אמנון שילוח (2014-1928)

בשבת פרשת פנחס, י"ד בתמוז תשע"ד, 12 ביולי 2014, הלך לעולמו פרופ' אמנון שילוח, לאחר מאבק אמיץ במחלה קשה. הלווייתו התקיימה ביום ראשון, 13.7.14, בגבעת שאול בירושלים.  
 
פרופ' שילוח היה חוקר פורץ דרך בתחום המוזיקה הערבית, תרבותה והתיאוריה העתיקה שלה ועסק גם במסורות המוזיקליות היהודיות ובמוזיקה בישראל. הוא לימד בחוג למוזיקולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים בין השנים 1965 ל-1997, הוזמן כמרצה אורח ברחבי העולם, כתב וערך מאות פרסומים מוזיקולוגיים וזכה בפרסים רבים על פרסומיו. בסוף שנות ה-60 שימש כמנהל המחלקה לפולקלור בקול ישראל ובמשך השנים עסק גם בכתיבה עיתונאית. תרומתו ניכרת גם בכתיבת ערכים על מוזיקה באנציקלופדיות בשפות שונות, ביניהם מאות ערכים על מוזיקה ומחול שכתב וערך באנציקלופדיה יודאיקה (2006). כאתנומוזיקולוג פעיל הוא אסף, הקליט וחקר מוזיקה יהודית וערבית לסוגיהן בישראל, בארצות ערב ורחבי הבמזרח התיכון. בעבודתו השתדל לחשוף ולהוסיף מידע על מוזיקאים יוצאי ארצות ערב בארץ, גם כאלה שנחשבו "תופעות שוליים", וכתב באופן ביקורתי על הקונצנזוס המוזיקלי בארץ בתקופת קום המדינה ואחריה.
 
לביוגרפיה מלאה שלו באתר המרכז לחקר המוזיקה היהודית של האוניברסיטה העברית ראו כאן​.
צילום:
חזי חוג'סטה, ויקיפדיה העברית, cc-by-sa-2.5​
​חלק ניכר מהקלטות השדה של פרופ' שילוח הופקדו במהלך השנים בפונותיקה – ארכיון הצליל של הספרייה הלאומית. בשנתיים האחרונות (2014-2013) במסגרת פרויקט הדיגיטציה של ארכיון הצליל, נענה פרופ' שילוח בנכונות ובשמחה רבה להזמנת מחלקת המוזיקה להשלים את העברת ארכיון ההקלטות שצבר בביתו לקליטה ולדיגיטציה בספרייה. במקביל להעברת ההקלטות – כ-120 קלטות וקרוב ל-150 סרטים מגנטיים – שקד פרופ' שילוח על רישום התוכן של כל ההקלטות, העביר אלינו את הרשימות ואף דחק בנו שוב ושוב להאיץ את הטיפול באוספיו ולדאוג להנגשתם המלאה. גם לאחר הדיגיטציה עמל פרופ' שילוח, למרות מצבו הבריאותי הקשה, על בדיקת אימות של רישומיו מול מאות ההקלטות הדיגיטליות.
 
ההקלטות, שבוצעו בין שנות ה-60 לתחילת שנות האלפיים, מתעדות אזור גיאוגרפי נרחב ביותר: מספרד, פורטוגל וגיברלטר, דרך צפון אפריקה, תימן, מצרים, סיני וארץ ישראל ועד יוון, גרוזיה, בוכרה ובבל. גם מגוון המסורות והז'אנרים המתועד בהקלטותיו הוא עצום: פיוטים ובקשות, שירי נשים וקינות, חתונות של דרוזים וטכסי ד'יכר של מסדרים צוּפיים, קריאות ליטורגיות במסורת היהודית וקריאות בקוראן, מוזיקה אינסטרומנטלית אצל יהודים ובדואים ועוד ועוד.
 
עובדי מחלקת המוזיקה של הספרייה הלאומית זכו בשיתוף פעולה מעשיר ונעים עם פרופ' שילוח ובהשלמת התיעוד לחלק ניכר מהקלטותיו. לצערנו הוא נלקח מאתנו בטרם הושלם מפעל זה, שהיה לו כה חשוב. יחד עם זאת, ההקלטות יישמרו, יטופלו ויונגשו כמיטב דרכה של הפונותיקה ובהתאם לדרכו ולמסירותו של פרופ' שילוח.

 

יהי זכרו ברוך.


כתבה: ד"ר עמליה קדם