לרגל שנת ה-70 למדינה הספרייה הלאומית ופייסבוק ישראל יוצאות בפרוייקט ייחודי לחשיפת אוצרות תרבות וצילומים היסטוריים שטרם נחשפו 


חומרים ארכיוניים יעברו דיגיטציה ויונגשו לראשונה לקהל הרחב ולגולשים; הסרטונים והתמונות יועלו לפייסבוק במסגרת
קמפיין נרחב


 

איך נראו החבר'ה מ"זהו זה" בתחילת הדרך? מי הופיע בפני המעפילים בקפריסין ימים ספורים לפני קום המדינה? איך ואיפה בילו הילדים בחופש הגדול בשנות ה-50? מתי יצאה שושנה דמארי לסיבוב ההופעות הבינלאומי הראשון שלה? ומי היו כוכבי הקולנוע הבולטים בשנות ה-60 וה-70?

 

הספרייה הלאומית ופייסבוק ישראל ישתפו פעולה בפרויקט ייחודי לרגל שנת ה-70 של מדינת ישראל. חומרים ארכיוניים, צילומים וסרטי וידאו היסטוריים שטרם נחשפו יעברו תהליכי דיגיטציה בסיוע ובמימון פייסבוק, ויונגשו לראשונה לציבור הרחב ולמיליוני המשתמשים ברשת החברתית בישראל.

 

הצילומים, כתבי היד והסרטים יוצגו בעמוד הפייסבוק של הספרייה הלאומית ויאפשרו לכל אחד ואחת לחוות ולשתף רגעים מרגשים ומיוחדים משנותיה הראשונות של המדינה, כפי שנתפסו בעדשות המצלמה של בכירי הצלמים שפעלו בעשורים הראשונים והמאוחרים יותר של מדינת ישראל, בין אם מדובר באמנים ויוצרים, בין אם בנופי הארץ, בין אם באירועים מכוננים בתולדות המדינה או בחיי היומיום של הישראלים.

 

בין התמונות והתצלומים שיחשפו בפרויקט יינתן מקום של כבוד לכמה מאנשי האומנות והתרבות בישראל שהם נכסי צאן הברזל בתחומי המוסיקה, הספרות, הקולנוע ועוד. בין השאר יחשפו צילומים של שושנה דמארי, גידי גוב וצוות "זהו זה", יוסי בנאי, אריק איינשטיין, יהורם גאון על סט הצילומים של "מבצע אנטבה" ו"קזבלן", נעמי פולני, יהודית רביץ ,יפה ירקוני, חוה אלברשטיין, עוזי חיטמן ועוד.  

 

מנהל הספרייה הלאומית אורן וינברג אמר היום: "הספרייה הלאומית שואפת ופועלת נמרצות במטרה לחשוף ולהנגיש לציבור הרחב את האוספים והארכיונים הרבים הנמצאים בה, לרבות באמצעי המדיה החדשים. שיתוף הפעולה עם פייסבוק מהווה עבורנו הזדמנות מצוינת להגיע לעוד מיליוני אנשים בארץ שיוכלו להתוודע, ללמוד ולהכיר את אוצרות התרבות החשובים והמרתקים שנמצאים בספרייה הלאומית".

 

עדי סופר תאני, מנכ"לית פייסבוק ישראל: "אני שמחה ונרגשת על שיתוף הפעולה שנרקם עם הספרייה הלאומית שדרכו אנחנו נספר יחדיו את סיפורה של מדינת ישראל ונייצר גשר בין עבר, ההווה והעתיד. עברה של מדינה הוא אחד הנכסים הגדולים שיש לה, הוא מתווה את מי שהיא ואת מי שתהיה. דווקא בשנה הסמלית הזו, כשאנחנו מציינים את שנתה ה-70 של מדינת ישראל, חשוב יותר מכל לתת את הבמה לעבר: להזכיר אותו, להודות למי שלקח בו חלק וללמוד ממנו. הספרייה מספרת את הסיפור של החברה הישראלית על כל גווניה, והחשיבות הגדולה בכך שנבין שרק בזכות כל הגוונים הללו מדינת ישראל קיימת״.

 

אריק איינשטיין, 1976. צילום יוסי רוט, ארכיון דן הדני, הספרייה הלאומית

 

 

 

גידי גוב, 1982. צילום דן הדני, ארכיון דן הדני, הספרייה הלאומית

 

 

 

חוה אלברשטיין מופיעה בפני חיילים, 1972. צילום ארכיון דן הדני, הספרייה הלאומית

 

 

 

החייל עוזי חיטמן בלהקת פיקוד מרכז, 1972. צילום ארכיון דן הדני, הספרייה הלאומית
 
 
 
יפה ירקוני, 1969. צילום שלום בר-טל, ארכיון דן הדני, הספרייה הלאומית