מה בספרייה > התחדשות הספרייה > שידור חי: טקס הנחת אבן הפינה לבניין הספרייה החדש

שידור חי: טקס הנחת אבן הפינה לבניין הספרייה החדש

​במעמד נשיא המדינה וראש הממשלה מתקיים בשעה זו טקס הנחת הפינה למשכן הספרייה החדש. במהלך הטקס יוטמן באדמה העתק של אמנת הספרייה שנחתמה לפני מספר שנים, בה הצהירו ראשי המדינה על השקת מפעל התחדשות הספרייה. הבנייה של המשכן החדש תימשך כארבע שנים והספרייה במשכנה החדש מתכננת לפתוח את שעריה לציבור בשנת 2020.


Powered by Go-Live

טקס הנחת אבן הפינה למשכנה החדש של הספרייה הלאומית, מתקיים במעמד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יושב ראש הכנסת חה"כ יולי יואל אדלשטיין, השר לירושלים ומורשת חה"כ זאב אלקין, יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי, לורד רוטשילד, משפחת גוטסמן וידידי הספרייה כאן ובעולם.


בעת הנחת אבן הפינה, יוטמן באדמה העתק של אמנת הספרייה שנחתמה לפני מספר שנים, בה הצהירו ראשי המדינה על השקת מפעל התחדשות הספרייה. לכתב האמנה יצורף מסמך מימוש החזון שעליו חתומים חברי דירקטוריון הספרייה.

 

הבנייה של המשכן החדש תימשך כארבע שנים והספרייה מתכננת לפתוח את שעריה לציבור במשכנה החדש בשנת 2020. זוהי אבן דרך משמעותית בתהליך ההתחדשות ההופך את הספרייה למוסד הלאומי המרכזי הפועל לשימור ולהנגשת המורשת התרבותית של מדינת ישראל והעם היהודי.

 

הדמייה של בניין הספרייה החדשה
 

בניין הספרייה החדש ייבנה בקריית הלאום בירושלים, על מגרש השוכן במפגש הרחובות קפלן ודרך רופין, מול בניין הכנסת ובשכנות למוזיאון ישראל. הבניין מתוכנן על ידי משרד האדריכלים השוייצרי הרצוג ודה מרון. משרד אמיר מן - עמי שנער אדריכלים ומתכננים משמש כאדריכל מקומי. שטח הבניין הוא כ-45,000 מ"ר הכוללים 6 קומות בשטח של כ-15,000 מ"ר מעל הקרקע ו-4 קומות בשטח 30,000 מ"ר מתחת לקרקע. לפרויקט ההתחדשות שותפים ממשלת ישראל, משפחת רוטשילד באמצעות קרן 'יד הנדיב' ומשפחת דוד ורות גוטסמן מניו יורק.


הספרייה הלאומית, אשר נוסדה בשנת 1892, מצויה זה כעשור בתהליך התחדשות שמטרתו להתאימה לאתגרים שמציבה וליכולות שמביאה המאה ה-21. הקמת הבניין תאפשר לספרייה לשדרג את השירותים המתקדמים שהיא מעניקה לחוקרים, לקוראים, למבקרים ולגולשים, ולשפר את הנגישות למיליוני הפריטים של אוצרות הרוח והתרבות שנאספו בה, זה יותר ממאה ועשרים שנה.

הדמיה של בניין הספריה החדש 


במסגרת תהליך ההתחדשות העמיקה הספרייה והרחיבה את האיסוף, ובמקביל, השקיעה משאבים כדי שאוספים רבים יהיו זמינים לעיון באמצעות הרשת. כחלק ממדיניות הרחבת האיסוף חתמה הספרייה על מאות רבות של שיתופי פעולה לאומיים ובינלאומיים המבטיחים גישה לאוצרות תרבות שאינם אצורים פיזית בספרייה. בניינה החדש של הספרייה יתאים לתפיסה החדשה הרואה חשיבות בהעמקת המחקר לצד הנגשת אוצרות התרבות והרוח לכל אדם החפץ בכך.