מה בספרייה > תכנית פרדס > הספרייה הלאומית הכריזה על הזוכים בתכנית המלגות "פרדס" לשנת 2016 - 2017 המיועדת לסופרים בתחילת דרכם

הספרייה הלאומית הכריזה על הזוכים בתכנית המלגות "פרדס" לשנת 2016 - 2017 המיועדת לסופרים בתחילת דרכם

​ארבעת הסופרים שנבחרו השנה הם: אסף סעדון מחבר הספר "פעם היה לי לב",  אלי שמואלי על ספרו "אישוליים", סלין אסייג מחברת הספר "צעקה הפוכה" ויונתן ברג  על ספרו "עוד חמש דקות".

 

תכנית "פרדס"

הספרייה הלאומית הכריזה על שמות ארבעת הסופרים שזכו להיכלל השנה בתוכנית המלגות "פרדס".

מדובר בתוכנית מלגות המיועדת לסופרים ומשוררים ישראלים שכבר כתבו והוציאו לאור ספר אחד וכעת הם שוקדים על הוצאת ספרם השני. התוכנית מעניקה לזוכים בה מלגה חודשית ואפשרות להתפנות וליצור בספרייה, כמקום של השראה ומפגש פורה בין הסופרים הצעירים למשתמשי הספרייה.

כל אחת מן המלגות היא בסך 4,000 ₪ לחודש, למשך שמונה חודשי התכנית. בראש הוועדה שבחרה את הסופרים עמד הפרופ' אריאל הירשפלד.


ארבעת הסופרים שנבחרו השנה ליהנות מהמלגות הם: אסף סעדון מחבר הספר "פעם היה לי לב", אלי שמואלי על ספרו "אישוליים", סלין אסייג מחברת הספר "צעקה הפוכה" ויונתן ברג  על ספרו " עוד חמש דקות".


מנהל הספרייה הלאומית אורן ויינברג אמר היום כי מעבר לתמיכה בסופרים צעירים הנמצאים בתחילת דרכם, תכנית המלגות "פרדס"  באה לעודד את היצירה הספרותית בישראל ולחשוף בפני הסופרים את הפעילות העשירה והייחודית המתקיימת בספרייה. לדבריו, הצלחת התכנית בשנתיים הראשונות לקיומה, מעידה על חשיבותה גם בקרב הסופרים עצמם וגם בקרב באי הספרייה הלאומית, שנהנו משלל פעילויות ומפגשים בתחומי הפרוזה העברית."


הסופרים שנבחרו ישתתפו מדי שבוע בסדנאות היכרות עם האוספים השונים השמורים בספרייה וכן יזכו בתוכנית העשרה מיוחדת אודות מקורות התרבות הישראלית, שתוגש על ידי צוות עובדי הספרייה, חוקרי ספרות ויוצרים אחרים. כמו כן יציגו הסופרים את תהליכי הכתיבה שלהם במפגשים עם קהל המבקרים בספרייה, כחלק מפעילות התרבות של הספרייה הלאומית.


להל"ן נימוקי ועדת הבחירה:

אסף סעדון - על ספרו "פעם היה לי לב" (ידיעות אחרונות, 2016). הספר בונה, מתוך תמונה יצרית וסוערת של חיי סטודנט צעיר, מתח גובר והולך בין כיסופים רומנטיים לאהבה ובין הגשמת המאוויים לבין שיקולים בורגניים לכאורה, המושתתים על חרדות-קיום, חיפוש אחר זהות עמוקה יותר מזו המוצעת על ידי השיח על הקיפוח המזרחי ואחר קשר אנושי המכיל, לשם שינוי, כנות. סעדון יצר בספרו, באורח משכנע וכובש, שפה דיבורית-סלנגית המצליחה להעביר רבדים ודקויות שאינם נשמעים בה בדרך-כלל, והוא מלמד בכך שיעור חדש על אודות מכמניה של העברית העכשווית.

אלי שמואלי - על ספרו "אישוליים". (פרדס, 2015). הספר מציג פרוזה בשלה ומרגשת ביכולת ההבעה שבה, הנוצרת באמצעות צירוף מרשים של תיאורי-מרחב, קולות, מרקמים ומעין עלילות-משנה זעירות המאירות מן המסתור את הסיפור העיקרי. שמואלי עיצב בספרו נוכחות מעמיקה ורבת-ממדים של גבר צעיר, רגיש מאד, חושני ביותר ורוחני מאד, החי חיי עוני והשפלה אפורים. מתוך כך עולה שאלה זועקת על הנסיבות והסיבות לצורת חייו של האדם, ל"גורלו" של אדם עכשווי, ועל משמעותה של המשמעות בעידן הזה.

סלין אסייג- על ספרה "צעקה הפוכה" (אחוזת-בית, 2014). הספר עשוי מעין פסיפס של קטעים וסיפורים זעירים היוצרים יחד רומן התחנכות מורכב ועדין של אשה צעירה בבת-ים של שנות ה-80. אסייג מתגלה כאן כמספרת ריאליסטית רגישה ביותר המסוגלת להעמיד עולם משפחתי-חברתי על מלוא מתחיו ומועקותיו. יש בכתיבתה הדים המזכירים את כתיבתם של הסופרים הבורגנים הגדולים – תומס מאן ונגיב מחפוז, ודומה שהמתח בין אירופה למצריים הוא המפעם ביסוד הסגנון הריאליסטי האישי של אסייג.

 יונתן ברג- על ספרו "עוד חמש דקות" (עם עובד, 2015). הספר פורש בעומק ובכוח את סיפורם של שני גברים צעירים הגדלים בהתנחלות ומגיבים לעולמה הפוליטי והיצרי הסבוך של ההתיישבות הישראלית ביהודה ושומרון. יציאתם לעולם, לדרכם, מגלה עד כמה טעונה ההוויה הרגשית והמוסרית הטעונה של הישוב הישראלי בגדה, על מתחיה וזרמי העומק המפעמים בה. הרומן הזה הוא חלוץ חשוב ביותר בכתיבה הישראלית – בהיותו מבט מפוכח, מעמיק ומעורב כאחד, בשסע העמוק ביותר בחברה הישראלית – שבין שני עבריו של הקו הירוק.