מה בספרייה > חדשות > נחתם הסכם שיתוף פעולה בין הספרייה הלאומית של ישראל ובין אגודת פרידברג לכתבי יד יהודיים (FJMS)

נחתם הסכם שיתוף פעולה בין הספרייה הלאומית של ישראל ובין אגודת פרידברג לכתבי יד יהודיים (FJMS)

במסגרת ההסכם צפויים לחבור אתרי האינטרנט של אגודת פרידברג לאתר הספרייה הלאומית ובראשם אתר הגניזה הקהירית, אתר "הכי גרסינן" המספק תמונות ותמלילים של התלמוד הבבלי, אתר "יד הרמב"ם" המספק טקסט של ספר ההלכה של הרמב"ם, אינדקס קטעי גניזה של מקורות תלמודיים בעריכת פרופ' יעקב זוסמן, אתר המנגיש כתבי יד תימנים מאוסף יהודה לוי נחום ועוד​.

 

מימין לשמאל: אורן ויינברג, מנהל הספרייה הלאומית; דוד בלומברג, יו"ר דרקטוריון הספרייה הלאומית; אלברט דב פרידברג, הבעלים של אגודת פרידברג לכתבי יד

 

אחד האתגרים החשובים והמרכזיים ביותר בהצלה ושימור אוצרות רוח היסטוריים בני מאות שנים, הוא היכולת להתאים אותם לפלטפורמות דיגיטליות מתקדמות.


אחד מחלוצי התחום הוא הנדבן ד"ר דב פרידברג מטורנטו, קנדה – מי שהצליח לחבר ולשלב בין מדעי המחשב למדעי היהדות. אגודת כתבי היד בראשותו פיתחה בשני העשורים האחרונים פרויקטים רבים, בראשם הנגשת הגניזה הקהירית באמצעים דיגיטליים משוכללים.

 

על פי הסכם שנחתם לאחרונה בין הספרייה הלאומית ובין אגודת פרידברג לכתבי יד יהודיים, ישולבו בהדרגה פרויקטים של האגודה אל תוך התשתיות הטכנולוגיות של הספרייה הלאומית. שיתוף פעולה היסטורי זה מבטיח את פיתוחם של פרויקטים דיגיטליים מתקדמים ביותר הקשורים למחקר בכתבי יד עבריים בעולם. בכך גם ימוזגו המשאבים החדישים ביותר של FJMS עם אוסף כתבי היד העשיר של הספרייה הלאומית.

 

היוזמה הדיגיטלית המרכזית של FJMS היא פרויקט הגניזה הקהירית, המאפשר לחוקרים לצפות, לקרוא ולהוסיף הערות למאות אלפי תמונות של שברים ומסמכים מהגניזה הקהירית. הטכנולוגיות המתקדמות של הפרויקט מסייעות בזיהוי קטעים של מסמכים שפוזרו באוספים שונים ברחבי העולם. FJMS אף פיתחה מספר אתרים נוספים, בהם: אתר "הכי גרסינן" המספק תמונות ותמלילים של גרסאות טקסטואליות של התלמוד הבבלי, אתר "יד הרמב"ם" המספק טקסט סינופטי של ספר ההלכה המשפיע של הרמב"ם, תוך התבססות על דפוסים קדומים ועל כתבי יד, אתר המאגד טקסטים בערבית יהודית וביבליוגרפיה מלווה, אינדקס של קטעי גניזה של מקורות תלמודיים בעריכת פרופ' יעקב זוסמן, ואתר כתבי יד תימנים מאוסף יהודה לוי נחום. בעתיד תתאפשר גישה מאתר הספרייה הלאומית גם לאתר הגניזה הקהירית של אוניברסיטת קיימברידג'.

 

את חברת​ FJMS יזם ד"ר אלברט דב פרידברג, פילנתרופ ומנהל השקעות מטורונטו, שדאגתו לטקסטים יהודיים הפכה אותו לתומך מוביל במחקר כתבי יד יהודיים.


בחודש אוגוסט 2017 השיקה הספרייה הלאומית את אתר "כתיב" - האוסף הבינלאומי של כתבי יד עבריים דיגיטליים, שמטרתו לספק גישה לעשרות אלפי כתבי יד עבריים מאוספי הספרייה ומאוספים נוספים ברחבי העולם. גם אתר זה הוא מיזם משותף של אלברט ד' וננסי פרידברג באמצעות קרן FJMS והספרייה, בשיתוף עם פרויקט "ציוני דרך" של משרד ירושלים והמורשת.


מנהל הספרייה הלאומית, אורן ויינברג, אמר במעמד חתימת ההסכם: "הסכם זה יביא את ההתפתחויות הטכנולוגיות של שני הגופים לעוצמה חדשה ולשיח הדוק ומפרה הדדית, וכך יאפשרו לספק את המוצרים הדיגיטליים הטובים ביותר בתחום מדעי הרוח הדיגיטליים היהודיים".


ד"ר אלברט דב פרידברג הוסיף: "ההסכם שלנו מבטיח שהעבודה הזאת, שהקדשתי לה כל כך הרבה דאגה ומשאבים, תמשיך לצמוח, להתפתח ולהישמר גם בעתיד".