דן השומר

Untitled 1
"אופירה ארצישראלית ראשונה – בחודש הבא" כך בשרה ידיעה בעיתון "דבר" בחודש ינואר 1945, ובגוף הכתבה נכתב: "...מ. ברוד כתב ליברטו לפי המחזה 'יריות אל הקיבוץ' לש. שלום, מ. לברי חיבר את המוזיקה, יוחנן סימון (מקיבוץ גן-שמואל) צייר את התפאורה, גרטרוד קראוס אחראית לריקודים ומשה הלוי – לבימוי האופרה הארצישראלית המקורית הראשונה "דן השומר" שתעלה באמצע פברואר על במת האופרה העממית..."

שבעים שנה לאחר מכן, בימים אלו, מועלית האופרה מחדש, הפעם בספרייה הלאומית בירושלים. בפרויקט החייאתה של האופרה ההיסטורית שותפים מחלקת המוזיקה בספרייה הלאומית, האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים ועמותת מורשת מרק לברי.


כרזה המודיעה על הופעת הבכורה של האופרה "דן השומר", 1945

 

 

ארכיון מרק לברי הוא אחד מקרוב לשלוש מאות ארכיונים של מלחינים, יוצרים ומוזיקאים המצויים במחלקת המוזיקה בספרייה הלאומית. לרגל חגיגות היובל למחלקה ולציון שבעים שנה לבכורת האופרה, יזמה מנהלת מחלקת המוזיקה וארכיון הצליל, ד"ר גילה פלם, בשיתוף עם הפרופ' מיכאל קלינגהופר, את הפקתה המחודשת של האופרה "דן השומר". עמותת "מורשת מרק לברי" בראשותה של אפרת לברי התגייסה לעיבוד כתב היד המקורי של המלחין כדי לאפשר את הביצוע המחודש המלא של היצירה שמעולם לא הוקלטה בשלמותה.
 

סיפורה של האופרה מחזיר אותנו לימי "חומה ומגדל", שנות השלושים של המאה הקודמת. בלב האופרה עומד משולש רומנטי: דן – אפרת – נחמן. אהבתה של אפרת אל דן עומדת למבחן מול חיזוריו של חברו הטוב ביותר של דן - נחמן. שלושת חברי הקיבוץ – דן, אפרת ונחמן הם התגלמות האידיאל הציוני החלוצי: הם צעירים, נועזים וחדורי רצון להגשמה. יחד עם חבריהם ובני משפחתם, נאבקים השלושה מדי יום על קיומו הפיזי של הקיבוץ, אך גם על דרכו הרעיונית, תוך שהם נסחפים ברגשותיהם זה כלפי זו. הדרמה האנושית המרגשת מתפתחת במספר מישורים נוספים: יחסי ערבים-יהודים; מאבק ערכי וחינוכי בין העולם הישן לעולם החדש – חילוניות 'חופשית' מול דתיות שמרנית, סוציאליזם מול קפיטליזם; פער הדורות – ההורים המבוגרים שבאו מן הגולה, ולעומתם ילדיהם מקימי הקבוצה ונכדיהם ה'צברים' החדשים; וכן מתקיים מתח ארוטי מובהק בין חברי הקבוצה.


 

"דן השומר" בכתב ידו של המלחין מרק לברי (MUS 0118 A 121)
"דן השומר" בכתב ידו של המלחין מרק לברי (MUS 0118 A 121)


 

את ההפקה המחודשת מביים ארי טפרברג, זוכה פרס הצטיינות מטעם קרן ירושלים לשנת 2011 ופרס השפה הבימתית בפסטיבל עכו. בבימויו הייחודי מנצל טפרברג את החלל באכסדרת הספרייה הלאומית ומתייחס למרכיבים השונים של האופרה כ"חפצים", שדרכם מועברים התכנים העל-זמניים והאוניברסליים שביצירה.

 

האופרה מועלית בניצוחו וניהולו האמנותי של פרופ' מיכאל קלינגהופר, בבימויו של ארי טפרברג, בהשתתפות תזמורת הקונסבטוריון של האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים, מקהלת אנקור, מקהלת אורטוריו ירושלים וסולנים. הביצועים המחודשים יתועדו ויוקלטו במלואם לארכיון הצליל בספרייה הלאומית. המופעים מלווים בתערוכה מארכיוניהם של מרק לברי ומקס ברוד.

 

האופרה מועלית בימים א',ג',ה' – י"ד, ט"ז, י"ח באייר תשע"ה, 7,5,3 במאי 2015 בשעה 20:30. וביום ו', י"ט באייר תשע"ה, 8 במאי 2015, בשעה 13:30.

לרכישת כרטיסים