מה בספרייה > פינת קריאה > "מיין קאמפף" בירושלים: המהדורה החדשה והשנויה במחלוקת של ספרו של היטלר הגיעה לספרייה הלאומית

"מיין קאמפף" בירושלים: המהדורה החדשה והשנויה במחלוקת של ספרו של היטלר הגיעה לספרייה הלאומית

​תשעים שנים אחרי שנכתב ושבעים שנים מאז נאסרה הדפסתו בגרמניה והוא חדל להיות "התנ"ך המודרני" של הגרמנים, ראתה אור בגרמניה מהדורה מוערת של "מיין קאמפף" – "מאבקי". עתה הגיעה לספרייה המהדורה של אחד הספרים הידועים לשמצה והמסוכנים ביותר בהיסטוריה האנושית.

 

 

"היטלר, מיין קאמפף: מהדורה מוערת" – הכרכים שהגיעו אל הספרייה הלאומית

 

לאחרונה פקעו זכויות היוצרים על ספרו של היטלר, שהוחזקו מאז מותו בידי ממשלת בוואריה. כל השנים השתמשה הממשלה הבווארית בכוחה ומנעה הדפסות מחודשות של הספר, אך היא ידעה שבחלוף 70 שנים ממות היטלר יפקעו זכויות היוצרים, וכל אחד בגרמניה יוכל להדפיס ולהוציא את הספר לאור כרצונו.


בזכות חוקי זכויות היוצרים, נעצר פרסום הספר בגרמניה במשך 70 שנים. במדינות אחרות, לעומת זאת, יצאו תרגומים לספר (מתוקף הסכמים שחתם היטלר לפני מותו), ואפילו מהדורות פיראטיות בשפה הגרמנית. ישנן מדינות כמו מדינות ערב או בתת-היבשת ההודית, בהן הספר מעולם לא חדל להיות פופלרי, ואפילו בארצות הברית נמכרים ממנו עשרות אלפי עותקים מדי שנה. 


המהדורה המוערת החדשה היא בעצם המהדורה הראשונה של הספר שרואה אור בגרמניה מאז השואה. היא עשויה שני כרכים עבי כרס ומהודרים, אורכה 2000 עמודים והיא מכילה כ-3700 הערות והערות שוליים. עם זאת, המהדורה לא פונה לקהל מקצועי בלבד – היא נמכרת בחנויות ספרים ובתחנות הרכבת, במחיר שווה לכל נפש של 59 יורו. אולי בזכות כך היא הפכה מיד עם צאתה לרב מכר, והעותק שהגיע לספרייה הוא כבר חלק מהמהדורה החמישית שיצאה השנה!


מאחורי הוצאת המהדורה המוערת עומד המכון להיסטוריה בת זמננו במינכן וברלין. אנשי המכון הבינו שבאין זכויות יוצרים, אין דרך לעצור את הפצתה של היצירה. הם סברו שאם לא ייקחו על עצמם את היוזמה ויפרסמו את הספר בליווי רקע מתאים והסברים, מישהו אחר יפרסם את הספר כלשונו – ואי אפשר יהיה לאסור זאת.


המכון הצליח לגייס את הכסף לפרויקט, והעסיק במשך כמה שנים כמה חוקרים ומומחים בעלי שם שכתבו וערכו את המהדורה. השתתפו בפרויקט ארבעה עורכים ראשיים, המבוגר שבהם יליד שנת 1959 והצעיר שבהם יליד 1983 – איש מהם לא חווה על בשרו את מאורעות מלחמת העולם השנייה. 


המהדורה התפרסמה למרות התנגדות ארגוני הגג של יהדות גרמניה. הם ראו במהדורה החדשה רעיון בלתי נסבל, שייתן במה להסתה ברוחו של היטלר, יעורר ויעודד את האנטישמיות בגרמניה. אך נראה שאנשי המכון להיסטוריה בת זמננו הוציאו תחת ידם מהדורה מדעית ברוח דמוקרטית, שלא באה לפרסם את הפילוסופיה של היטלר אלא לחלץ את השקרים שלו ולהדגיש את הסכנה שבהם. 


 

הכתבה חוברה בעזרתו האדיבה של ד"ר סטפן ליט ממחלקת הארכיונים בספרייה.