מוזיקה > נעמי שמר > השירים > בכל שנה בסתיו גיורא

בכל שנה בסתיו גיורא

​בספר השירים השני של נעמי שמר משנת 1975 מופיע השיר "בכל שנה בסתיו גיורא" בתוספת הקדשה "לגיורא שוהם" והכיתוב "גיורא שוהם נפל ממערב לתעלה במלחמת יום הכיפורים והוא בן כ"א".  

גיורא שוהם היה בנם של ידידים קרובים של נעמי שמר ושל בעלה מרדכי הורוביץ. נפילתו היתה מכה קשה, קרובה וכואבת לנעמי ולמשפחתה.

 

שמר כתבה את השיר בעקבות המאורע הטרגי. בשיר מוזכרים עוד מ"מיטב השושנים", שתי דמויות מיוחדות מדור הפלמ"ח יחיעם ויץ וטוביה קושניר. יחיעם ויץ נהרג בפעולת הפלמ"ח ב"ליל הגשרים", בשנת 1946, עוד לפני פרוץ מלחמת השחרור. טוביה קושניר היה אחד מלוחמי הל"ה שנפל במהלך ניסיון לשחרר את גוש עציון בשנת 1948. שניהם, יחיעם וטוביה, היו ברוכי כישרונות. יחיעם המוזיקלי היה מוכשר בתחומי הכימיה והבוטניקה ("ושם יחיעם עוד שר לו ומריע") ואילו טוביה קושניר היה בוטנאי ("טוביה מגדל עדין איריסים שחורים ונדירים").

‫ עדות מעניינת הנוגעת לשיר מצויה בחטיבת המכתבים בארכיון נעמי שמר. במכתב מאת הסופר שמעון קושניר, אביו של טוביה, שבו כותב האב על אודות השיר, הוא אומר:
 
"...תודת נפשי למכתבך ולשירך ’בכל שנה בסתיו גיורא’, על שבצלילי מנגינתך שלבת בין היקרים שוכני החסד והחן. את זכר טוביה והאיריסים, עליהם ועל מיטב השושנים הנערפים בכל שנה בגינתך, עלו וירדו דמעותיי, תודה על חסדך...".
 
 
 • 1. תווי השיר "בכל שנה בסתיו גיורא" בכתב ידה של נעמי שמר
 • 2. תווי השיר "בכל שנה בסתיו גיורא" בכתב ידה של נעמי שמר
 • 3. תווי השיר "בכל שנה בסתיו גיורא" בכתב ידה של נעמי שמר
 • 4. תווי השיר "בכל שנה בסתיו גיורא" בכתב ידה של נעמי שמר
 • 5. תווי השיר "בכל שנה בסתיו גיורא" בכתב ידה של נעמי שמר
 • 6. תווי השיר "בכל שנה בסתיו גיורא" בכתב ידה של נעמי שמר
 • 7. תווי השיר "בכל שנה בסתיו גיורא" בכתב ידה של נעמי שמר
 • 8. תווי השיר "בכל שנה בסתיו גיורא" בכתב ידה של נעמי שמר
 • 9. תווי השיר "בכל שנה בסתיו גיורא" בכתב ידה של נעמי שמר
 • 10. מכתב לרות שוהם על אודות השיר "בכל שנה בסתיו גיורא"
 • 11.
 • 12.
 • 13.
בכל שנה בסתיו גיורא
מילים ולחן: נעמי שמר
 
בכל שנה בסתיו גיורא
הרוח המטורפת בגני
עורפת את מיטב השושנים
בכל שנה
בכל שנה בסתיו גיורא
אשא עיני אל ההרים
מאין יבוא עזרי
בכל שנה

בכל שנה בסתיו
בכל שנה בסתיו

אתה אינך לבד גיורא
כי במקום שבו אתה שוכן
שוכנים החסד והחן
ושם יחיעם עוד שר לו ומריע
טוביה מגדל עדין איריסים שחורים ונדירים
ושם אתה
ושם המון הצעירים
אשר אמרתי כי מהם יבוא עזרי

בכל שנה בסתיו
בכל שנה בסתיו 
 
בכל שנה בסתיו גיורא
אני שואלת את נפשי
מתי אתכם לשכון אבוא
ונח לבי ממכאובו
אבל בכל שנה גיורא
הרוח המטורפת בגני
עורפת את מיטב השושנים

בכל שנה
בכל שנה בסתיו
בכל שנה
בסתיו
 
​​השירים "עקדת יצחק" ו"בכל שנה בסתיו גיורא" הם שירים שכתבה המשוררת והמלחינה נעמי שמר בעקבות נפילת לוחמים שהכירה ובהשראת מותם. שירים אלו מבטאים יותר מכל את השבר שנגרם למשפחות הנופלים עם אובדן יקיריהם. בד בבד, פרשו השירים כנף אל מעבר לגבולות האבל הפרטי והפכו לנכסי צאן ברזל של התרבות הישראלית, שירים המספרים את סיפור החיים והמוות במדינת ישראל.
​​
בספר השירים השני של נעמי שמר משנת 1975 מופיע השיר "בכל שנה בסתיו גיורא" בתוספת הקדשה "לגיורא שוהם" והכיתוב "גיורא שוהם נפל ממערב לתעלה במלחמת יום הכיפורים והוא בן כ"א".
 
גיורא שוהם היה בנם של ידידים קרובים של נעמי שמר ושל בעלה מרדכי הורוביץ. נפילתו היתה מכה קשה, קרובה וכואבת לנעמי ולמשפחתה. שמר כתבה את השיר בעקבות המאורע הטרגי. בשיר מוזכרים עוד מ"מיטב השושנים", שתי דמויות מיוחדות מדור הפלמ"ח יחיעם ויץ וטוביה קושניר. יחיעם ויץ נהרג בפעולת הפלמ"ח ב"ליל הגשרים", בשנת 1946, עוד לפני פרוץ מלחמת השחרור. טוביה קושניר היה אחד מלוחמי הל"ה שנפל במהלך ניסיון לשחרר את גוש עציון בשנת 1948. שניהם, יחיעם וטוביה, היו ברוכי כישרונות. יחיעם המוזיקלי היה מוכשר בתחומי הכימיה והבוטניקה ("ושם יחיעם עוד שר לו ומריע") ואילו טוביה קושניר היה בוטנאי ("טוביה מגדל עדין איריסים שחורים ונדירים").
 
עדות מעניינת הנוגעת לשיר מצויה בחטיבת המכתבים בארכיון נעמי שמר. במכתב מאת הסופר שמעון קושניר, אביו של טוביה, שבו כותב האב על אודות השיר, הוא אומר: "...תודת נפשי למכתבך ולשירך 'בכל שנה בסתיו גיורא', על שבצלילי מנגינתך שלבת בין היקרים שוכני החסד והחן. את זכר טוביה והאיריסים, עליהם ועל מיטב השושנים הנערפים בכל שנה בגינתך, עלו וירדו דמעותיי, תודה על חסדך...".
 
בדומה לשיר "עקדת יצחק" בולט הלחן באופיו הבלדי, הסיפורי. השיר בוצע בידי זמרים שונים: אסתר שמיר, יהודית רביץ ואחרים. הביצוע שלפניכם, בקולה של נעמי שמר עצמה, בליווי מינימלי של פסנתר משנת 1982.