מוזיקה > נעמי שמר > השירים > שנים עשר ירחים - שיר החודשים

שנים עשר ירחים - שיר החודשים

שיר החודשיםשיר החודשים, ובשמו המאוחר "שנים עשר ירחים", הוא אחד משירי הילדים המפורסמים ביותר שכתבה נעמי שמר. השיר מושר בגני הילדים ובבתי הספר ובאמצעותו נחשפים הילדים לשמות החודשים של הלוח העברי.
 
פרט מעניין הקשור בשיר מופיע בארכיון נעמי שמר המצוי במחלקת המוזיקה בספרייה הלאומית. במכתב משלהי שנות החמישים מדווחת נעמי שמר לאמה, רבקה ספיר, על שלושה שירים חדשים שכתבה. בין השירים מופיע השיר "שנים עשר ירחים". שמר מבקשת את עזרת אמה בבחירת אלמנטים מהטבע שיוכלו לאפיין שניים מבין חודשי השנה. וכך כותבת שמר:
 
"ועל "שיר החודשים" כתבתי לך? אני צריכה בו את עזרתך. אינני מצליחה להיזכר מה בדיוק קורה בתמוז ואב, מלבד יום הולדתי כמובן, ושל אבא. אין כוונתי לחגים, אלא לאלמנטים של טבע, עבודות-משק, נוף או הווי. נחוץ לי, כמובן רק פרט פעוט ואופייני. אנא כתבי לי ואחר כך אשלח לך הכל כדי שלא יהיו שגיאות...". 
 
 
  • 1. מתוך מכתב שכתבה נעמי שמר לאמה רבקה ספיר משנת 1957
​שנים-עשר ירחים
מילים ולחן: נעמי שמר
 

בתשרי נתן הדקל
פרי שחום נחמד,
בחשון ירד יורה
ועל גגי רקד

בכסליו נרקיס הופיע,
בטבת ברד,
ובשבט חמה הפציעה
ליום אחד

באדר עלה ניחוח
מן הפרדסים,
בניסן הונפו בכוח
כל החרמשים

באייר הכל צמח,
ובסיון הבכיר
בתמוז ואב שמחנו
אחר הקציר

תשרי, חשון, כסליו, טבת
חלפו, חלפו ביעף,
גם שבט, אדר, ניסן אייר,
סיון, תמוז ואב

ובבוא אלול אלינו
ריח סתיו עלה
והתחלנו את שירנו
מהתחלה

​שירי הילדים של נעמי שמר הם חלק בלתי נפרד מילדותם של ישראלים רבים. הם אינם רק תחנות במסע של נוסטלגיה אלא נוכחות חיה ופועמת בחוויית הילדות של ילדי הגן בישראל עד היום, בבחינת קלסיקה של ילדות ישראלית. מסע בשיריה של שמר לילדים, במלים ובצלילים, הוא חווויה ישראלית המחברת דורות, מגזרים ומעגלים רחבים בחברה כולה. היות שכך, אנו מביאים כאן שלושה משירי הילדים של נעמי שמר, שחומרי היסוד שלהם שמורים בארכיון נעמי שמר בספרייה הלאומית, ונגישים כעת לקהל הרחב, לישראלים בני כל הגילים.

 
שיר החודשים:
שיר החודשים ובשמו המאוחר "שנים עשר ירחים" הוא אחד משירי הילדים המפורסמים ביותר של נעמי שמר. השיר מושר בגני הילדים ובבתי הספר ובאמצעותו לומדים הילדים את שמות החודשים של הלוח העברי. פרט מעניין הקשור בשיר מופיע בארכיון נעמי שמר המצוי במחלקת המוזיקה בספרייה הלאומית. במכתב משלהי שנות החמישים מדווחת נעמי שמר לאמה – רבקה ספיר על שלושה שירים חדשים שכתבה. בין השירים מופיע השיר "שנים עשר ירחים". שמר מבקשת את עזרת אמה בבחירת אלמנטים מהטבע שיוכלו לאפיין שניים מבין חודשי השנה. וכך כותבת שמר: "ועל "שיר החודשים" כתבתי לך? אני צריכה בו את עזרתך. אינני מצליחה להיזכר מה בדיוק קורה בתמוז ואב, מלבד יום הולדתי כמובן, ושל אבא. אין כוונתי לחגים, אלא לאלמנטים של טבע, עבודות-משק, נוף או הווי. נחוץ לי, כמובן רק פרט פעוט ואופייני. אנא כתבי לי ואחר כך אשלח לך הכל כדי שלא יהיו שגיאות...".