מה בספרייה > שירותי הספרייה > חיפוש שורשים > קול קורא ליום עיון גנאלוגי

קול קורא ליום עיון גנאלוגי

מקורות לאיתור שורשים משפחתיים בגליציה

חקר המשפחה היהודית נושק לתחומי עניין שונים ומציב אתגרים רבים. הרוצה לדעת על אודות משפחתו צריך להיות בקיא בהיסטוריה של המקום בו הם חיו, להכיר את הגבולות הגיאוגרפיים ואת אופי השלטון ששרר במקום לאורך הדורות. עליו לברר מה הייתה השפה בה דיברו, להכיר את המוסדות היהודיים במקום ולשאול את עצמו שאלות רבות, ביניהן: מהם המקומות בהם השאירו יהודים את רישומיהם? האם ניתן לאתר רישומים אלו? מטבעם של דברים התשובות לשאלות אלו משתנות ממקום למקום ומקהילה לקהילה בתפוצות ישראל השונות.

 

גליציה (חבל ארץ במזרח ובמרכז אירופה מצפון להרי הקרפטים הנחלק כיום בין אוקראינה לפולין) עברה במהלך ההיסטוריה שלה תהפוכות רבות. מעברים אלו השפיעו רבות על חיי היהודים בחבל ארץ זה ומשפיעים רבות על החוקר את שרשי משפחתו שחיו שם. המוסדות, השפה והמבנה של הקהילות השתנו לעתים תכופות, ואלו מציבים אתגרים ייחודיים לחוקר הגנאלוגי.

 

במסגרת ימי העיון בחקר תולדות המשפחה שמקיימת מחלקת היעץ של הספרייה הלאומית בשיתוף העמותה למחקר גנאלוגי בישראל והעמותה הישראלית לחקר שורשי המשפחה, יתקיים יום עיון בספרייה הלאומית על אודות המקורות השונים לרישומים של יהודי גליציה הנגישים לציבור הרחב ועל דרכים להסתייע בהם בחקר גנאלוגי.יום העיון יוקדש לזכרה של פמלה וייסברגר ז"ל מייסדת מאגר המידע גשר גליציה.

הכנס יתקיים ביום שלישי, ט"ז באייר תשע"ו, 24.05.2016, בספרייה הלאומית, גבעת רם, ירושלים.

המעוניינים להרצות מוזמנים לשלוח כותרת ותקציר בן 200-100 מילים
לנחום זיטר nachum.zitter@nli.org.il

או הדסה בן ציוני hadasa.benzioni@nli.org.il
הצעות ניתן להגיש עד י' באדר ב תשע"ו, 20.3.2016.
לפרטים נוספים ניתן לפנות לטלפון 074-733-6400 או 054-3270-725.