מה בספרייה > פינת קריאה > ננסי שפיץ – האחות של מארק שפיץ שלא הכרתם

ננסי שפיץ – האחות של מארק שפיץ שלא הכרתם

סיפורים מהמכביה:

מי לא מכיר את מארק שפיץ, מחזיק השיא במספר מדליות אולימפיות אישיות בשחייה –  עד בואו של מייקל פלפס? אבל כמה מכם ידעתם שלמארק הייתה גם אחות קטנה, בשם ננסי –  שחיינית לא רעה בפני עצמה?

 

כתבה שמינית בסדרה - בשיתוף המכביה ה-20

 

​​


מארק מלטף את הראש של אחותו הקטנה, ננסי, במכביה ה-8


ההורים לבית שפיץ, ארנולד ולינור שפיץ, לקחו את ילדיהם למועדוני שחייה לראשונה כשמארק היה בן 8 וננסי בת 4. בעוד שמארק וננסי נשבו מיד בקסמי הבריכה והפכו לשחיינים נלהבים, האחות השלישית, היידי, מעולם לא נדבקה בחיידק השחייה. חיבתם של מארק וננסי לבריכה לא תמיד היתה נוחה להוריהם, ובשלב מסוים לינור שפיץ מצאה עצמה מסיעה את הילדים שעתיים וחצי לכל כיוון, כדי שיוכלו לקחת חלק באחד המועדונים היוקרתיים בקליפורניה. בהמשך, ההורים אף העתיקו את מקום מגוריהם לסנטה קלרה, כדי להיות קרובים יותר למועדון השחייה בו התאמנו האחים.

 

​למכביה ה-8 של 1969 הגיע מארק, אז כבר כוכב בינלאומי, יחד עם אחותו הקטנה. למעשה, מארק התחרה באותה מכביה בה בניגוד לעצת מאמניו; הם טענו שכוכב כמוהו כבר לא צריך לקחת חלק בתחרויות מסוג זה, אך הוא התעקש להשתתף בה עם אחותו. כך קרה שכמו אחיה הגדול, גם ננסי התחרתה לראשונה בתחרות עולמית בגיל 15 – וגם היא במכביה. 

 


הייתה זו ללא ספק המכביה של משפחת שפיץ. מארק הבכור היה הכוכב הגדול, שיאן עולם, אבל גם ננסי הגיעה ללא מעט הישגים בעצמה. למעשה, כשהסתיימה המכביה, דורגו השניים במקום הראשון במניין זוכי המדליות האישיות בבריכה – האח מארק עם 6 מדליות, והאחות ננסי עם 5 – כששניהם זוכים במדליות בכל המקצים אליהם נרשמו. בנוסף קבעה ננסי שלושה שיאי מכביה חדשים, שרובם עתידים להישבר על ידי אניטה זרוביצקי במכביה הבאה.

 

כדאי לציין שעצם היותה של ננסי ה'אחות של' לא תמיד הייתה חוויה נעימה עבורה, ולא פעם הייתה הקרבה המשפחתית לרועץ. השתתפותם במכביה, למשל, הובילה לסערה של ממש בעולם השחייה. זמן מועט לאחר שובם עמדה להתקיים אליפות השחייה האמריקאית ומארק, שהסתכסך עוד קודם לכן עם מועדון השחייה המקומי בו שחו האחים, סירב לייצג את המועדון וטען שהוא 'עייף' מהמכביה. מנהל מועדון השחיה של סנטה קלרה זעם על מארק שפיץ וכנקמה החליט להדיח את שני האחים – מארק וננסי כאחד – מהקבוצה. בראיון סיפר האב ארנולד: "ננסי בכתה במשך שלושה ימים רצוף, המאמן פשוט זרק אותה לכלבים כנקמה במארק". המאמן, מנגד, טען להגנתו כי "אם מארק מרגיש שהוא טוב מדי לקבוצה, הרי שאין עוד סיבה לאמן גם את אחותו, שיום אחד ודאי תרגיש גם היא שהיא טובה מדי עבור המועדון שגידל אותה".

 

 

 

 

מארק, אז בן 20, עבר לאינדיאנה, שם התאמן במסגרת הקבוצה של האוניברסיטה והמשיך בקריירה המשגשגת שלו. ארנולד שפיץ, מנגד, החליט לעבור שוב עם משפחתו – הפעם לסקרמנטו – כדי לאפשר לבתו ננסי להתאמן עם המאמן הטוב ביותר לאחר ההדחה מהקבוצה בסנטה קלרה.

 

ננסי המשיכה לשחות עוד כמה שנים אחרי המכביה, ושחתה גם עבור נבחרת השחייה היוקרתית של אוניברסיטת UCLA, אך לאחר שסיימה את לימודיה תלתה את בגד הים ופרשה משחייה תחרותית.

 

המכביה ה-20 תיפתח ב-4 ביולי ותינעל ב-18 ביולי 2017.