נעמי שמר > השירים > אמצע התמוז

אמצע התמוז

את השיר "אמצע התמוז" כתבה נעמי שמר בעבור נורית גלרון. בשיר נבאה שמר את מותה שלה כמעט "באמצע התמוז" ב-ז’ בתמוז תשס"ד, 26.6.2004. בראיון רדיו משנת 1991 מתארת שמר "ביוגרפיה של שיר":
 
אמצע התמוז"...הייתי צריכה לעבור איזה ניתוח, וניתוחים היו לי הרבה בחיים כל מיני, ותמיד אני חושבת שאני אמות בניתוח ואני לא אקום מהנרקוזה כי אני פחדנית, את יודעת... הניתוח היה באמצע התמוז שהוא כמו שאמרנו לפני כמה שעות גם יום הולדתי. אז כתבתי, זה היה אז בשביל נורית גלרון, היא בקשה אותי שיר, וכתבתי בשבילה "עצוב למות באמצע התמוז" והשענתי את זה על פסוק מקסים מירמיהו, פסוק מאוד תמוה, מאוד לא מובן "ועל קיצך ועל קיצרך הידד נפל". יש על זה המון פירושים אבל גם בלי פירושים הוא עושה את העבודה".

 

  • 1. טיוטה לשיר "אמצע התמוז" בכתב ידה של נעמי שמר
  • 2. מוטיב מתוך השיר "אמצע התמוז" בכתב ידה של נעמי שמר
​אמצע התמוז
מילים ולחן: נעמי שמר
 

עצוב למות באמצע התמוז
דגלי-הקיץ נשאים אל על
בראש התורן תור הומה ולא יחדל
ועל קיצך ועל קצירך הידד נפל

עצוב למות באמצע התמוז
דווקא כשהאפרסקים בשפע
וכל הפרי דווקא צוחק בסל
ועל קיצך ועל קצירך הידד נפל

עצוב למות באמצע התמוז
אבל באמצע התמוז אמות
אל בוסתני-הפרי שהתייתמו
הידד אחר הידד נפול יפול
ועל קיצך – ועל קצירך – ועל הכל –

עצוב למות באמצע התמוז
"אמצע התמוז" – 8 שנים לפטירתה של נעמי שמר
ביום ז' בתמוז תשע"ב, חל יום פטירתה השמיני של המלחינה, המשוררת והפזמונאית, כלת פרס ישראל, נעמי שמר. שמר, ילידת קבוצת כנרת (י"ז תמוז תר"צ, 13.6.1930), בולטת ביצירותיה בשדה הזמר העברי. בין שיריה המפורסמים אפשר למנות את "ירושלים של זהב", "לו יהי", "חורשת האיקליפטוס", "מחר", "לשיר זה כמו להיות ירדן", ועוד רבים נוספים. נעמי שמר נפטרה ב-ז' בתמוז תשס"ד, 26.6.2004 "באמצע התמוז", כפי שחזתה. היא נטמנה בבית הקברות של כנרת, הסמוך לקבוצת כנרת שבה נולדה, לצד הוריה, מאיר ורבקה ספיר. בתרומת משפחתה של שמר, נמסר ארכיונה האישי לספרייה הלאומית בירושלים במהלך שנת 2011.
 
בראיון רדיו משנת 1991 מתארת שמר "ביוגרפיה של שיר":
"...הייתי צריכה לעבור איזה ניתוח, וניתוחים היו לי הרבה בחיים כל מיני, ותמיד אני חושבת שאני אמות בניתוח ואני לא אקום מהנרקוזה כי אני פחדנית, את יודעת... הניתוח היה באמצע התמוז שהוא כמו שאמרנו לפני כמה שעות גם יום הולדתי. אז כתבתי, זה היה אז בשביל נורית גלרון, היא בקשה אותי שיר, וכתבתי בשבילה "עצוב למות באמצע התמוז", והשענתי את זה על פסוק מקסים מירמיהו, פסוק מאוד תמוה, מאוד לא מובן "עַל-קֵיצֵךְ וְעַל-קְצִירֵךְ הֵידָד נָפָל". יש על זה המון פירושים, אבל גם בלי פירושים הוא עושה את העבודה. ויצא שיר ליום הזכרון לכל אלו שבאמת מתו באמצע התמוז ולא רק פחדו מהנרקוזה. גם כן שייך לביוגרפיה של שיר...".
(מתכנית הרדיו "לחם האוהבים", תוכניתן של רבקה מיכאלי ודליה און-פריזנט. רבקה מיכאלי מראיינת את נעמי שמר, "קול ישראל", שבועות תשנ"א)