מוזיקה > אודות המחלקה > מחלקת המוזיקה

מחלקת המוזיקה

מחלקת המוזיקה היא חלק מהספרייה הלאומית ופועלת באותה מסגרת ארגונית וקונספטואלית. המחלקה אוספת, מתעדת, משמרת ומציעה לציבור כל חומר הקשור למוזיקה הארץ-ישראלית, הישראלית והיהודית. בין החומרים שהמחלקה אוספת נמצאים דפוסים (ספרים, תווים וכדו'), הקלטות וידאו ואודיו (תקליטים, תקליטורים, קלטות, ועוד) וחומרי ארכיון (טיוטות של יצירות, רשימות מחקר, מכתבים, תמונות, תעודות, מודעות, תכניות, קטעי עיתונים, הקלטות פרטיות ועוד). 

 

ארכיון הצליל הוא חלק ממחלקת המוזיקה. ארכיון זה הוא הגדול בעולם בתחום ההקלטות האתנוגרפיות והמסחריות של מוזיקה ישראלית ויהודית, וכולל גם מוזיקה שאינה יהודית. כמחצית מן ההקלטות הנמצאות בו הן הקלטות מסחריות, מרביתן נרכשו או נתרמו לספרייה וחלקן התקבל מתוקף חוק הספרים (חובת מסירה וציון הפרטים) ה'תשס"א-2000 (להלן חוק הספרים). מחציתן השנייה של ההקלטות מורכב מהקלטות סקר (הקלטות שנעשו באולפן או בבית האינפורמנט) והקלטות פונקציה (הקלטות שנעשו בזמן אירוע חי, למשל חתונות ופסטיבלים), שחוקרים (מוזיקולוגים, אתנו מוזיקולוגים, אנתרופולוגים וכו') העבירו אל הארכיון, וכן הקלטות שנעשו על ידי "קול ישראל" והופקדו בארכיון הצליל.
 
חומרי הארכיון שבאוסף המחלקה מייחדים אותה, אף יותר מן הפרסומים שלה, בין דומותיה בארץ ובעולם.
​אנו פונים אליכם בבקשה להוסיף ולתרום לידע ולאוספים שלנו בכל נושא הקשור בחומר מוזיקלי יהודי וישראלי. נשמח לקבל שירים, הקלטות, כתבי יד וכל חומר רלוונטי בתחום. על מנת ליצור עימנו קשר לחצו כאן.