קול קורא להרצאות

קול קורא להגשת הצעות להרצאות בכנס בנושא:
 
"שורשים בחזית": מקורות לחקר היסטוריה משפחתית בתקופת מלחמת העולם הראשונה
 
מלחמת העולם הראשונה השפיעה רבות על חייהם של יהודים, בכל האזורים שהם התגוררו בהם. קהילות רבות נעקרו ממקומן, במקומות רבים התרחשו פוגרומים בין הקרבות, וכובשים גזרו גזירות שונות. מבנה הקהילות המסורתי במזרח אירופה ובמרכזה נפגע פגיעה קשה ובמקרים רבים לא הצליח להשתקם גם לאחר המלחמה. קשרים בין קרובי משפחה נותקו כשכל אחד עמד בצד אחר של הגבול. יהודים לחמו בצבאות כל הצדדים המעורבים, כתף אל כתף עם שכניהם מדתות אחרות, כשהכול לוחמים עבור מלכם וארצם. בפלסטינה, שהייתה נתונה תחת השלטון העות'מאני רבים מהיהודים גורשו, ובתום המלחמה בריטניה ניצבה כשליטה חדשה בארץ העתיקה.
 
כיום, מאה שנה לאחר המלחמה, איש מהחיילים שהשתתפו בה אינו עוד בין החיים. עם זאת, התיעוד בכתב ובעל פה מאפשר לנו לחקור את השפעות המלחמה על הפזורה היהודית, על קהילות, על משפחות ועל יחידים שנקלעו לסערת הזמנים. רשימות רבות של תושבי הקהילות נכתבו על ידי הכובשים במקומות השונים. בספרים ובמסמכי מדינה מתועדים שמות החיילים היהודיים, ובכלל זאת שמותיהם של רבים מהם שעוטרו בעיטורי גבורה. מסמכי הגירה, רשימות של נוסעים בספינות, וכן מסמכים מקומיים למיניהם הם כלי משמעותי להתחקות אחרי מקורותיהם של יהודים בתקופה הסוערת הזאת. נוספים על כך ספרי זיכרון, ביוגרפיות ומחקרים המקשרים בין המחפש לפריטי מקור נוספים.
 
במסגרת האירועים לציון 100 שנה לפרוץ מלחמת העולם הראשונה, יתקיים יום עיון בספרייה הלאומית על אודות השלכותיה של המלחמה על חקר שורשי המשפחה היהודית ועל מקורות חקר הזמינים לקהל הרחב ולאנשי המקצוע.
 
המעוניינים להרצות מוזמנים לשלוח כותרת ותקציר בן 100-200 מלים לנחום זיטר nachum.zitter@nli.org.il 
הצעות יש לשלוח עד 10/09/2014.
לפרטים נוספים ניתן לפנות בטלפון 074-733-6400 או 054-3270725.