מה בספרייה > חדשות > כתביו התאולוגיים של ניוטון הוכרו ע"י אונסק"ו כ"מורשת רוחנית עולמית"

כתביו התאולוגיים של ניוטון הוכרו ע"י אונסק"ו כ"מורשת רוחנית עולמית"

הוא היה מדען מבריק אך גם נביא זעם שספר את הימים עד לקץ העולם; פיזיקאי מחונן אך גם מיסטיקן משיחי; איש רוח דגול שלא בחל להתעסק בפוליטיקות קטנות. כתבי היד של אייזיק ניוטון, אחת הדמויות המרתקות בהיסטוריה, קיבלו השבוע את ההכרה העולמית הראויה ונבחרו לרשימת "המורשת הרוחנית העולמית" של אונסק"ו. הנה סיפור אחד שממחיש מדוע.​

אוסף כתביו התיאולוגיים והאלכימיים של אייזיק ניוטון הנמצא בספרייה הלאומית בירושלים זכה להכלל השבוע ברשימת "זיכרון עולם" של אונסק"ו המשמרת את האוספים הכתובים שתרמו להתפתחות האנושית במהלך ההיסטוריה.

 

אוסף הכתבים נרכש על ידי המזרחן אברהם שלום יהודה בעקבות מכירה פומבית שנערכה בלונדון בשנת 1936. בסוף ימיו בחר יהודה לתרום את אוספיו לספרייה הלאומית, ואלו הגיעו אליה בסוף שנות ה-60. בניגוד למה שניתן היה לצפות, כתביו של ניוטון אינם עוסקים במדעי הטבע אלא מתמקדים דווקא בתחום התיאולוגיה, ובעיקר בפרשנות כתבי הקודש, בתולדות התרבויות העתיקות, במבנה המשכן והמקדש, בחישובי קיצין ובהיסטוריה. מעט מהם עוסקים באלכימיה, תחום שגם בו היה לניוטון בו עניין רב.

 

בניגוד לתפיסה המקובלת בימינו על פיה המדע והאמונה נפרדים זה מזה, האמין ניוטון כי השניים שזורים זה בזה וכי אלוהים הוא מחברם של שני ספרים: ספר המדע וכתבי הקודש. שני הספרים הללו הם לתפיסתו המפתח להבנת העולם מחד, והבנת מהלך ההיסטוריה מראשיתה עד קיצה מאידך. הפיזיקאי והתיאולוג התקיימו בתוכו בהרמוניה זה לצד זה.

 

מפתיע כי לצד היותו חוקר השקוע בתיאולוגיה, במדע, בפיזיקה, בדת ובהיסטוריה, היה ניוטון גם אדם מעשי המבין היטב בהוויות העולם הזה. ניוטון החזיק בתפקידים רשמיים ציבוריים ומנהליים והפגין כישורים מרשימים. בין היתר התמנה ניוטון ב-1696 לראש המטבעה המלכותית בלונדון וב-1703 לנשיא האגודה המלכותית. הכתבים השמורים בספרייה מציגים בפנינו את שני ההיבטים הללו, ולפעמים הם אף מופיעים ממש באותו דף.

 

היקום הגדול מול "הפוליטיקה הקטנה"

העמוד שלפנינו לקוח מהקובץ "טיוטות על תולדות הכנסייה", המצוי בין כתבי ניוטון בספרייה. בצדו האחד של הדף אנחנו פוגשים את ניוטון התאולוג, ואלו בצדו השני אנו פוגשים את ניוטון הפוליטיקאי.

 

 

בצדו העליון של הדף אנחנו נחשפים לניוטון המתעמק בחזון יוחנן המופיע בברית החדשה. ניוטון מתאר את הימים שלפני קץ העולם על פי הבנתו את הכתוב, את השופר האחרון ואת המאבק באנטיכריסטוס שיבשרו את קץ הימים, תקופה שאחריה רק המאמינים ישרדו ויזכו לראות את שיבתו של ישו עלי-אדמות.

 

 

אך די בסיבוב הדף ב-180 מעלות, ואנו מקבלים ניוטון שונה בתכלית: חלקו הזה של הדף לפנינו הוא לא פחות מאשר "רשימת חיסול" פוליטית שכתב המחבר.

 

 

בשנת 1709, עת שימש נשיא החברה המלכותית של לונדון (Royal Society), שעסקה בקידום חקר הידע בשיטה הניסויית, הסתכסך ניוטון עם כמה משותפיו. ניוטון החליט להעתיק את משכן החברה מסיבות פוליטיות ולחזק את שליטתו באמצעות סילוק מתנגדיו. לצורך זה ערך ניוטון רשימת חברים במועצה אותם ביקש להחליף. את הרשימה הזו כתב ניוטון על אותו דף העוסק בקץ העולם. ניתן לראות את סימוני האיקס ליד אותם שמות של האנשים שניוטון לא חפץ ביקרם. הפלא ופלא – אף אחד מאותם "מסומנים" לא הצליח להיבחר מחדש למועצה.

 

לא לחינם בחרה הועדה של אונסק"ו לצרף את הכתבים הללו לרשימת הפריטים שאמורים להיחקק ב"זכרון העולם": כתביו התיאולוגיים (והאלכימיים של ניוטון) מציגים זוויות בלתי שגרתיות ומרתקות של אישיות מפתח בתולדות המדע וההיסטוריה האנושית.

 

כתבי ניוטון הועלו במלואם לאתר הספרייה הלאומית, והם זמינים לציבור הרחב. כל הכתבים מקושרים גם לפרוייקט ניוטון (The Newton Project) אשר בו מוצגים תעתיקים של כתבי היד בשתי גרסאות: בגרסה דיפלומטית, הכוללת את כל השינויים והתיקונים כפי שהם מופיעים בכתב היד, ובגרסה נקייה, המאפשרת לקרוא את הטקסט ברצף.

 

למדו עוד על אוסף ניוטון:

 

רשימות על המקדש היהודי  

 

מפת המזרח הקרוב כפי ששרטט אותה ניוטון

 

ניסויים באור