מוזיקה > הקלטות נבחרות > לקט מסורות מוסיקה בישראל

לקט מסורות מוסיקה בישראל

 מסורות מוסיקה בישראל: מאוצרות ארכיון הצליל הלאומי

 

 

 

 

 

 

 

 
ארכיון הצליל (לשעבר "הפונותיקה") הלאומי הוקם בשנת 1964 כחלק מהמחלקה למוסיקה של הספרייה הלאומית (לשעבר "בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי") על ידי ישראל אדלר, מייסד ומנהל המרכז לחקר המוסיקה היהודית באוניברסיטה העברית. ארכיון הצליל נוסד במטרה לאסוף ולשמר את מסורות המוסיקה של הקהילות היהודיות בישראל ומחוצה לה וכמו כן מסורות של הקהילות הלא-יהודיות בישראל (מוסלמים, נוצרים, שומרונים, דרוזים, בדואים וכו').
 
בשנותיו הראשונות קלט הארכיון אוספים קיימים, ביניהם אוסף הארכיון למוסיקה מזרחית שייסד רוברט לכמן בשנת 1935, ובו גם הקלטות של אברהם צבי אידלסון; הקלטות ותקליטים מאוסף יעקב מיכאל למוסיקה יהודית (ניו יורק); הקלטות המכון הישראלי למוסיקה דתית שמנהלו, אביגדור הרצוג, היה למנהלו הראשון של ארכיון הצליל, והאוספים הפרטיים של אתנומוסיקולוגים יהודים חלוצים, כגון אדית גרזון-קיוי (שהמשיכה את מפעלו של לכמן לאחר פטירתו בשנת 1939), ליאו לוי ויוהנה ספקטור.
 
מאז הוקם, מרחיב ארכיון הצליל את אוספיו בהתמדה. הקלטות חדשות נעשות בעבודת שדה או באולפן של הארכיון בשיתוף פעולה הדוק עם המרכז לחקר המוסיקה היהודית. כמו כן הארכיון מסייע בארגון מבצעי הקלטות שדה בני כמה ימים בשיתוף חוקרי המרכז ותלמידי החוגים למוסיקולוגיה באוניברסיטאות השונות. האוסף מועשר גם על ידי רכישות ותרומות של סרטים ותקליטים ממקורות פרטיים וציבוריים. גנזי ארכיון הצליל שמורים בצורות שונות: סרטים אנלוגיים ודיגיטליים, תקליטים, קלטות סרטי וידאו, ותקליטורי שמע.
 
ארכיון הצליל משרת קהל רחב ומגוון של חוקרים, מחנכים, מבצעים, מפיקי סרטים וטלוויזיה ומלחינים מישראל ומרחבי העולם. שירותי האזנה ניתנים באולם הקריאה וההאזנה של מחלקת המוסיקה. ההקלטות מקוטלגות בפירוט רב כדי להקל על קהל המשתמשים ולאפשר גישה נוחה לכל הפריטים. בשנות השמונים פותחה מערכת קטלוג ממוחשבת, אשר בעזרתה אפשר למצוא פריטים על פי מפתחות שונים: נושאים, כותרים, אתחלתות של טקסט מושר, שמות מבצעים ומקליטים, ייחוס אתני ומפתח גיאוגרפי.
 
בארכיון הצליל מצויים עשרות אלפי פריטים של מוסיקה. כל מבחר מתוך אוסף כה עשיר הוא בהכרח שרירותי ומייצג רק מקצת ממגוון הסגנונות שבו. מטרתה העיקרית של האוסף המוגש כאן היא לפתוח פתח אל עולם הצלילים של ארכיון הצליל. כדי להדגים סגנונות רבים ככל האפשר, קוצרו חלק מפריטי המבחר.
 
הלקט שנבחר מאופיין בכמה תכונות המשותפות הן למוסיקה של היהודים בכל ארצות מושבם והן לזו של עמי האזור: מוסיקה קולית לטקסטים מקודשים, המבצעים הם לרוב גברים ולרוב השירים יש הקשר חברתי ודתי קבוע.
 
ארכיון הצליל הוא בראש ובראשונה ה"זיכרון המוסיקלי" של העם היהודי. המיקום המיוחד של מדינת ישראל על פרשת הדרכים שבין מזרח למערב הביא להקמת אוסף ההקלטות המגוון והייחודי הזה.