מה בספרייה > תכנית פרדס > תכנית פרדס

תכנית פרדס

הספרייה הלאומית מעוניינת לחזק את הקשר בין היצירה הישראלית והאוצרות הטמונים בספרייה, וכן להגביר את המודעות בקרב ציבור היוצרים והקוראים בישראל לפעילותה של הספרייה הלאומית בתחום הספרות והתרבות. הספרייה הלאומית מבקשת להיות מקום של השראה ומפגש לציבור הסופרים.
 
במסגרת זאת, מתכננת הספרייה, באמצעות פרויקט "פרדס", להעניק תמיכה ליוצרים צעירים ולחזק את הקשר בין עולם המו"לים ובין הספרייה הלאומית.

זוכי מלגת "פרדס" לשנת 2015-2014
זוכי מלגת "פרדס", במחזור ב' של התכנית, הם דן זמל מחבר הספר "מעבר מכאן", מתן יאיר מחבר "חדר משלו", אליס ביאלסקי מחברת "ראינו לילה" ויחזקאל רחמים מחבר "פיגומים".

ארבעת הסופרים הנבחרים יזכו למלגה חודשית של 5,000 ש"ח למשך שנה. הארבעה ישתתפו מדי שבוע בסדנאות היכרות עם אוספי הספרייה הלאומית, יזכו לתכנית העשרה מיוחדת על מקורות התרבות הישראלית, בהנחיית צוות הספרייה, חוקרי ספרות ויוצרים מתחומים שונים. כמו-כן ישתפו הסופרים את קהל המבקרים בספרייה בתהליך היצירה שלהם ובמקורות השראתם, כחלק מפעילות התרבות של הספרייה הלאומית במהלך השנה.
בעקבות מחזור א'
ארבעת הסופרים שנבחרו למחזור הראשון של תכנית "פרדס" בספרייה הלאומית השלימו שנה של פעילות מגוונת. במשך יומיים מדי שבוע הם עבדו בספרייה. יום אחד הוקדש לעבודה אינדיבידואלית – כתיבה, מחקר, קריאה ועיון – ואילו היום השני הוקדש ללימוד משותף בספרייה. הרביעייה ההטרוגנית התגבשה אט-אט לחבורת לומדים וכותבים תוססת. בד בבד, מצאו הארבעה בספרייה הלאומית מקום נעים לשהות בו וכר פורה לחיפוש של חומרים, לתחקיר לצורך כתיבה ולהרחבת אופקים כללית, גם ללא מטרה מוגדרת. הספרייה, על אוספיה העצומים ועל אווירת הלימוד והעשייה השקטה השוררת בה, הפכה עבור ארבעת הסופרים למקום של יצירה, אפילו לבית של כתיבה ויצירה.
 
 
 
בוגרי מחזור א', מימין לשמאל:
איימן סיכסק, אביגיל גרץ, גלית דהן-קרליבך, מיכל פיטובסקי

 
    

 חדר קריאה

סדרה של מפגשים עם סופרים זוכי מלגת "פרדס" ומקורות השראתם.


אביגיל גרץ פוגשת את ד"ר דרור בורשטיין


גלית דהן קרליבך פוגשת את העורכת נעה מנהיים

לחצו לצפייה
 מתוך "חדר קריאה" עם אביגיל גרץ ודרור בורשטיין