מה בספרייה > חדשות > כתב יד פרסי שהעניק הנשיא ריבלין לספרייה מכיל פיוטים שלא היו ידועים עד היום

כתב יד פרסי שהעניק הנשיא ריבלין לספרייה מכיל פיוטים שלא היו ידועים עד היום

ביום שלישי ה-5 באפריל 2016, התקיים טקס הנחת אבן הפינה של הספרייה הלאומית במשכנה החדש. במהלך הטקס בחר נשיא המדינה, מר ראובן (רובי) ריבלין, להעניק לספרייה הלאומית מתנה מהאוסף המרשים שצבר אביו, המזרחן פרופ' יוסף יואל ריבלין – כתב יד פרסי-יהודי מהמאה ה-19, אשר מכיל פיוטים רבים שלא היו מוכרים לנו עד היום.

 

צילום: חנן כהן, הספרייה הלאומית נשיא המדינה ראובן ריבלין מעניק ליו"ר דירקטוריון הספרייה הלאומית דוד בלומברג את כתב היד באירוע הנחת אבן הפינה (צילום: חנן כהן, הספרייה הלאומית)

 

 

"הרבה מסעות נסעה הספרייה הלאומית עד שזכתה למשכנה הנוכחי", אמר נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין בפני מאות מוזמנים מהארץ ומהעולם שנכחו בטקס הנחת אבן הפינה לספרייה הלאומית החדשה. "לא בכדי נבחר דווקא מקום זה כאן בקרית הלאום. כאן, אל מול מקומן של שלוש הרשויות: הרשות המחוקקת, המבצעת והשופטת, אנו מניחים כיום אבן פינה, לרשות התרבותית-לאומית שלנו. אבן פינה לדירה הנאה, המרווחת ומלאת היופי של הספרייה הלאומית".

 

 

בווידאו: תקציר טקס הנחת אבן הפינה. ב-3:11 הנשיא ראובן ריבלין תורם את כתב היד

 

באותו מעמד היסטורי בחר הנשיא למסור מתנה מיוחדת לספרייה הלאומית, מתנה שניתנה מתוך עזבונו של אביו, המזרחן פרופ' יוסף יואל ריבלין.

 

 "שירה נאה לברית מילה" מתוך כתב היד

 

לרגל יום חגה של הספרייה, מסר נשיא המדינה כתב יד פרסי-יהודי אשר הועתק בתקנ"ט (שנת 1899), ומכיל מספר פיוטים פרסיים רבים שלא היו מוכרים עד כה.

 

 

ג'זל (שיר בחרוזים) בסגנון הקלאסי על קשר מיסטי עם האלוהים. השיר משתמש בלקסיקון סופי מובהק, שנשאר מאוד פופולרי בשירה הפרסית עד היום. מתוך כתב היד

 

כבר בשלב קִטלוג כתב היד התגלתה חשיבותו הרבה למחקר אודות יהדות פרס. בימים אלה שוקדת הספרייה על סריקתו והעלאתו לרשת על מנת שיהיה זמין לחוקרים מהארץ ומהעולם.

 

אחד מהשירים היפים המופיעים בכתב היד הוא שיר על סיפור (ידוע כנראה, ומוזכר במקומות אחרים) על מלך עבאס השני (1666-1632), מלך חשוב מהאימפריה הספאווית. המלך יצא לציד וראה איילה יפה. הוא רדף אחריה ונכנס למערה. במקום האיילה הוא מצא שם את שרח בת אשר, דמות פולקלורית יהודית אלמותית, אשר לפי מסורות מסוימות נקברה במערה באיראן. בסוף הסיפור דורשת שרח בת אשר מהמלך להפסיק את הרדיפות נגד היהודים.

 

 הפיוט הלא מוכר "רפתן שאה עבאת דר שרח" מאת באב בן לוטוף, מתוך כתב היד

 

פרט היסטורי נוסף הראוי לציון הוא העובדה שבכתב היד מצוינת רשימה משפחתית של בעליו הקודמים של כתב היד. לא ברור מי כתב אותה, אך הציון המשפחתי האחרון בה הוא שנת פטירתו של אחד מקרובי המשפחה (1978) – כשנה לפני פרוץ המהפכה האסלאמית באיראן, שהובילה לניתוק היחסים הדיפלומטיים בינה לבין מדינת ישראל.

 

רישומי לידות ופטירות של בעלי כתב היד ובני משפחותיהם, מתוך כתב היד

 

 

הכתבה חוברה בעזרתו של ד"ר שמואל טרופ, בוחר באוסף אסלאם ומזרח התיכון.