הקסם והחידה

​​"התופעה המעניינת ביותר בזמר העברי עד כה" כותבת ציפי פליישר בהקדמה לספרה מתי כספי – הקסם והחידה. "המוסיקה של מתי כספי חדשנית בתוך המסגרת של המוסיקה המערבית המסורתית – הן במבנים של אקורדים, הן במהלכים הרמוניים. ועם זאת, השפה ההרמונית שלו ברורה ומובחנת לגמרי... במוסיקה שלו נמצא את כל התכונות ההרמוניות שהתבססו בבארוק ובג'אז, ועוד תכונות מן הבוסה-נובה, שהיא פיתוח של הג'אז, סולמיות של זמר עברי מקדמת דנא, כלומר מודאליות עשירה... אין שיר שאינו מרתק לעצמו, בכל שיר יש איזו אמירה שהיא הברקה נקודתית, איזו המצאה חדשה".​
המחקר של המוסיקולוגית ציפי פליישר, שהיא אף מלחינה בולטת בתחום המוזיקה האמנותית הישראלית העכשווית, הוא חלק מפרוייקט גדול של חקר הזמר העברי מראשיתו ועד ימינו, שפליישר החלה בו לפני עשרות שנים. לשיטתה של פליישר, אין לראות בזמר העברי תופעה מוסיקלית ותרבותית ישראלית שהגיעה לסיומה לפני שלושים או ארבעים שנה, אלא תופעה שממשיכה להתפתח עד עצם היום הזה. מתי כספי הוא אחד המלחינים הבולטים, המרכזיים והאהובים ביותר בתחום הזמר העברי בעשורים האחרונים, ותרומתו בולטת באיכותה ובכמותה (כספי הלחין כ-1200 שירים), וכדברי פליישר "הוא מגדיל עשות בתוך האפשרויות המוגבלות, לכאורה, של תחום המוסיקה הקלה".

הספר, פרי מחקר של 20 שנה, יצא לאור בשתי מהדורות: מהדורה מורחבת (בשלושה כרכים) אשר הודפסה במספר עותקים מוגבל והופצה בעיקר בספריות, וכן מהדורה מקוצרת בת כרך אחד בלבד המחזיק, אף הוא, מאות עמודים, המופצת ברשתות הספרים הגדולות.

הכרך הראשון של המהדורה המורחבת – "האיש והמוסיקה" – כולל מבוא ביוגרפי, "תיאור התופעה" בבחינת הפנומן המוזיקלי של מתי כספי וסיכום שפתו ההרמונית תוך התחקות אחר מקורות ההשפעה העמוקים על יצירתו: מבאך ועד גרשווין, משופן ועד סשה ארגוב, מז'ובים ועד סטיבי וונדר.

הכרכים השני והשלישי – "ספרי התווים" – מכילים ניתוחים הרמוניים וסגנוניים של 40 שירים מתוך מכלול יצירתו של כספי, והם נבחרו על-ידי פליישר לפי קריטריונים מוזיקליים: חשיבותם ההרמונית, ייצוג הז'אנרים השונים של יצירתו והמידה שבה השירים מוכרים בציבור. לכל אחד מהשירים, הכתובים לפסנתר בתוספת אקורדים ודרגות מוזיקליות, מתלווה מבוא קצר הסוקר את הסיפור מאחורי השיר, את המסר המוזיקלי שלו וניתוח הרמוני מעמיק.

את הספר מלווים איורים מקוריים של המאייר עמוס בידרמן ומצורף אליו תקליטור ובו הביצועים החשובים ביותר של 40 השירים. 

הספר מיועד לסטודנטים למוזיקה, למוזיקאים ולאוהבי שיריו של מתי כספי.


 

NLI_ImageGallery
NliImageGallery