לקט אביב

לקט אביב
האביב הוא זמן להתאוורר, להתחדש וגם להיזכר ולהעלות פריטים נשכחים. אוסף סרטוני "קול ישראל" (MCD) מהקלטות "קול ישראל" החל מראשית שנות השישים, דרך שנות השבעים ועד ראשית שנות השמונים, גדוש בפריטים "אביביים" עשירים בצליל, ייחודיים, חד פעמים ונדירים. זהו אוסף אקלקטי למדי הכולל סגנונות שונים; זמר עברי, חומרים מסורתיים, מוסיקה אומנותית, קטעים מוכרים בביצועים ייחודים שונים מאלו המקוריים, מלווים בעיבוד סימפוני, בניצוח ובביצוע של טובי המוזיקאים בישראל דאז. זה מכבר הושלם הטיפול באוסף, וכעת ניתן להאזין לו באמצעות קטלוג הספרייה ואתר מחלקת המוסיקה.  
 
בלקט שלפניכם איגדנו שירים אביביים מוכרים יותר ופחות: 
* יופיו של האביב מובא בשיר "אלי מה יפה עולמך" בביצוע הזמרת צילה דגן. השיר ללחן טג'יקי, בנוסח עברי של יוסי בכר מתוך התוכנית "שבת אחים"; מופע חודשי שנערך במסגרת התוכנית "שבת אחים" בעריכת יצחק לוי ששילב שירי עדות שונות בביצועים מחודשים ומעניינים.
 
* "שירת האביב", ברק עמרני מחצית צמד "העמרנים", בשיר מתוך פסטיבל הזמר המזרחי תשל"ה. "בשורת אביב נישא מגליל עד נגב"...
 
* גיתית שובל מתאפרת בפרדסים לכבוד האביב. שובל פרצה לתודעת הקהל עוד כילדה במסגרת בפסטיבל שירי הילדים, שם שרה את השיר "את שואלת אותי", שאותו ביצע חנן יובל. יתכן שתזהו את קולה כמדובבת של דרדסית מתוכנית הטלוויזיה "הדרדסים".
 
* "שתדעי לך" ו"אביב" (או "באבי אביב"), למילותיו של יוסי גמזו ולחניהם של ניסן כהן הברון ומשה וילנסקי, מסמנים את "יציאתם לפנסיה" של "החורף הזקן" ו"הסגריר" ובואו של האביב הפורח. "אביב" שנת 1966 בביצוע "הגשש החיוור". "שתדעי לך" בביצוע מוטי פליישר מתוך התוכנית המיתולוגית "דו רה ומי עוד"[1].
 
* יהודית כוכבא צועדת באביב של נעמי שמר בביצוע מחודש לשיר משנת 1968. במקור בוצע השיר בשלהי שנות החמישים על-ידי חברי הסמבטיון: רחל אטאס, אריק איינשטיין ויוסי פרוסט. הגרסה המושרת (שונה מזו המופיעה בספר גימל) מלווה בכתב ידה של נעמי שמר.
"נא לזכור ולא לשכוח, פעם בשנה אביב"!
NLI_ImageGallery
NliImageGallery
 • כתב יד מארכיונה של נעמי שמר.
  מצעד האביב
 • כתב יד מארכיונה של נעמי שמר.
  מצעד האביב
 
 * לאה נאור ושמעון כהן מייחלים לאביב הנודד. יהורם גאון מגיש את השיר "בקצב צבאי" (המזכיר במקצת את "בלדה לחובש" הצעיר בשנתיים מתוך פסטיבל הזמר תשכ"ט, גם הוא בעיבוד שמעון כהן) בביצוע משנת 1967.
 
 ​* בשנת 1969 יצא האלבום הראשון של השלושרים הנושא את שם הלהקה. באלבום נכלל גם הלהיט "האוהבים את האביב". את השיר הלחין שלום חנוך למילותיו של יורם טהרלב. טהלרב כתב על השיר:
"השיר הוא תרגום חופשי של אחד משיריו של שייקספיר IT WAS A LOVER AND HIS LASS . ניגשתי לתרגמו כי הוא מזכיר לי את הנופים שבתוכם גדלתי. האביב של אנגליה כמובן אינו האביב של ארץ ישראל, אך האוהבים הצעירים הם אותם אוהבים. בימינו כאשר רוב שירי האהבה מתרחשים בתוך נופים עירוניים, כיף להיזכר במסתרי האהבה של הנעורים הכפריים. בספר "הנשיקה הראשונה" כתבתי: מעבר לפסים, בחורשת אקליפטוסים דלילה/ מצאתי מסתור לי ולה./ בין הלטיפות, החיבוקים והשלווה/ חיכיתי לשמוע מילות אהבה/ אך שמעתי קולות צרצרים, צפרדעים ותנשמת..."[2]

 

את הלקט מקנחים שני שירים בביצועים כליים:

 * "בעקבותייך" של צמד הכותבים נורית הירש ואהוד מנור, מבשר את האביב בביצוע כלי משנת 1970 בניצוח המנצח, המעבד והמוזיקאי מרטין מוסקוביץ' ולהקתו. מבצעי השיר במקור הם הצמד אילן ואילנית.

 *  שיר עם פרסי, "אביב", בביצוע דליה עמיהוד, בהקלטה מקיץ 1966.
 
 

[1] "דו רה מי" הייתה תוכנית רדיו של קול ישראל ששודרה בשנות ה-70, בהפקתה של דליה גוטמן.
בתוכנית הוקלטו בהקלטה איכותית ביותר שירים של זמרים רבים. חלק מאותן הקלטות יצאו בהמשך בתקליטים (למשל האלבום "ארץ טרופית יפה", שהוקלט באולפני רשות השידור בסוף שנת 1977).
[2] מתוך אתר האינטרנט של יורם טהרלב: http://www.taharlev.com/index.asp.
 
NLI_ImageGallery
NliImageGallery
 • כריכה קדמית. מחברת אביב יצאה לאור במסגרת מוסף מעריב בפסח תשל"ח (1978). מתוך אוסף מאיר נוי, אביב.
  מחברת אביב
 • הקדמה מאת דן אלמגור ומשה בן-שאול. מחברת אביב יצאה לאור במסגרת מוסף מעריב בפסח תשל"ח (1978). מתוך אוסף מאיר נוי, אביב.
  מחברת אביב
 • טקסט מתוך שיר השירים. מחברת אביב יצאה לאור במסגרת מוסף מעריב בפסח תשל"ח (1978). מתוך אוסף מאיר נוי, אביב.
  מחברת אביב
 • הטקסט "שירת אביב" מאת זלמן שניאור מחברת אביב יצאה לאור במסגרת מוסף מעריב בפסח תשל"ח (1978). מתוך אוסף מאיר נוי, אביב.
  מחברת אביב
 • "האוהבים את האביב" מאת יורם טהר-לב. מחברת אביב יצאה לאור במסגרת מוסף מעריב בפסח תשל"ח (1978). מתוך אוסף מאיר נוי, אביב.
  מחברת אביב
 • "רוח אביב" מילים מאת יחיאל מוהר. מחברת אביב יצאה לאור במסגרת מוסף מעריב בפסח תשל"ח (1978). מתוך אוסף מאיר נוי, אביב.
  מחברת אביב
עורכת הלקט: עמליה קדם
כתיבה: תמר זיגמן, ענת ווקס-שלום
דיגיטציה: נעם פיינר (סריקה), אירנה רפופורט (עיבוד גרפי)